Subvers
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Ulpia Traiana Sarmisegetusa-Biserica Densus

2 participanți

In jos

Ulpia Traiana Sarmisegetusa-Biserica Densus Empty Ulpia Traiana Sarmisegetusa-Biserica Densus

Mesaj Scris de Crystalin Sam Iun 13, 2009 5:59 pm

Ulpia Traiana Sarmisegetusa-Biserica Densus Densus


Biserica Densus - situata la cativa kilometri de Ulpia Traiana Sarmisegetusa, isi pastreaza inca secretele astfel incat nimeni nu poate spune cu certitudine cand a fost ridicata. Istoricii au pareri impartite. Unii spun ca ar fi fost ridicata pe ruinele unui edicifiu pre-crestin din Dacia, altii cred ca a fost ridicata pe fundatia unui templu inchinat zeului Marte, multi spun ca biserica a fost mai intai un mausoleu inchinat generalului Longinus Maximus, ucis de daci, Nicolae Iorga o plaseaza in secolul al XVI-lea iar istoricul de arta Vataseanu crede ca ar fi din ultimul sfert al secolului al XIII-lea.
Cert este un singur lucru: la ora actuala este cea mai veche biserica din Romania in care se mai tin slujbe.


Crystalin
Crystalin
Intermediate
Intermediate

Numarul mesajelor : 466
Puncte : 573
Reputatie : 17
Data de inscriere : 04/06/2009

Sus In jos

Ulpia Traiana Sarmisegetusa-Biserica Densus Empty Re: Ulpia Traiana Sarmisegetusa-Biserica Densus

Mesaj Scris de vali Sam Iun 13, 2009 8:54 pm

superb e posibil in vara asta sa ajung si eu pe la sarmi cu sau fara srr o sa merg sa o vad sa o simt.
vali
vali
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1310
Puncte : 1559
Reputatie : 22
Data de inscriere : 26/05/2009
Varsta : 50
Localizare : acolo unde prostia si rautatea nu ajung

http://ioyahyia.wordpress.com/

Sus In jos

Ulpia Traiana Sarmisegetusa-Biserica Densus Empty Re: Ulpia Traiana Sarmisegetusa-Biserica Densus

Mesaj Scris de Crystalin Sam Iun 13, 2009 10:54 pm

De abia astept sa te intorci de acolo si sa ne povestesti ce ti s-a intamplat Smile Sunt f curioasa. Fa tot posibilul sa ajungi pe 23 iunie si sa faci meditatia de la miezul noptii. Sa aprinzi lumanari pt sufletul strabunilor si mai ales pt Zamolxe, dar si pt Iele. Smile
Crystalin
Crystalin
Intermediate
Intermediate

Numarul mesajelor : 466
Puncte : 573
Reputatie : 17
Data de inscriere : 04/06/2009

Sus In jos

Ulpia Traiana Sarmisegetusa-Biserica Densus Empty Re: Ulpia Traiana Sarmisegetusa-Biserica Densus

Mesaj Scris de vali Sam Iun 13, 2009 10:58 pm

cum spuneam probabil o sa ajung simbata si o sa stau pana duminica cat mai tarziu ca lucru. am auzit povesti cu retrairea vietilor anterioare superbe dar sorry nu pot divulga nica am promis sper sa fi trait si eu pe acolo ca sa va pot povesti desi ceea ce am retrait eu are legaturi celtice si orientale .
vali
vali
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1310
Puncte : 1559
Reputatie : 22
Data de inscriere : 26/05/2009
Varsta : 50
Localizare : acolo unde prostia si rautatea nu ajung

http://ioyahyia.wordpress.com/

Sus In jos

Ulpia Traiana Sarmisegetusa-Biserica Densus Empty Re: Ulpia Traiana Sarmisegetusa-Biserica Densus

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum