Subvers
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Reiki sistem de evolutie spirituala.

+2
desan
vali
6 participanți

In jos

Reiki  sistem de evolutie spirituala. Empty Reiki sistem de evolutie spirituala.

Mesaj Scris de vali Mar Iun 02, 2009 7:56 pm

ce este reiki?
este un sistem de evolutie spirituala prin care omul poate accesa sursa universala de energie, duhul sfant. In toate sistemele existente la ora actuala pe pamant oamenii vorbesc despre acceasta energie, fie ii spun bioenergie, fie lumina, fie prana, fie chi sau ki ea este aceasi. diferenta intre sisteme este modul de a prelua aceasta energie si modul de utilizare. in qi qong, tai chi, tao ea este luata din atmosfera, de la stele, etc. in crestinism e luata prin rugaciune, prin impartasanie, prin apa sfintita de la preot care are acces direct la sursa universala (duhul sfant) iar prin reiki ai de asemenea acces direct la sursa. mai exista o diferenta, acea de vibratie a luminii, iar la acest capitol reiki-ul sta foarte bine. maestrii reiki avand o vibratie mult superiara celorlalte practici.
vali
vali
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1310
Puncte : 1559
Reputatie : 22
Data de inscriere : 26/05/2009
Varsta : 50
Localizare : acolo unde prostia si rautatea nu ajung

http://ioyahyia.wordpress.com/

Sus In jos

Reiki  sistem de evolutie spirituala. Empty Re: Reiki sistem de evolutie spirituala.

Mesaj Scris de desan Mar Iun 02, 2009 7:57 pm

si care e parerea ta???pt ca...sincer...asta ma intereseaza..
desan
desan
Board Moderator
Board Moderator

Numarul mesajelor : 28
Puncte : 32
Reputatie : 0
Data de inscriere : 31/05/2009

Sus In jos

Reiki  sistem de evolutie spirituala. Empty Re: Reiki sistem de evolutie spirituala.

Mesaj Scris de vali Mar Iun 02, 2009 8:01 pm

sint practicant reiki deci am o parere buna . bine eu amestec reiki cu inforenergie ,cristaloterapie si altele .

eu personal am scapat de ochelari prin autotratament .
vali
vali
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1310
Puncte : 1559
Reputatie : 22
Data de inscriere : 26/05/2009
Varsta : 50
Localizare : acolo unde prostia si rautatea nu ajung

http://ioyahyia.wordpress.com/

Sus In jos

Reiki  sistem de evolutie spirituala. Empty Re: Reiki sistem de evolutie spirituala.

Mesaj Scris de desan Mar Iun 02, 2009 8:50 pm

vali a scris:sint practicant reiki deci am o parere buna . bine eu amestec reiki cu inforenergie ,cristaloterapie si altele .

eu personal am scapat de ochelari prin autotratament .
si nu ne dezvalui secretul? Shocked
desan
desan
Board Moderator
Board Moderator

Numarul mesajelor : 28
Puncte : 32
Reputatie : 0
Data de inscriere : 31/05/2009

Sus In jos

Reiki  sistem de evolutie spirituala. Empty Re: Reiki sistem de evolutie spirituala.

Mesaj Scris de Alephar Mar Iun 02, 2009 8:54 pm

buna. in ceea ce priveste reiki, parerea mea este ca REIKI in primul rand inseamna IUBIRE. precum Principiul Suprem (Dumnezeu, sau numit in alte feluri) este IUBIRE asa si REIKI reprezinta curgerea libera a acestui Principiu prin fiinta umana si prin tot ceea ce inconjoara fiinta umana. dar precum in oricare alt sistem, apar modificari in momentul in care fiecare practicant are parerea sa proprie despre acest sistem, sistem care de altfel nu are o forma stricta, fixa. IUBIREA este Universul, si Acesta are o multime de manifestari. Deci reiki poate fi practicat in multe feluri atata timp cat natura sa esentiala este pastrata. parerea mea personala este ca un maestru REIKI nu este un Maestru in adevaratul sens al cuvantului ci mai degraba expert Reiki. dupa cum vad eu, un Maestru este o fiinta care se cunoaste in intregime, este stapana pe ea in totalitate si isi are corpurile aliniate la vibratia Spiritului intr-un mod complet (cu alte cuvinte, este constient in totalitate de uniunea cu Universul, Tatal, etc). desi maestrii reiki au o vibratie inalta si sunt fiinte foarte iubitoare, totusi consider ca exista o diferenta intre maestru reiki si Maestru spiritual. aici trebuie oamenii avertizati, sa nu apara confuzii, dupa cum consider eu.
de la Usui Reiki, Tibetan Reiki si pana la Shamballa/Atlantis Reiki, eu consider ca aceasta arta a vindecarilor nu doar trupesti cat si spirituale este ceva foarte util omului, daca e practicat in spiritul IUBIRII neconditionate.

din rezultatele proprii atinse cu ajutorul acestui reiki, pot mentiona cateva dereglari proprii, cum ar fi probleme cardiace vechi de ani de zile (tahicardie, palpitatii care au dus la preinfarct), probleme pulmonare de genul edemului, probleme cu vederea care m-au temporar la orbire partiala, arsuri de piele, etc. dar mentionez ca nu am urmat nici un curs reiki, nici un simbol din cele vehiculate in reiki-ul public, doar lucru personal pe ceea ce inseamna reiki, pe mecanismul de baza al reiki si simboluri create personal care sa cuprinda vibratia necesara transpunerii efectului in planul fizic.
Alephar
Alephar
Bigeiner
Bigeiner

Numarul mesajelor : 3
Puncte : 3
Reputatie : 0
Data de inscriere : 02/06/2009

http://plerion.blogspot.com si http://cautareadevarului.freeforu

Sus In jos

Reiki  sistem de evolutie spirituala. Empty Re: Reiki sistem de evolutie spirituala.

Mesaj Scris de vali Joi Iun 04, 2009 9:12 pm

da, dar folosind simbolurile iti cresti vibratia si accesul la lumina.
vali
vali
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1310
Puncte : 1559
Reputatie : 22
Data de inscriere : 26/05/2009
Varsta : 50
Localizare : acolo unde prostia si rautatea nu ajung

http://ioyahyia.wordpress.com/

Sus In jos

Reiki  sistem de evolutie spirituala. Empty Re: Reiki sistem de evolutie spirituala.

Mesaj Scris de Crystalin Vin Iun 05, 2009 5:03 am

Arh Alchimiel a scris:alchimia si practicile samanice pot spune ca iti cresc cel mai mult vibratia...
Si cand ma refer la aceste stiinte... ma refer la toate practicile care le cuprind acestea... ptr aici se intalnesc foarte multe elemente din foarte multe spiritualitati doar ca astea sunt mai vechi... si sunt mult mai bine conturate...

Alchimia este o stiinta de elita, pe care nu cred ca o putem alatura practicilor spirituale. Este f adevarat ca o persoana care practica alchimia va avea un nivel energetic f ridicat pt ca altfel nu ar putea face fata energiilor cu care lucreaza.

Reiki este un sistem intuitiv, o terapie prin punerea palmelor, un sistem care lucreaza cu KI-energia vitala, cu Duhul Sfant.

Multi practicanti de Reiki, Q-Kung, etc doresc sa-si creasca vibratia energetica. Eu va intreb: o puteti mentine asa de-alungul unei zile intregi? Eu zic ca nu este important ce "tehnica/stiinta" iti ridica vibratia cel mai mult ci arta fiecaruia de a-si controla gandurile, actiunile; arta de a se mentine in lumina permanent.
Crystalin
Crystalin
Intermediate
Intermediate

Numarul mesajelor : 466
Puncte : 573
Reputatie : 17
Data de inscriere : 04/06/2009

Sus In jos

Reiki  sistem de evolutie spirituala. Empty Re: Reiki sistem de evolutie spirituala.

Mesaj Scris de vali Vin Iun 05, 2009 5:13 am

in ziua de azi cand agresiunile se tin lant , de la atacuri energetice aiurea doar ca forma de a demonstra ca se poate la manipularile media , mancarea noastra care e de 2 lei , nu cred ca poate cineva sa isi mentina vibratia inalta toata ziua .
nu spun ca este imposibila dar este enorm de greu . eu personal am reusit intr-o duminica sa o mentin circa 4 ore lucrand cu lumina .
vali
vali
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1310
Puncte : 1559
Reputatie : 22
Data de inscriere : 26/05/2009
Varsta : 50
Localizare : acolo unde prostia si rautatea nu ajung

http://ioyahyia.wordpress.com/

Sus In jos

Reiki  sistem de evolutie spirituala. Empty Re: Reiki sistem de evolutie spirituala.

Mesaj Scris de vali Vin Iun 05, 2009 2:26 pm

eu ma refer sa tii vibratia pe 100 pe toate structurile . ca pe la 90-si , o mentin fara sa fac nimic .
vali
vali
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1310
Puncte : 1559
Reputatie : 22
Data de inscriere : 26/05/2009
Varsta : 50
Localizare : acolo unde prostia si rautatea nu ajung

http://ioyahyia.wordpress.com/

Sus In jos

Reiki  sistem de evolutie spirituala. Empty Re: Reiki sistem de evolutie spirituala.

Mesaj Scris de vali Vin Iul 24, 2009 2:56 pm

nu stiu fiecare ce grad are in reiki dar cred ca majoritatea stiu sa faca spatii . as sugera cand le faceti la sfarsit sa bagati cat mai multe simboluri . si veti constata ca durata de viata a spatiului creste exponential cu numarul de simboluri introduse . eu combin spatiile de la radiestezie cu reiki .
vali
vali
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1310
Puncte : 1559
Reputatie : 22
Data de inscriere : 26/05/2009
Varsta : 50
Localizare : acolo unde prostia si rautatea nu ajung

http://ioyahyia.wordpress.com/

Sus In jos

Reiki  sistem de evolutie spirituala. Empty Re: Reiki sistem de evolutie spirituala.

Mesaj Scris de aNdy-cristi Sam Sept 19, 2009 2:25 am

vali am si eu o intrebare

mai de mult imi sugerase soramea sa testez cho ku rei sa vad daca merge...si nu am simtit nici o diferenta

azi l-am incercat iara si am ramas uimit sa simtit diferenta mare....nu deaia zici ca vezi Doamne nu stiu ce sa inamplat dar pt nivelul meu e de frecventa mai mare si parca e mai tare....tocmai mi-am facut o bula ca ma durea capu ...acu nu ma mai doare ..incep sa ma prind Very Happy (de data asta am putut sa vizualizez mai concentrata energia ..pana acu o vedeam slaba si o prietena mia zis ca energia mea e slaba...acum a fost altfel....si cred ca sunt pe drumul cel bun Razz )

aNdy-cristi
Traine
Traine

Numarul mesajelor : 57
Puncte : 74
Reputatie : -1
Data de inscriere : 04/08/2009

Sus In jos

Reiki  sistem de evolutie spirituala. Empty Re: Reiki sistem de evolutie spirituala.

Mesaj Scris de aNdy-cristi Mar Sept 22, 2009 1:18 am

mda observ ca pot sa fac orice simbol Laughing am incercat dkm raku si inca mai caut si altele pt mine Wink)

aNdy-cristi
Traine
Traine

Numarul mesajelor : 57
Puncte : 74
Reputatie : -1
Data de inscriere : 04/08/2009

Sus In jos

Reiki  sistem de evolutie spirituala. Empty Re: Reiki sistem de evolutie spirituala.

Mesaj Scris de aNdy-cristi Mar Sept 22, 2009 3:12 am

da dar ramane intrebarea : de ce pot sa le activez?Laughing

aNdy-cristi
Traine
Traine

Numarul mesajelor : 57
Puncte : 74
Reputatie : -1
Data de inscriere : 04/08/2009

Sus In jos

Reiki  sistem de evolutie spirituala. Empty Re: Reiki sistem de evolutie spirituala.

Mesaj Scris de vali Mar Sept 22, 2009 2:38 pm

ia simbolurile pe rand nu te arunca cu capul inainte ca poti , te poti trezi cu tot felul de entitati pe cap care nu o sa le faci fata. problema nu e` sa activezi simbolul cii ceea ce faci dupa ce il activezi . simbolurile sunt chei catre porti energetice , oki ai deschis poarta ce faci dupa? tre sa ai idee despre cee ce vrei sa faci nu doar sa activezi si atat.
vali
vali
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1310
Puncte : 1559
Reputatie : 22
Data de inscriere : 26/05/2009
Varsta : 50
Localizare : acolo unde prostia si rautatea nu ajung

http://ioyahyia.wordpress.com/

Sus In jos

Reiki  sistem de evolutie spirituala. Empty Re: Reiki sistem de evolutie spirituala.

Mesaj Scris de vali Lun Dec 21, 2009 10:57 pm

cautand varia chestii pe net am dat de acest glosar
sper sa va fie de folos
GLOSAR DE TERMENI



In orice domeniu de activitate exista de obicei un vocabular care este folosit de catre oameni pentru a comunica mai eficient ideile, conceptele si pentru a usura intelegerea subiectelor puse in discutie. Din acest punct de vedere, Reiki nu difera cu absolut nimic. Termeni precum “acordaje”, “simboluri” sau “Usui Shiki Ryoho” ii pot pune in incurcatura pe cei ce fac primii pasi pe aceasta cale. Acest Glosar va va ajuta sa intelegeti mai repede diferitele concepte si practici Reiki.


A

Acordaje – acordajele sunt o tehnica comuna tuturor formelor de Reiki din Occident. Se foloseste un proces de “asezare” a simbolurilor Reiki si a energiei Reiki pe meridiane, in aura sau corpul energetic al celui supus acest proces. Anumite sisteme de acordaje pun accent pe plasarea energiei in chakre. Acordajele dau posibilitatea oamenilor sa foloseasca Reiki asupra propriei persoane si a celorlalti si usureaza legatura cu Sursa energiei Reiki.

Acordajul Distal (la distanta) – un acordaj care foloseste simbolul Hon Sha Ze Sho Nen pentru a realiza acordaje asupra unei persoane aflata la distanta.

Alianta Reiki – o organizatie formata in occident de catre cei 22 de Maestri ai d-nei Takata, dupa moartea acesteia. Organizatia a fost fondata de nepoata d-nei Takata, d-na Phyllis Furumoto. Alianta pretinde ca reprezinta Reiki-ul “Traditional”. D-na Furumoto a ajuns de la formarea acestei aliante pana la a se autodeclara ”Mare Maestru” in Reiki iar mai tarziu chiar detinatoarea “spirituala” a secretelor reiki-ului. Alianta sustine practica platii sumei de 10 000$ pentru cei ce doresc sa devina maestri Reiki.


continuarea aici = http://ezoteric.50megs.com/tehnica_radianta/glosar_de_termeni.htm
vali
vali
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1310
Puncte : 1559
Reputatie : 22
Data de inscriere : 26/05/2009
Varsta : 50
Localizare : acolo unde prostia si rautatea nu ajung

http://ioyahyia.wordpress.com/

Sus In jos

Reiki  sistem de evolutie spirituala. Empty Re: Reiki sistem de evolutie spirituala.

Mesaj Scris de vali Mar Sept 28, 2010 8:54 pm

fiinca multi va intrebati ce este reiki si ati vrea putina istorie iata ce postai eu pe blogul meu

http://ioyahyia.wordpress.com/


Reiki este un sistem de „terapie prin lumină“ eficient, simplu, accesibil indiferent de credință, rasă, apartenență socială. Cum în lume există numeroase școli și foarte buni maeștri de la care se poate primi inițierea/acordajul (absolut obligatorie pentru practicarea Reiki, indiferent de nivelul de „performanță“ către care se tinde), prezența acestui sistem de terapie și cunoaștere în bagajul celui care dorește să-și trateze trupul și sufletul este necesară.

Ideea de vindecare „prin punerea mâinilor“, măcar ca o simplă mângâiere și gest de compasiune, este arhetipală.

Fondatorul Reiki-ului așa cum îl știm astăzi este Mikao Usui , care a trăit la sfârșitul secolului al XIX-lea și începutul secolului XX.

Mikao Usui ) este considerat ca fiind fondator al Reiki, o formă de practica spirituală folosită în terapiile complementare pentru tratamentul bolilor psihice, emoționale și mentale. Usui a fost fondatorul asociației japoneze numităUsui Reiki Ryoho. Usui a avut peste 2000 de elevi și a avut 21 de profesori instruiți până la data decesului său.

Reiki se pronunta “Rei-ki”. Cuvantul “Reiki” este format din doua cuvinte kanji separate. “Rei”, care inseamna Universal si “Ki” care inseamna Spirit, Energia fortei vietii. Cea mai folosita definitie a

Reiki-ului este, de aceea, “energia universala a vietii”. Unii spun ca energia vietii este cea care anima orice fiinta. Aceasta energie universala este indescriptibila, este in toate lucrurile, peste tot. Facand si fiind Reiki, constiinta noastra in acel moment este expresia Reiki-ului in vindecare, in a fi, in orice facem in acel moment.

Cele doua cuvinte Kanji luate impreuna pot insemna, de asemenea, iluminare. Ele reprezinta spiritul universal laolalta cu spiritul nostru.

Povestea

Mikao Usui s-a născut la data de 18.08 1865 în satul Taniai (numit acum Miyama cho) în regiunea Yamagata aparținând Prefecturii Gifu în Japonia. Primul său nume a fost Mikao, iar alte nume sub care a fost cunoscut sunt Gyoho sau Kyoho. Strămoșul său este Toshitane Chiba, un vestit samurai războinic din anul 1500. În 1551,Toshitane Chiba cucerește localitatea Usui și, ulterior, toți membrii de familie dobândesc acest nume. Din puținele lucruri care se cunosc, în special privind copilăria lui Usui, se știe că acesta a fost instruit într-un templu budist, unde s-a dovedit a fi un elev sârguincios și care a muncit din greu. Ca adult a călătorit în multe țări din Europa și China desăvârșindu-și studiile. A studiat foarte mult medicină, religie buddistă, creștină, psihologie și Taoism.

Mikao Usui a fost cel care a căutat originile metodelor de vindecare pe care le aplicau Iisus și Buddha, regăsindu-le în rămășițele cultului antic a lui Shiva, în învățăturile esoterice din India. Pe când era rector al Universității Doshisha, din Kyoto,dar și preot creștin, Mikao Usui fiind rugat de studenții săi să le arate metodele prin care vindeca Iisus, a demarat o cercetare ce a durat zece ani pentru a descoperi și învăța aceste tehnici. Când autoritățile din Japonia i-au spus că despre aceste vindecări nu se vorbește prea mult și cu atât mai puțin sunt cunoscute, Usui a căutat informația în budism. Sunt asemănări izbitoare între viața lui Buddha în India (Gautama Sigghartha, 620 - 543 î.Hr.) și viața lui Iisus. Călugării budiști i-au spus că vechea tehnică de vindecare spirituală s-a pierdut și că singura cale de a te apropia de ea era abordarea învățăturii budiste, Calea Iluminării.

Negăsind răspunsurile dorite, Mikao Usui a călătorit în Statele Unite, unde a locuit timp de șapte ani. Când nu a obținut alte raspunsuri din partea creștinilor de acolo, a intrat la Chicago Divinity School, din Chicago. Se spune că și-a susținut doctoratul acolo, studiind istoria comparată a religiilor și a filozofiilor. A mai învățat acolo și sanscrita, veche limbă cultă din India și Tibet. Dar Usui tot nu a găsit răspunsul pe care îl căuta, referitor la tehnica de vindecare. Nu mai există alte informații referitoare la Mikao Usui în calitate de creștin sau preot, ci numai ca budist care, după ce s-a întors în Japonia, s-a stabilit într-o mânăstire zen.Aici a descoperit texte care descriau tehnica de vindecare, și pe care le poate citi acum în sanscrită, în original. Materialele nu includeau, totuși, informații despre cum să activezi energia ca să o folosești. Ascunderea acestor informații în Sutreera intenționată, pentru a le ține departe de cei care nu erau pregatiți să cunoască și să folosească niște materiale atât de puternice. Hawayo Takata descrie astfel această stare de lucruri: " A început să studieze sanscrita, iar,când, după eforturi susținute, a reușit să o stăpânească, a descoperit formula. Simplu ca bună ziua. Nimic dificil, totul era foarte simplu. Cum doi și cu doi fac patru... Și și-a spus: "Ei bine, am găsit. Acum trebuie să interpretez toate astea, pentru că au fost scrise cu 2500 de ani în urmă. Trebuie să testez totul".

Testul a constat dintr-o perioadă de douăzeci și una de zile de meditație, post și rugăciune pe Muntele Koriyama, în Japonia. După ce a ales locul de meditație, și-a așezat în față douazeci și una de pietre ca să marcheze timpul aruncând una pe zi. În ultima zi a incercării sale, în întunericul de dinaintea zorilor, Usui a văzut o sferă de lumină venind către el. Primul impuls a fost să fugă, apoi s-a gândit mai bine. A decis să accepte orice ar urma ca răspuns la meditația facută, chiar dacă răspunsul ar insemna moartea lui. Lumina l-a izbit în al treilea ochi și a rămas inconștient o vreme. Pe urmă a văzut "milioane și milioane de sfere multicolore", apoi simbolul Reiki, ca și cum ar fi fost proiectat pe un ecran. Și a văzut toate simbolurile Reiki, a primit informații despre modul în care fiecare este utilizat pentru activarea energiei vindecătoare. Era primul acordaj Reiki, redescoperirea unei tehnici străvechi. Mikao Usui a plecat de pe Muntele Koriyama știind să vindece asa cum o făcuseră Buddha și Iisus

Coborând pe coasta muntelui a trăit ceea ce cunoaștem azi ca fiind cele patru miracole. Mai întâi, și-a scrântit degetul de la picior și, în mod instinctiv, și-a pus palmele pe el. Mâinile lui au devenit fierbinți și degetul s-a vindecat. Pe urmă a ajuns la un han pentru pelerini, aflat la poalele muntelui. A cerut un meniu complet, un lucru nu tocmai înțelept după douazeci și una de zile de post, dar a mâncat fără să aibă probleme. Apoi, pe femeia care servea la mese o dureau dinții, iar când și-a pus palmele pe fața ei i-a alungat durerea. Când s-a întors la mânăstire și i s-a spus că starețul zăcea la pat din cauza unei crize de artrită l-a vindecat și pe călugăr. Usui a botezat Reiki energia vindecătoare, ceea ce înseamnă energia universală a vieții, apoi a plecat să aplice ceea ce știa în suburbiile orașului Kyoto. Mai mulți ani a trăit tratându-i pe săracii din mahala. După cultura și etica vremii, oamenii cu diformități, cu membre lipsă sau cu alte boli evidente erau suportați de comunitate ca cerșetori. După ce vindeca o astfel de persoană, el o ruga să înceapă o viață nouă, dar a descoperit că se întorceau mereu la el. Văzând că oamenii pe care-i considera vindecați în loc să înceapă o viață nouă, muncind cinstit, cerșeau în continuare, s-a descurajat și a părăsit mahalalele. Ba chiar și cei vindecați erau supărați deoarece, odată vindecați și cu semnele bolilor dispărute, nu mai puteau să cerșească și trebuiau să muncească.

Experința avută de Usui în mahalale este utilizată ca justificare pentru prețurile mari cerute azi pentru cursurile Reiki, pe ideea că oamenii nu apreciază lucrurile pentru care nu plătesc. Dar eșecul lui Usui se datora, poate, faptului că el vindeca numai trupurile, nu și mintea și spiritul. Docrina budistă ignoră vindecarea trupului, afirmând că numai vindecarea spirituală duce pe calea iluminării.

Mikao Usui a început un lung pelerinaj, ducând cu el Reiki prin toată Japonia, ținând cursuri. În acest fel l-a întâlnit pe Chujiro Hayashi, ofițer de marină în retragere. Hayashi a devenit maestru Reiki în 1925, la patruzeci și șapte de ani, devenind succesorul lui Mikao Usui. Dupa moartea acestuia Chujiro Hayashi a pregătit un număr de practicanți, atât bărbați cât și femei, inclusiv șaisprezece maeștrii.

Și-a deschis o clinica în Tokio, unde terapeuții lucrau în grup pe pacienți, aceștia și locuind în clinică pe parcursul acelei perioade de terapie. Terapeuții Reki se deplasau și acasă la cei care nu puteau veni la clinica. În clinica Shina No Machi, a lui Chujiro Hayashi, a ajuns si Hawayo Takata .

Exista mai multe povesti despre viata lui Mikao Usui

Alta varianta gasiti aici

http://bereiki.tripod.com/id12.html

-----------------------------

Ideea de a folosi simboluri nu ia venit lui Usui pentru ca altfel nu ar mai fi fondat societatea Gakkai( in Gakkai nu se folosesc simboluri ), ci a venit mult mai tirziu din partea doamnei Takata dat fiind faptul ca a observat ca practicantilor le era mai greu sa obtina starea respectiva la nivel energetic asociata acelor simboluri . Practic simbolul ( reprezentarea lui grafica ) impreuna cu kotodama ( mantra sau numele lui ) leaga mintea umana de unda energetica a vibratiei luminoase a simbolului folosit si de aceea este mai usor de folosit , dar practicind zilnic si percepind energia respectiva vibratia data de efectuarea simbolului sau de lcurul cu elergia lui la un moment dat nu se vor mai folosi pentru ca se formeaza in subconstient si se actioneaza doar la intentie si in cele mai multe manuale se spune ca simbolurile trebuiesc depasite , acelasi lucri se va intimpla si in acordaje , practic forma primara de acordaj pe care o folosea Usui era aceea de Reiju adica binecuvintare iar la intrunirile pe care le avea in cadrul societatii Gakkai nu folosea simboluri si nici acordaje decit multiple astfel de Reiju-uri tuturor care erau prezenti acolo .

In Reiki actual se folosesc diferite simboluri, originea lor se afla in scrierile vechi japoneze si au fost doar asociate precum am spus mai sus cu energia pentru a nu fi uitata de aceea exista mai multe variante pentru ca Hawajo Takata din cei 22 de maestri pe care i-a pregatit la fiecare curs le lua foile pe care erau desenate simbolurile le ardea si astfel fiecare a inteles putin diferit modul de executie a acelor simboluri de aceea exista atitea variante oricum ar fi desenul simbolului desenat este dovada faptului ca acel simbol functioneaza si se poate lucra cu energia lui . Reiki-ul actual care se practica in lumea vestica este pentru mentalul nostru a celor de aici si e diferit de ceea ce se practica in Japonia in Gakkai , cel care a combinat modalitatile de lucru a energiei universale luminoase ( Reiki ) si a gasit o cale sinergica intre cele 2 metode ( vestica si japoneza ) este Sensei Hiroshi Doi ( membru recunoscut Reiki Ryoho Gakkai ) prin Gendai Reiki Ho .

Invatatura se ia treptat si din grad in grad , unii impart in 10 grade ( Real Reiki Tehnica Radianta ) altii in 3 sau 4 grade . Noi alegem sa urmam o cale sau alta in Reiki , sa luam sau sa nu luam de la cutare un acordaj . Reiki nu este doar o forma de vindecare este si o cale de intelegere a spiritului a Luminii Universului
vali
vali
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1310
Puncte : 1559
Reputatie : 22
Data de inscriere : 26/05/2009
Varsta : 50
Localizare : acolo unde prostia si rautatea nu ajung

http://ioyahyia.wordpress.com/

Sus In jos

Reiki  sistem de evolutie spirituala. Empty Re: Reiki sistem de evolutie spirituala.

Mesaj Scris de vali Mier Ian 12, 2011 5:48 pm

un alt sistem reiki este Karuna

cei interesati de initieri ma pot contacta , mai gasiti alte sisteme pe blogul meu http://ioyahyia.wordpress.com/


Sistemul Karuna a fost descoperit de William L. Rand. Simbolurile au fost canalizate de mai multi maestri Reiki: Marcy Miller, Kellie-Ray Marine, Pat Courtney, Catherine Mills Bellamont si Maria Abraham. William a folosit aceste simboluri si le-a descoperit valoarea, atat in ce priveste uriasul lor potential cat si faptul ca ele au mai fost folosite si anterior. El a meditat asupra lor si a fost indrumat sa descopere tehnicile de acordare-initiere si sa numeasca acest sistem nou Karuna Reiki. Unele din simbolurile folosite in Karuna Reiki sunt folosite in alte sisteme, dar nu au aceeasi eficacitate sau aceeasi actiune vindecatoare ca in Karuna Reiki.

Energia Karuna Reiki este diferita de cea din Reiki Usui si, de fapt, cea mai mare parte a cursantilor o considera mult mai puternica decat energia Reiki Usui! Energia este simtita mult mai clar la Karuna Reiki si lucreaza simultan cu toate energiile corpului. Cursantii nu au simtit doar simpla curgere a energiei de la cursant la pacient, energia inconjurandu-i, pe ei si pe cei carora li se facea tratamentul. In acelasi timp au fost constatate efecte profunde ale tratamentului. Cei care au parcurs initierile adesea descriu experiente in care au intalnit ghizi, ingeri si Eul Superior si ca simt prezenta vindecatoare a unor fiinte iluminate.

Eu am simtit conectarea la sursa in sahasrara , in scurt timp am putut sa ma conectez cu cineva care pur si simplu vedea prin ochii mei . A fost o experienta foarte frumoasa pe care nu am simtit-o la initierea pe reiki traditional.

Karuna conecteaza la energiile arhangelilor, la energia Maicii , din acest punct de vedere este cel mai apropiat sistem de crestinism.

"Karuna" este un cuvant sanscrit, folosit in Hinduism, Buddhism si Zen. El desemneaza, ca notiune, orice actiune menita sa diminueze suferinta altora si poate sa aiba, de asemenea, sensul de "actiune plina de compasiune".

********

In Karuna Reiki există 2 niveluri de practicant şi doua de maestru.
Iniţial Karuna Reiki era accesibilă numai maeştrilor Reiki, dar apoi s-a considerat necesar ca nivelurile mai joase să fie mai larg accesibile, numărul maeştrilor fiind destul de mic, permiţând astfel ca această tehnică utilă să fie cunoscută de mai mulţi oameni.
Nivelurile de practicant sunt accesibile tuturor persoanelor care au iniţierea avansată şi o practică suficientă, care va fi apreciată astfel de maestrul respectiv. De regula pentru iniţiere în Karuna practicant I şi II se accepta orice practicant de Reiki de gradul II dacă are o practică suficientă şi un nivel corespunzător, pentru a putea beneficia de Karuna Reiki. Sunt acceptaţi practicanţii oricăror ramuri ale Reiki.
Maeştrii Karuna pot fi numai maeştrii Reiki. Toţi maeştrii Karuna Reiki sunt înregistraţi în SUA şi sunt recunoscuţi ca maeştri şi au drept de practică numai după ce primesc sigiliul şi numărul de înregistrare de la International Center for Reiki Training.
Karuna Reiki are o acţiune profundă, acţionând şi asupra părţii noastre întunecate, care atrage toate experienţele neplăcute, toate comportamentele noastre nearmonioase. Această parte va trebui în primul rând recunoscută. Trebuie să acceptăm că suntem oameni echilibraţi şi că fiecare dintre noi avem şi o parte negativă, care depinde de noi, este a noastră şi trebuie să fie într-un echilibru armonios cu celelalte componente ale noastre, pentru a ne simţi bine şi a funcţiona la modul optim. Această parte a noastră acţionează în favoarea noastră, dar se manifestă într-un mod neplăcut. De aceea e bine să comunicăm cu ea şi să-i cunoaştem obiectivele pentru a înţelege întâmplările neplăcute din trecut şi a putea evita întâmplări neplăcute în viitor.
Karuna Reiki foloseşte simboluri accesibile numai celor iniţiaţi. Simbolurile nu pot fi folosite în alte scopuri decât acelea pentru care s-a primit iniţierea şi utilizarea lor este legată de forma grafică primită o dată cu iniţierea. Modul de lucru poate fi adaptat în funcţie de fiecare situaţie în parte şi aici intervine creativitatea fiecăruia. Dacă rezultatele sunt cele aşteptate, înseamnă că s-a procedat corect, altfel trebuie căutată greşeala.

Karuna ne poate invata sa fim mai receptivi fata Dumnezeu , prin marirea capacitatilor noastre. Dumnezeu nu acorda iubirea diferit , problema este capacitatea noastra de a primi ceea ce se ofera. Cu cat ne deschidem mai mult cu atat vom primi mai mult.

Practica asidua cu energia Karuna mareste gradul nostru de constientizare si ne conecteaza cu cele mai pure entitati spirituale , am enumerat mai sus Maica ,arhanghelii ... multi dintre noi ne vom afla pe noi insine mai receptivi la aindrumarea spiritua ala a acestor entitati care sunt in legatura cu sistemul nostru de valori .

Exista cateva experiente in care au aparut fiinte spirituale pe parcursul initierilor, tratamentelor sau chiar in timpul cursurilor de Karuna .

Cu cat aprofundam ,meditam mai mult si credem in energia Karuna cu atat aceasta energie minunata va comunica mai mult cu noi.

O zi in lumina

Bibliografie : manual Karuna Reiki

videoplay?docid=-2808909116507973590#
vali
vali
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1310
Puncte : 1559
Reputatie : 22
Data de inscriere : 26/05/2009
Varsta : 50
Localizare : acolo unde prostia si rautatea nu ajung

http://ioyahyia.wordpress.com/

Sus In jos

Reiki  sistem de evolutie spirituala. Empty Re: Reiki sistem de evolutie spirituala.

Mesaj Scris de vali Joi Ian 27, 2011 9:22 pm

Va invit in data de 5 februarie 2011 incepand cu ora 16

la cursul de Initiere in Reiki gradele I-III

Reiki este un sistem de „terapie prin lumina“ eficient, simplu, accesibil indiferent de credinta, rasa, sau apartenenta sociala. In lume exista numeroase scoli si maestri de la care se poate primi initierea/acordajul absolut obligatorie pentru practicarea Reiki, indiferent de nivelul de „performanta“ catre care se tinde, prezenta acestui sistem de terapie si cunoastere în bagajul celui care doreste sa-si trateze trupul si sufletul este necesara.

Locatia: Bucuresti, Cabinetul Hermes, din Bucuresti, str. Mesterul Manole, nr. 3, bl. D15, et. 3, ap. 26, (zona rond Alba Iulia).

In fiecare vineri incepand cu ora 19 va invit la seminariile de reiki si cunoastere spirituala pe care le voi sustine la Cabinetul Hermes, la adresa mentionata mai sus.
La cerere mai puteti primi initieri Ordinul lui zalmoxe
http://ioyahyia.wordpress.com/ordinul-sacru-al-lui-isus/zalmoxe/
Ordinul lui Melchizedek
http://ioyahyia.wordpress.com/ordinul-sacru-al-lui-isus/ordinul-lui-melchizedek/
Ki Manna
http://ioyahyia.wordpress.com/rei-ki/ki-manna/
Karuna
http://ioyahyia.wordpress.com/rei-ki/ki-manna/
Munay-ki
http://ioyahyia.wordpress.com/ghid-terapii/

Pentru inscrieri sunati la 0723014563 – Vodafone sau 0762456216 – Cosmote.
O zi in lumina, pace si iubire !

vali
vali
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1310
Puncte : 1559
Reputatie : 22
Data de inscriere : 26/05/2009
Varsta : 50
Localizare : acolo unde prostia si rautatea nu ajung

http://ioyahyia.wordpress.com/

Sus In jos

Reiki  sistem de evolutie spirituala. Empty Re: Reiki sistem de evolutie spirituala.

Mesaj Scris de Guang Mar Mar 01, 2011 8:30 pm

vali a scris:
Experința avută de Usui în mahalale este utilizată ca justificare pentru prețurile mari cerute azi pentru cursurile Reiki, pe ideea că oamenii nu apreciază lucrurile pentru care nu plătesc.

Ideea preturilor mari este cunoscuta de pe timpul lui sensei Chujiro Hayashi. Documentele vremii care s-au gasit si din care s-a publicat si in cateva carti ale unor autori japonezi arata ca echivalentul gradului I si II in jurul anului 1935 era de aproximativ 5000 USD, ceea ce in acea perioada insemna contravaloarea unei case medii ca marime in Tokyo.

vali a scris:
Hayashi a devenit maestru Reiki în 1925, la patruzeci și șapte de ani, devenind succesorul lui Mikao Usui. Dupa moartea acestuia Chujiro Hayashi a pregătit un număr de practicanți, atât bărbați cât și femei, inclusiv șaisprezece maeștrii.

Cred ca este o mica greseala in paragraful de mai sus. Sensei Chujiro Hayashi a pregatit treisprezece maestrii dintre care doua femei : domana Chie Hayashi sotia dansului si doamna Hawayo Takata.

vali a scris:
Ideea de a folosi simboluri nu ia venit lui Usui pentru ca altfel nu ar mai fi fondat societatea Gakkai( in Gakkai nu se folosesc simboluri ), ci a venit mult mai tirziu din partea doamnei Takata dat fiind faptul ca a observat ca practicantilor le era mai greu sa obtina starea respectiva la nivel energetic asociata acelor simboluri .

Conform scrierilor recente din Japonia, care sunt publicate si in limba engleza, ultimii maestrii instruiti de catre sensei Usui au fost : Ushida, Taketomi, Eguchi si Hayashi. Primii doi au fost presedinti ai Gakkai dupa decesul lui Mikao Usui. Toti acesti patru maestrii au invatat simbolurile Reiki ! Ori daca Ushida a fost al doilea presedinte al Gakkai iar Taketomi cel de al treilea si daca ei au invatat simbolurile de la sensei Usui inseamna ca in Gakkai se folosesc simbolurile.
Afirmatia ca "In Gakkai nu se folosesc simboluri" vine de la dl. Hisroshi Doi presupus membru al Gakkai (insa nici o dovada a calitatii sale de membru nu a fost facuta pana la aceasta data).
In concluzie nu doamna Takata a introdus simbolurile in Reiki.

vali a scris:
..... practic forma primara de acordaj pe care o folosea Usui era aceea de Reiju adica binecuvintare iar la intrunirile pe care le avea in cadrul societatii Gakkai nu folosea simboluri si nici acordaje decit multiple astfel de Reiju-uri tuturor care erau prezenti acolo .

Nu exista nici un document care sa sustina faptul ca sensei Usui folosea Reiju. Este posibil insa nu avem niic o dovada in acest sens.
In plus Reiju este doar o binecuvantare si nu o initiere. Acest fapt este cunoscut si specificat insasi de maestrii Reiki japonezi actuali .

vali a scris:
In Reiki actual se folosesc diferite simboluri, originea lor se afla in scrierile vechi japoneze si au fost doar asociate precum am spus mai sus cu energia pentru a nu fi uitata

In Reiki din Japonia, indiferent de ramura acestuia se folosesc doar patru simboluri. Din aceste patru simboluri doua sunt fraze din limba japoneza. In Reiki nontraditional adica cel de dupa 1980, anul deceseului doamnei Takata se folosesc o multitudine de simboluri, fiecare scoala sau maestru introducand ceea ce considera el ca este mai bine in acel moment. In Japonia exista o veche zicala : "pentru ca un anumit stil de terapie sau o scoala de arte martiale sa fie considerata valida si acceptata de restul scolilor trebuie sa se demonstreze eficacitatea acesteia timp de trei generatii". Ori cand Reiki nontraditional a aparut doar de 30 de ani este greu de cerzut ca au trecut trei generatii pentru a sustine cu adevarat ca aceste sisteme au o valoare a lor proprie.

vali a scris:
de aceea exista mai multe variante pentru ca Hawajo Takata din cei 22 de maestri pe care i-a pregatit la fiecare curs le lua foile pe care erau desenate simbolurile le ardea si astfel fiecare a inteles putin diferit modul de executie a acelor simboluri de aceea exista atitea variante oricum ar fi desenul simbolului desenat este dovada faptului ca acel simbol functioneaza si se poate lucra cu energia lui .

Doamna Takata preda aceleasi simboluri maestrilor Reiki instruiti de dansa. Exista Maestrii pregatiti de dansa care au comparat simbolurile si au vazut ca ele sunt identice! Asa cum prima maestra pregatita de doamna Takata , Virginia Samdahl si ultimul maestru pregatit de dans , Rick Bockner au toate cele patru simboluri absolut identice. In plus fiecarui maestru instruit de dansa doamna Takata le desena toate simbolurile pe hartie pentru ca ele sa nu fie uitate si sa fie transmise mai departe exact asa cum au fost primite de dansa de la sensei Hayashi.
Deci mitul cu "doamna Takata a desenat diferit simbolurile" nu are nici o justificare logica si , in plus, este contrazis de fapte.

vali a scris:
Reiki-ul actual care se practica in lumea vestica este pentru mentalul nostru a celor de aici si e diferit de ceea ce se practica in Japonia in Gakkai , cel care a combinat modalitatile de lucru a energiei universale luminoase ( Reiki ) si a gasit o cale sinergica intre cele 2 metode ( vestica si japoneza ) este Sensei Hiroshi Doi ( membru recunoscut Reiki Ryoho Gakkai ) prin Gendai Reiki Ho .

Nu avem cum sa stim ce anume se preda in Japonia si in Gakkai. Pentru ca nimeni din acea asociatie nu a venit sa confirme sau sa infirme acest lucru . Sensei Hiroshi Doi dupa cum am specificat mai sus nu este membru in Gakkai (nu a adus nici o dovada in acest sens) si nu se afla la nivel de Shinpiden (Maestru in traducere din limba japoneza). Deci nefiind la nivel de Maestru nu are cum sa stie ce anume se face la nivelele superioare ale Gakkai pentru simplu fapt ca nu este pregatit si initiat in acel nivel. Logic, nu?

vali a scris:
Invatatura se ia treptat si din grad in grad , unii impart in 10 grade ( Real Reiki Tehnica Radianta ) altii in 3 sau 4 grade .

Real Reiki sau Tehnica Radianta se preda in sapte garde si nu in zece.

Toate bune,
Guang

Guang
Bigeiner
Bigeiner

Numarul mesajelor : 2
Puncte : 2
Reputatie : 0
Data de inscriere : 01/03/2011

Sus In jos

Reiki  sistem de evolutie spirituala. Empty Re: Reiki sistem de evolutie spirituala.

Mesaj Scris de vali Mar Mar 01, 2011 9:21 pm

exista n povesti despre reiki eu am spus una dintre ele , mai nou maestrul don beckett a studiat in japonia ceva timp reiki si a auzit multe povesti inclusiv cea cu reiju so nu vom sti niciodata povestea adevarata decat daca ne intoarcem in timp .

noi ar trebui sa ne axam pe terapie nu pe istorioare despre maestru.
pe mine nu ma intereseaza prea mult povestile ci ceea ce pot face cu reiki , iti multumesc pentru interpelare si noile date aduse .
vali
vali
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1310
Puncte : 1559
Reputatie : 22
Data de inscriere : 26/05/2009
Varsta : 50
Localizare : acolo unde prostia si rautatea nu ajung

http://ioyahyia.wordpress.com/

Sus In jos

Reiki  sistem de evolutie spirituala. Empty Re: Reiki sistem de evolutie spirituala.

Mesaj Scris de Guang Vin Mar 04, 2011 2:57 pm

Buna dimineata,

vali a scris:
exista n povesti despre reiki eu am spus una dintre ele , mai nou maestrul don beckett a studiat in japonia ceva timp reiki si a auzit multe povesti inclusiv cea cu reiju so nu vom sti niciodata povestea adevarata decat daca ne intoarcem in timp .

Problema este nu numarul povestilor cu si despre Reiki ci daca acestea reprezinta sau nu o realitate in aceasta comunitate.
Maestrul Don Beckett , cu toata parerea de rau, nu a studiat in Japonia. Nici macar o secunda ! A studiat gradul I si II pe linie traditionala Reiki cu Phil Morgan dar nu si nivelul de Maestru. Cunostintele despre Reiki din Japonia le are dn trei surse diferite, si totusi asemanatoare : Hiroshi Doi, Dave King si King Taggart. Chiar daca aceste cunostinte au creat dispute in trecut asupra veridicitatii lor astazi lucrurile sunt clare in comunitatea Reiki. Nici una din sursele citate nu are sau nu a avut acces la documente ale Gakkai sau altor scoli traditionale din Japonia acelor ani. In plus nici unul din cei trei nu a putut trece proba prezentarii dovezilor care sa le sustina afirmatiile. Prin urmare tot ceea ce se prezinta ca avand sursa Dave King, Hiroshi Doi sau King Taggart este pus sub un semn serios al indoielii, incertitudinii, si de ce nu, al neadevarului.

Chiar dl. Hiroshi Doi spune in cartea sa ca "Reiju nu este si nu trebuie sa fie considerat o initiere " si ca "Reiju nu este identic cu o initiere" (pg.162-165). Deci asa zisele povesti cu Reiju cad de la sine.

vali a scris:
noi ar trebui sa ne axam pe terapie nu pe istorioare despre maestru.
pe mine nu ma intereseaza prea mult povestile ci ceea ce pot face cu reiki , iti multumesc pentru interpelare si noile date aduse .

Cred ca scopul initial al Reiki si al lui sensi Usui era transformarea spirituala si nu neaparat terapia. Pentru ca Reiki = terapie se cunoaste in toata lumea insa nu acesta este mesajul initial. Reiki este un sistem care iti arata de ce te-ai imbolnavit si ce anume trebuie sa faci ca sa redevii sanatos. De aceea depaseste granitele terapiei propriu zise si intra in terapia spirituala.

In traditia multor popoare (chinezi, japonezi, incasi, azteci etc) exista o predilectie pentru a transmite oral anumite invataturi. Ori cel mai usor acesta se retin cel mai usor. Aceste invataturi sunt transmise repetat zi de zi, o perioada indelungata de timp pana cand ele patrund in subconstientul celui care le primeste. Am putea spune ca exista riscul de a le pierde pentru ca sunt transmise oral. Transmiterea informatiei se face in bucati mici, nu in modul organizat asa cum suntem noi obisnuiti in scoala. Aceste piese de informatie care se repeta de multe ori in cadrul pregatirii, la un moment dat trezesc experienta interioara a celui ce le primeste si , in acest caz, experienta cumulata a generatiilor anterioare formeaza baza practicii sale . Pentru ca la popoarele citate mai sus a cunoaste , la modul real si nu cel pur intelectual, inseamna o experimentare directa personala a celor insusite la care se adauga intuitia si introspectia .
Iar privite din acest punct al practicii Reiki povestile cu si despre maestrii Reiki au o importanta deosebita datorita faptului ca :
- ofera invataturi care sunt puse sub forma unor istorisiri/naratiuni/
- transmit experientele celor ce au trait Reiki (si nu doar au practicat Reiki)
- ofera un bagaj cultural deosebit pentru ca universabilitate generala
- creaza o legatura speciala cu campul morfic al practicienilor si maestrilor Reiki
- asigura o legatura cu inaintasii nostrii pe linie Reiki
De aceea aceste povestiri fac parte din procesul de invatare al practicienilor si maestrilor Reiki.
Toate cele bune,
Guang


Guang
Bigeiner
Bigeiner

Numarul mesajelor : 2
Puncte : 2
Reputatie : 0
Data de inscriere : 01/03/2011

Sus In jos

Reiki  sistem de evolutie spirituala. Empty Re: Reiki sistem de evolutie spirituala.

Mesaj Scris de vali Vin Mar 04, 2011 5:04 pm

cum spuneam nu ma intereseaza genealogia ci efectele
vali
vali
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1310
Puncte : 1559
Reputatie : 22
Data de inscriere : 26/05/2009
Varsta : 50
Localizare : acolo unde prostia si rautatea nu ajung

http://ioyahyia.wordpress.com/

Sus In jos

Reiki  sistem de evolutie spirituala. Empty Re: Reiki sistem de evolutie spirituala.

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum