Subvers
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Meditatia calea spre evolutia spirituala.

+5
zensei
Atena
soimos
Crystalin
vali
9 participanți

Pagina 3 din 3 Înapoi  1, 2, 3

In jos

Meditatia calea spre evolutia spirituala. - Pagina 3 Empty Re: Meditatia calea spre evolutia spirituala.

Mesaj Scris de soimos Joi Apr 08, 2010 5:44 pm

Pai daca ar fi asa cum zici e mai mult decat FOARTE GRAV!

Nu de alta dar yoghinii ca si Isus de altfel te invata ca Dumnezeu este in tine ... si ca nu ai nevoie sa te rogi la nimeni pentru a obtine ceva ci e suficient si chiar util sa faci meditatii ... in timp ce un rus sau alt religios face o rugaciune la un personaj din ceruri pe care nu-l cunosti decat dupa FAPTE ...iar faptele religiilor, credintelor sau a bisericii sunt doar siruri nesfarsite de crime si alte bicisnicii ... deci evident ca poti primi ajutor si putere de la acesti zei tot asa cum au primit si Hitler care se credea profetul venit sa aduca imparatia de 1000 de ani (Reichul) Stalin care se credea si actioana ca Dumnezeu sau Mao (care chiar avea si Biblia sa) ...dar ma cutremura numai gandul sa ma rog la un asemenea zeu ...mai ales cand il am pe Dumnezeu in sufletul meu ... repet ...asa cum zice si Isus
...vrei cumva citatul ...sau nu conteaza ce zice Isus ptr ca e mai important ce zice rusu ala sau imamul ?

soimos
Intermediate
Intermediate

Numarul mesajelor : 108
Puncte : 107
Reputatie : -7
Data de inscriere : 20/09/2009

Sus In jos

Meditatia calea spre evolutia spirituala. - Pagina 3 Empty Re: Meditatia calea spre evolutia spirituala.

Mesaj Scris de vali Joi Apr 08, 2010 6:34 pm

cred ca ai omis versetul in care iisus spune sa te rogi in odaia ta cu usa inchisa . deci ?
rugaciunea este o forma de constientizare a valorii energetice , so cand ma rog de fapt spun niste algoritmi pentru a materializa ceva , eu fiind extensie ma rog intregului sa manifeste necesitatea mea . mai analizeaza .
vali
vali
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1310
Puncte : 1559
Reputatie : 22
Data de inscriere : 26/05/2009
Varsta : 50
Localizare : acolo unde prostia si rautatea nu ajung

http://ioyahyia.wordpress.com/

Sus In jos

Meditatia calea spre evolutia spirituala. - Pagina 3 Empty Re: Meditatia calea spre evolutia spirituala.

Mesaj Scris de soimos Vin Apr 09, 2010 2:17 am

vali a scris:cred ca ai omis versetul in care iisus spune sa te rogi in odaia ta cu usa inchisa . deci ?
rugaciunea este o forma de constientizare a valorii energetice , so cand ma rog de fapt spun niste algoritmi pentru a materializa ceva , eu fiind extensie ma rog intregului sa manifeste necesitatea mea . mai analizeaza .

Constientizarea lui peshte !
...religia nu are nevoie ca tu sa te constientizezi ci are nevoie de oi bune pentru o turma a unui domn vare le mulge si apoi le pune blana pe batz.
Constientizarea valorii energetice de care zici, se face perfect prin meditatie.
Rugaciunea, mai eles catre un zeu inexistent (caci crestinii nu au dumnezeu caci daca l-ar fi avut le inspira acela scriptura si astfel nu trebuiau sa o fure de la oamenii apartinand altei religii) nu este decat o minciuna in care ti se da speranta ca te adresezi divinitatii.
Asa ca hai mai bine sa inlocuim rugaciunea cu meditatia sau cu autosugestia in relaxare profunda .... ca macar acestea pot fi utile.

soimos
Intermediate
Intermediate

Numarul mesajelor : 108
Puncte : 107
Reputatie : -7
Data de inscriere : 20/09/2009

Sus In jos

Meditatia calea spre evolutia spirituala. - Pagina 3 Empty Re: Meditatia calea spre evolutia spirituala.

Mesaj Scris de Corinna Vin Apr 09, 2010 4:12 am

Mii de scuze daca va intrerup din nou conflictul religios Very Happy Dar parerea mea e ca nu meditatia e o forma de rugaciune, cum a afirmat Stardust, ci din contra, o rugaciune realizata cu starea potrivita de spirit, se apropie de meditatie si de aceea, cum spunea Vali, poate avea efecte pe planul fizic. Explicatia e foarte simpla: daca in timpul rugaciunii intri pe undele alfa, iti activezi anumite parti ale constiintei care in starea beta sunt distorsionate, blocate, whatever.
Dar atentie, ca sa nu imi fie interpretate spusele apoi: vorbesc de rugaciunea profunda, nu aia gen: da doamne sa am bani si sa moara dusmanii mei Very Happy
P.S. Nu, Soimos, eu nu ma rog, tot ce am scris e doar deductie logica ...
Corinna
Corinna
Bigeiner
Bigeiner

Numarul mesajelor : 35
Puncte : 36
Reputatie : 1
Data de inscriere : 28/03/2010
Varsta : 41

http://awakeninginspirals.blogspot.com/

Sus In jos

Meditatia calea spre evolutia spirituala. - Pagina 3 Empty Re: Meditatia calea spre evolutia spirituala.

Mesaj Scris de soimos Vin Apr 09, 2010 2:43 pm

Corinna a scris:Mii de scuze daca va intrerup din nou conflictul religios Very Happy Dar parerea mea e ca nu meditatia e o forma de rugaciune, cum a afirmat Stardust, ci din contra, o rugaciune realizata cu starea potrivita de spirit, se apropie de meditatie

Sau cu alte cuvinte ...nu avem nevoie de rugaciune caci e mai slaba ca meditatia ...si noi alegem prioritar CALITATEA!


si de aceea, cum spunea Vali, poate avea efecte pe planul fizic. Explicatia e foarte simpla: daca in timpul rugaciunii intri pe undele alfa, iti activezi anumite parti ale constiintei care in starea beta sunt distorsionate, blocate, whatever.
Incearca mai bine sa ii explici lui Vali ca intr-o relaxare profunda in care ajungi sa iti simti sub control total sufletul suprapus cu corpul si iti constientizezi mentalul, rostind mental formule de autosegestie ... intri mai usor pe undele alfa si ai rezultate infinit mai pozitive decat rugandu-te lui Mos Cocos din niste ceruri de care nici dracu nu stie unde se afla...
Nu de alta dar Dumnezeul din tine (energia vitala) nu are nevoie de rugaciuni catre Mos Cocos ci are nevoie sa stii practic calea prin care ajungi sa comunici cu el ...iar acea cale este Autocunoasterea si Meditatia


Dar atentie, ca sa nu imi fie interpretate spusele apoi: vorbesc de rugaciunea profunda, nu aia gen: da doamne sa am bani si sa moara dusmanii mei Very Happy
P.S. Nu, Soimos, eu nu ma rog, tot ce am scris e doar deductie logica ...
Nu ti fie teama ca te subapreciez ...pentru ca deja m-ai dovedit ca esti o fata isteata aflata pe calea cea buna!

soimos
Intermediate
Intermediate

Numarul mesajelor : 108
Puncte : 107
Reputatie : -7
Data de inscriere : 20/09/2009

Sus In jos

Meditatia calea spre evolutia spirituala. - Pagina 3 Empty Re: Meditatia calea spre evolutia spirituala.

Mesaj Scris de vali Vin Apr 09, 2010 3:58 pm

parerea mea e ca si rugaciunea este o stare de meditatie indusa, daca in meditatie trebuie sa iti golesti mintea in rugaciune pe concentrare se face mult mai usor.
soimos are probleme cu lumea lui interna si de aceea nu poate accepta exteriorul . cei din jurul tau sunt oglinda ta , deci daca nu iti place ceva de fapt nu iti place la tine si o vezi in exterior.
vali
vali
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1310
Puncte : 1559
Reputatie : 22
Data de inscriere : 26/05/2009
Varsta : 50
Localizare : acolo unde prostia si rautatea nu ajung

http://ioyahyia.wordpress.com/

Sus In jos

Meditatia calea spre evolutia spirituala. - Pagina 3 Empty Re: Meditatia calea spre evolutia spirituala.

Mesaj Scris de io Vin Apr 09, 2010 10:30 pm

vali a scris:parerea mea e ca si rugaciunea este o stare de meditatie indusa, daca in meditatie trebuie sa iti golesti mintea in rugaciune pe concentrare se face mult mai usor.
soimos are probleme cu lumea lui interna si de aceea nu poate accepta exteriorul . cei din jurul tau sunt oglinda ta , deci daca nu iti place ceva de fapt nu iti place la tine si o vezi in exterior.
E la moda teoria oglindirii, te rog daca poti si vrei sa explici cum crezi tu ca functioneaza aceasta concret, deoarece eu percep ca toata lumea foloseste numai jumatate din teoria oglindirii, adica toti uita ca ceilalti nu sunt numai oglinda ci si filtrul.
io
io
Intermediate
Intermediate

Numarul mesajelor : 261
Puncte : 281
Reputatie : 0
Data de inscriere : 04/02/2010
Varsta : 64
Localizare : BUCURESTI

http://www.autocunoastere.com      http://celcesunt.blogspot.com

Sus In jos

Meditatia calea spre evolutia spirituala. - Pagina 3 Empty Re: Meditatia calea spre evolutia spirituala.

Mesaj Scris de soimos Sam Apr 10, 2010 12:27 am

vali a scris:parerea mea e ca si rugaciunea este o stare de meditatie indusa,
Bine zis "parerea mea"!

daca in meditatie trebuie sa iti golesti mintea in rugaciune pe concentrare se face mult mai usor.
Asta o fi valabil la grupa mare ... unde daca zici zilnic la patutz rugaciunea: "Inger ingerasul meu" ... de pasti iti daruieste iepurasul un ou rosu ... dar doamne feri sa ramai concentrat pe iepuras ...ca atunci cand cresti mare te va tine nevestica numai in morcovi si salata!

Intrebare draga Vali ... ca vad ca nu ai practicat prea mult relaxarile yoghine si ca nu ai ajuns inca la capitolul Dharana si ca impiedicandu-te in rugaciuni nu ai ajuns sa o cunosti nici pe "Dhyana" ... deci plecand de la faptul ca in tehnicile yoghine o concentare se face (din motive de eficienta) pe un singur obiect .... asupra cui trebuie sa te concentrezi cand spui rugaciunea "inger ingerasul meu" ?
...asupra faptului ca mic fiind trebuie sa astepti sa vina ingerul din cer sa te faca mare ... sau asupra faptului ca el trebuie sa te pazeasca de rele ca tu nu esti in stare sa o faci singur!

Tinand cont de faptul ca cel mai bune rezultate se obtin prin potentarii folosind tehnica autosugestiei(autohipnoza) ... ce rezultate poate avea o autosugestie facuta dupa sugestia din rugaciunea inger ingerasaul meu?


soimos are probleme cu lumea lui interna si de aceea nu poate accepta exteriorul .
Lasa-l tu pe soimos ...ca vad ca nu te pricepi nici la caracterizari.
Soimos este un altruist dedicat total faptelor pozitive ...dar atat de total incat nu suporta RAUL facut constient, sau repetat in inconstienta, El crede ca inainte de a propovadui prostii ai datoria de a te documenta taaare bine ...si documentare nu inseamna sa Crezi totul a proasta ...ci sa stii foarte multe ... si mai ales sa intelegi ca ceea ce doar crezi, ramane zero pana nu ai date care sa iti confirme ca tu crezi ceea ce de fapt este bine stiut si dovedit!
Asa ca desi oricine are dreptul sa creada ce vrea ...de impus altora are voie sa impuna doar adevaruri bine stiute ... deci si tu draga Vali poti propaga doar ceea ce este bine stiout si dovedit ca fiind adevarat ...si zau ca exista destul material ptr a face asta ...si nu e nevoie sa vorbesti de Dumnezei, ceruri sau ingeri ...decat atunci cand il vei putea cunoaste pe Dumnezeu asa cum poti cunoaste curentul electric ...adica sa-l masori cu instrumente precise ...dar se pare ca deocamdata nu e cazul ...decfi acceptam realitatea ca Dumnezeu nu se lasa Cunoscut si Masurat ...si stie El bine de ce o face ...asa ca trebuie sa-i respectam voia ..si sa vorbim despre EL atunci cand va dori El insusi ...pana atunci ...spor la documentare si la asimilarea corecta a realitatii ...caci Realitatea este ADEVAR ...iar ADEVARUL este divin ...deci incarca-te cu divinitate studiind, documentandu-te si analizand ceea ce ai absorbit!
Pana atunci accepta ideea ca cei ca tine sunt "problema" umanitatii ...fie si macar in sensul ca sunt adeptii sau sustinatori ai unor doctrine religioase DIABOLICE ...fapt confirmat de Realitate ...adica de Adevar ...adica de Dumnezeu!


cei din jurul tau sunt oglinda ta, deci daca nu iti place ceva de fapt nu iti place la tine si o vezi in exterior.
Asa este probabil in cazul tau!
Uite mie nu imi place tot ce e minciuna, sarlatanie, brutalitate ...( motiv ptr care si atunci cand ma lovesc de ele le combt de 10 x mai brutal, iar brutalitatea mea verbala cred ca e deja binecunoscuta) ... dar ... imi place foarte mult sa ma documentez ...si intradevar metoda are succes si la cei din jurul meu ... exact acest fapt ii fac pe cei din jurul meu sa fie cu mine ... asa cum sunt!
Si asta ma onoreaza!
Poniemaiesi?


Ultima editare efectuata de catre soimos in Sam Apr 10, 2010 4:51 am, editata de 1 ori

soimos
Intermediate
Intermediate

Numarul mesajelor : 108
Puncte : 107
Reputatie : -7
Data de inscriere : 20/09/2009

Sus In jos

Meditatia calea spre evolutia spirituala. - Pagina 3 Empty Re: Meditatia calea spre evolutia spirituala.

Mesaj Scris de Corinna Sam Apr 10, 2010 12:51 am

Off-topic: soimos, ti-am lasat un mesaj privat; nu a ajuns la tine sau n-ai verificat ? Ca mie imi arata ca nu l-ai primit....
Daca totusi nu ajunge, uite adresa: http://awakeninginspirals.blogspot.com/
Corinna
Corinna
Bigeiner
Bigeiner

Numarul mesajelor : 35
Puncte : 36
Reputatie : 1
Data de inscriere : 28/03/2010
Varsta : 41

http://awakeninginspirals.blogspot.com/

Sus In jos

Meditatia calea spre evolutia spirituala. - Pagina 3 Empty Re: Meditatia calea spre evolutia spirituala.

Mesaj Scris de soimos Sam Apr 10, 2010 2:12 pm

Multumesc !
Daca te uiti pe blog vei observa ca am si postat un comentariu.
Sper sa nu te deranjeze!

soimos
Intermediate
Intermediate

Numarul mesajelor : 108
Puncte : 107
Reputatie : -7
Data de inscriere : 20/09/2009

Sus In jos

Meditatia calea spre evolutia spirituala. - Pagina 3 Empty Re: Meditatia calea spre evolutia spirituala.

Mesaj Scris de Ambra Sam Apr 10, 2010 8:24 pm

Soimos...te respect si te pretuiesc cit nici nu ai habar dar,las-o moale cu ideea IIsus=Diavolul ca e gresita!
Logic:va fi razboi,diavolul va stapini pe Pamint...(Anticristul) si vine IIsus cu Armaghedonul sa-l arunce pe michiduta in iezerul de foc.
Pai,daca il identificam pe Diavol cu IIsus,cum vine asta? scratch Se dedubleaza? E si diavol si Cristos ...si Anticrist si salvator in acelasi timp...se arunca in foc pe el insusi?
Prin cuvint a fost facuta lumea.Deci,cuvintul creaza holograma care,apoi materializeaza...
Rugaciunea nu este o milogeala ci,o schita.Un plan de actiune. Rolling Eyes
Ambra
Ambra
Intermediate
Intermediate

Numarul mesajelor : 268
Puncte : 324
Reputatie : 4
Data de inscriere : 01/09/2009
Localizare : Akasha

Sus In jos

Meditatia calea spre evolutia spirituala. - Pagina 3 Empty Re: Meditatia calea spre evolutia spirituala.

Mesaj Scris de soimos Dum Apr 11, 2010 5:09 am

Ambra a scris:Soimos...te respect si te pretuiesc cit nici nu ai habar dar,las-o moale cu ideea IIsus=Diavolul ca e gresita!
Asa cum o vezi tu ...ai dreptate ! Dar ideea nu e a mea ...o zice si tatal, si o recunoaste si Isus Christos insusi.
Dar ca sa ma intelegi ... pentru mine una este Isus (Yeshua bar Yuseff) si alta este Isus - Christos ... personaj diabolic care in cer s-a razvratit impotriva tatalui sau si care a furat biografia rabinului Isus ca sa profite de popularitatea lui si astfel sa isi impuna biserica sa (diabolica)
Uite cum il vede Tatal sau in Apocalipsa 12.12
Pentru aceasta, bucuraţi-vă ceruri şi cei ce locuiţi în ele. Vai vouă, pământule şi mare, fiindcă diavolul a coborât la voi având mânie mare, căci ştie că timpul lui e scurt.

Cunosti cumva alt personaj ceresc trimis pe pamant de Tatal sau?
Uite ce zice fiul:
16. Eu, Iisus, am trimis pe îngerul Meu ca să mărturisească vouă acestea, cu privire la Biserici. Eu sunt rădăcina şi odrasla lui David, Luceafarul stralucitor de dimineata in latina Luceafar = Lucifer
daca te intereseaza tema mai pe larg o gasesti bine documentata pe forumul meu http://forum-anti-christi.forumers.ro/despre-isus-f29/de-ce-este-isus-christos-lucifer-t219.htm

Logic:va fi razboi,diavolul va stapini pe Pamint...(Anticristul) si vine IIsus cu Armaghedonul sa-l arunce pe michiduta in iezerul de foc.
Pai,daca il identificam pe Diavol cu IIsus,cum vine asta? scratch Se dedubleaza? E si diavol si Cristos ...si Anticrist si salvator in acelasi timp...se arunca in foc pe el insusi?
Cum ti am spus mai sus ...una este Isus ... si altul este Isus Christos ..adica diavolul inviat


Prin cuvint a fost facuta lumea.Deci,cuvintul creaza holograma care,apoi materializeaza...
Care cuvant draga Ambra . Prima data cand Yahwe a rostit un cuvant a fost acu cca 6000 de ani cand a facut "contractul" cu Abraham ...din aceasta cauza in religii se socoteste ca vechimea pamantului este de cca 6000 de ani ....dar asta doar in mitologie, nu si in realitatea in care este dovedita vechimea pamantului la vreo 5 miliarde de ani ...adica atunci cand nu exista inca cuvantul

Rugaciunea nu este o milogeala ci,o schita.Un plan de actiune. Rolling Eyes
Hai sa ramanem la tehnicile de meditatii ca acelea nu mai sunt schite ...ci chiar metode de a ajunge la rezultate concrete ...dasta fara sa vorbim de faptul ca crestinii nu au cui se ruga ..caci ei nu au facut niciun contract cu Dumnezeu asa cum a facut Abraham...si nici nu sunt dovezi ca Yahwe a renuntat la Legile sale din religia Mozaica ca sa accepte Legile lui Pavel care incalca total legile sale si astfel sa treaca la crestinism!
deci rugaciunea catre "zeul crestin" e foarte periculoasa ...caci nu stiti cui va rugati ...dar se stie ca Dumnezeul lumii acesteia este ...dracu!

In orice caz draga Ambra ...tema razboiului din Apocalipsa trebuie reconsiderata caci insasi in Apocalipsa sade contradictia de care zici (ca Isus-Christos e diavolul) ...si la la fel trebuie reconsiderata si maleficitatea ideii de antichrist ...caci a fi anti dracu nu este de loc malefic .. ci extrem de pozitiv!


Ultima editare efectuata de catre soimos in Dum Apr 11, 2010 4:12 pm, editata de 1 ori

soimos
Intermediate
Intermediate

Numarul mesajelor : 108
Puncte : 107
Reputatie : -7
Data de inscriere : 20/09/2009

Sus In jos

Meditatia calea spre evolutia spirituala. - Pagina 3 Empty Re: Meditatia calea spre evolutia spirituala.

Mesaj Scris de *** Dum Apr 11, 2010 10:00 am

Aaaa, deci despre Sika e vorba... chiar ma intrebam odata ce mai faci...

***
Traine
Traine

Numarul mesajelor : 67
Puncte : 67
Reputatie : 0
Data de inscriere : 24/03/2010

Sus In jos

Meditatia calea spre evolutia spirituala. - Pagina 3 Empty Re: Meditatia calea spre evolutia spirituala.

Mesaj Scris de soimos Dum Apr 11, 2010 4:10 pm

stardust a scris:Aaaa, deci despre Sika e vorba... chiar ma intrebam odata ce mai faci...
Da eu sunt ...doar ca postez de pe vechiul nick de pe Roportal ... !

Ce sa fac ...bine ! ...adica il mai necajesc putin pe Vali ...ca altfel crede ca e in Rai !

soimos
Intermediate
Intermediate

Numarul mesajelor : 108
Puncte : 107
Reputatie : -7
Data de inscriere : 20/09/2009

Sus In jos

Meditatia calea spre evolutia spirituala. - Pagina 3 Empty Re: Meditatia calea spre evolutia spirituala.

Mesaj Scris de *** Dum Apr 11, 2010 7:05 pm

soimos a scris:
stardust a scris:Aaaa, deci despre Sika e vorba... chiar ma intrebam odata ce mai faci...
Da eu sunt ...doar ca postez de pe vechiul nick de pe Roportal ... !
Ce sa fac ...bine ! ...adica il mai necajesc putin pe Vali ...ca altfel crede ca e in Rai !

:lol: Te-ai gandit tu cum sa faci sa nu stea lumea prea linistita :lol: ...

***
Traine
Traine

Numarul mesajelor : 67
Puncte : 67
Reputatie : 0
Data de inscriere : 24/03/2010

Sus In jos

Meditatia calea spre evolutia spirituala. - Pagina 3 Empty Re: Meditatia calea spre evolutia spirituala.

Mesaj Scris de soimos Lun Apr 12, 2010 1:44 am

Tu ma confunzi cu Bin Laden?

Eu sunt mic ...adica doar bau-baul lui Vali!

soimos
Intermediate
Intermediate

Numarul mesajelor : 108
Puncte : 107
Reputatie : -7
Data de inscriere : 20/09/2009

Sus In jos

Meditatia calea spre evolutia spirituala. - Pagina 3 Empty Re: Meditatia calea spre evolutia spirituala.

Mesaj Scris de vali Lun Apr 12, 2010 6:51 pm

nici o sansa au fost altii mai mari si mai rai si nu m-au speriat.
vali
vali
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1310
Puncte : 1559
Reputatie : 22
Data de inscriere : 26/05/2009
Varsta : 50
Localizare : acolo unde prostia si rautatea nu ajung

http://ioyahyia.wordpress.com/

Sus In jos

Meditatia calea spre evolutia spirituala. - Pagina 3 Empty Re: Meditatia calea spre evolutia spirituala.

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 3 Înapoi  1, 2, 3

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum