Subvers
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Calatoriile astrale - Drumuri catre alte lumi

+3
vali
Atena
luminos1
7 participanți

In jos

Calatoriile astrale - Drumuri catre alte lumi Empty Calatoriile astrale - Drumuri catre alte lumi

Mesaj Scris de luminos1 Lun Sept 21, 2009 10:40 pm

Cea mai importanta intrebare pe care si-a pus-o omenirea de alungul existentei sale nu este aceea daca exista sau nu Dumnezeu, ci una inrudita cu aceasta. Dilema care fascineaza, inspaimanta si macina pe orice om indiferent de rasa credinta, varsta, nivel financiar sau intelect este o una implacabila: "Exista ceva Dincolo?" Pentru a cauta raspunsuri, oamenii au cercetat din cele mai vechi timpuri "lumile nevazute" care ne inconjoara. Iar una dintre cele mai folosite metode a fost aceea a dedublarilor astrale.

Omul, fiinta cu mai multe corpuri

Pentru a intelege mai bine controversatul fenomen si experientele ultime care insotesc procesul dedublarii fizice si al calatoriilor astrale, fiinta umana trebuie inteleasa in toata complexitatea ei. Daca te uiti in oglinda, te vezi cu un singur trup. Foarte adevarat, atat poate arata orice oglinda. Cand ne simtim fericiti sau tristi, resimtim totul in suflet. Cand ne rugam sau meditam, spiritul este acela care rezoneaza cu Divinul. Suntem indreptatiti, asadar, sa credem ca omul in deplinatatea lui este alcatuit din trup material, suflet si spirit? Da si nu, am putea spune. Asta pentru ca fiinta omeneasca are mai multe straturi invizibile ochiului neinitiat, nerezumandu-se triadei clasice existentiale.

Inca din cele mai vechi timpuri, samanismul, spiritualitatea yoghina, daoismul, tantrismul tibetan si hindus au descris mai multe invelisuri subtile sub care salasluieste spiritul. Cunoscute in sanscrita sub numele de Kosha, acestea reprezinta cele 6 invelisuri ale lui Atman, sinele divin din conceptia vedica. Dintre cele 6, Manomaya Kosha corespunde perfect cu acea parte invizibila a omului descris la randu-i de ezoterismul occidental sub denumirea de corp astral. In ultimele secole, aceste corpuri invizibile au fost consacrate in intreaga literatura de specialitate prin denumiri specifice, unii dintre termeni fiind preluati din vechile scrieri sancrite. Avem, prin urmare, corpul eteric - denumit uneori dublura eterica a omului, corpul astral, corpul mental inferior, corpul mental superior, corpul cauzal, corpul budic si corpul atmic.
In multe religii, initiatii si maestrii spirituali din diverse cai, cad de acord asupra faptului ca trupul astral este intermediar intre trupul fizic si constiinta spirituala a fiecarui om. Potrivit acestora, corpul astral nu trebuie confundat cu sufletul decedatului care paraseste pentru totdeauna trupul lipsit de viata. Corpul astral este uneori vizibil sub forma aurei colorate in diverse nuante, aura care este vizibila doar pentru initiati sau oameni care in urma meritelor din alte vieti, s-au nascut cu Ajna, chakra mintii, sau cel de-al treilea ochi deschis. In urma acestei capacitati, anumite persoane, foarte rare ca numar, pot vedea uneori nu doar corpul astral al celorlalti omeni ci si crampeie din Universul Astral, dimensiunea imediat urmatoare celei vizibile, materiale sau terestre.
Universul astral este cel de-al doilea plan al Existentei, desupra sa fiind dimensiunea suprema, sau Planul Cauzal, de unde isi au originea fiintele divine si zeitatile. Planul astral este survolat de fiecare dintre noi, noapte de noapte, cand visam si contiinta noastra este decuplata. Ca rezultat direct, calatorim in multitudinea de lumi cuprinsa de planul astral.

Universul astral si lumile sale

Planul astral nu are nicio legatura cu astrele cunoscute sub numele de corpuri ceresti, stele, planete sau meteori. Denumirea sa, data de ezoteristii antichitatii grecesti, trimite cu gandul la sferele celeste care adapostesc multitudinea de lumi cuprinse in ele. Planul astral este prezent in apropierea fiecarei planete, inconjurand-o precum o atmosfera vie, frematatoare dar invizibila pentru orice aparat de detectie. Mai mult decat atat, planul astral este omniprezent oriunde, la serviciu, acasa, la munte, la mare, in orice tara si in orice camera. Cu ochii mintii deschisi, unii pot vedea multitudinea de spirite si entitati bune sau rele care ne inconjoara...

In epoca moderna, invataturile stravechi cu privire la investigarea “Lumilor de Dincolo” au fost intens cercetate in egala masura de catre o serie de cercetatori, initiati si oameni de stiinta. Se pare ca, in perioada Renasterii, personaje precum Paracelsus, Contele de Saint Germain sau Servetus au continuat eperimentele si cercetarile cu privire la descoperirea unei cai de acces intre noi si realitatea invizibila. Mai aproape de zilele noastre, ezoteristi precum Franz Anton Mesmer, Elena Blavatsky, Eliphas Levi, Alice Bailey, C.W. Leadbeater sau Gurdjieff au descifrat in continuare secretele calatoriilor astrale, studiind vechi traditii, hinduse, ebraice, grecesti, islamice, rozicruciene si alchimice. Totul pentru a avea o imagine cat mai clara a planului astral si a imensitatii sale fara sfarsit. Aceasta deoarece la fel cum Universul galaxiilor si planetelor este infinit, tot asa se poate afirma si despre planul astral ca este, deopotriva, invizibil si infinit.

In linii mari, orice ezoterist crede ca planul astral este o dimensiune unde spiritualitatea atinge culmi de neinchipuit pentru lumea in care traim, dar inferioare totusi, nivelurilor indescriptibile ale spiritualitatii totale din Universul Cauzal. Subdimensiunile planului astral au o varietate incredibila, aici intalnindu-se cele mai elevate paradisuri despartite definitiv de cele mai negre iaduri. Scripturile hinduse vorbesc despre extreme incredibile, existand milioane de paradisuri in functie de nivelul de vibratie al fiintelor care le populeaza. Milioanele de lumi paradisiace se confrunta insa cu contraponderea milioanelor de infernuri, cumplitele Maharaurava, pe langa care iadul din conceptia religioasa iudeo-islamico-crestina, pare un loc absolut banal.

Tot in planul astral exista asa numita Cronica Akasa, o forma de stocare a informatiilor cu toate existentele si faptele fiintelor din planul terestru si cel astral. Cunoscuta in crestinism sub numele de Cartea faptelor fiecarui om, Cronica Akasa serveste ca baza de informatii si punct de reper despre nivelul de evolutie sau involutie al fiecarui spirit.

Pasi spre cealalta lume…

Mesmeristii primei jumatati a secolului al XIX-lea mentionau deseori cazuri de “clarviziune calatoare” dar intr-un sens incomplet si nelamurit. Ei rugau un subiect hipnotizat sa viziteze o alta incapere in aceeasi cladire sau o casa din alt oras, pentru a o descrie in detaliu. Odata cu crearea Societatii pentru Cercetari Metapsihice in preajma anilor 1880, a urmat o perioada de experimente febrile in cadrul carora sute de cercetatori metapsihici (multi amatori sau sarlatani printre ei…), incercau sa calatoreasca prin intermediul corpului astral pentru a-si vizita rude decedate sau mari personalitati din istorie. Asa a intrat omenirea in contact cu ceea ce astazi se cunoaste a fi dedublarea astrala, momentul in care constiinta paraseste la comanda corpul fizic, pentru a calatori mai apoi prin multitudinea de “usi” care dau spre lumile planului astral.

Intr-un studiu din anul 1954 asupra proiectiei astrale, Hornell Hart, profesor de sociologie la universitatea Duke, a facut distinctia din punct de vedere stiintific, intre experientele simple de evadare accidentala sau in joaca, in afara trupului si cazurile serioase care prezentau dovezi ca persoanele in cauza au calatorit mai departe de propriul dormitor sau camera de experiment in care si-au contemplat pentru prima data trupul fizic. Insa prima relatare amanuntita referitoare la folosirea calatoriilor astrale apartine lui Robert Monroe, un om de afaceri american care a publicat in anul 1971, “Journeys Out of the Body”, lucrare care si astazi este considerata de multi pasionati ai fenomenului drept un veritabil varf de lance in domeniu. Monroe a fost la inceput infricosat de calatoriile in afara corpului, dar apoi a ajuns aproape dependent de extracorporalizari. Odata, de exemplu, si-a propus sa afle ce face un angajat al sau care motivase ca era bolnav si a fost surprins sa isi vada angajatul bine sanatos, in timp ce isi cheltuia fericit banii intr-un club de streap-tease. Experientele sale au fost reluate si de Karlis Osis care a studiat indeosebi legatura intre relatarile pesoanelor cu capacitate de medium si cele expuse de persoanele initiate care cunosc pasii dedublarilor si calatoriilor astrale constiente.

Orice fel de initiat provenit din orice cale spirituala autentica avertizeaza impotriva riscurilor mari la care se supune un neofit in momentul in care se lanseaza in prima sa experienta de dedublare constienta. Exista bineinteles si exceptii reprezentate de persoane care se nasc cu aceasta capacitate si carora dedublarea li se pare un act fluent si natural. In general s-a constatat ca femeile au aptitudini mai pronuntate pentru calatoriile astrale, fapt pus pe seama naturii feminine Yin, receptiva prin definitie.
In final, relatarile celor care calatoresc frecvent in afara corpului descriu cu o precizie uimitoare aceleasi etape inainte de a parasi trupul. In primul rand omul intra intr-o stare indermediara celei de somn, vis sau veghe, in care isi observa sistemul chakrelor si corpul astral de consistenta eteric-stravezie, care se ridica incepand cu regiunea picioarelor pentru a iesi prin chakrele din zona fruntii sau a crestetului capului. In momentul in care se iese din trup la propriu, se resimte o usoara senzatie de raceala concomitent cu observarea propriului corp asezat inert pe pat. Una dintre primele observatii ale celui proaspat iesit din trup este cea a asa numitului “cordon de argint” o legatura de lumina argintie care palpaie usor. Cordonul de argint este permanent legat intre ombilicul corpului astral si cel al corpului aflat in planul fizic. Daca cordonul de argint este rupt, constiinta nu se mai poate intoarce niciodata in trup. Trup care ramane in stare de coma, spiritul nesabuitului calator astral ramanand prins “intre lumi” cum se zice popular.
luminos1
luminos1
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 137
Puncte : 186
Reputatie : 3
Data de inscriere : 27/05/2009

Sus In jos

Calatoriile astrale - Drumuri catre alte lumi Empty Re: Calatoriile astrale - Drumuri catre alte lumi

Mesaj Scris de Atena Dum Ian 03, 2010 5:11 pm

Noi de dedublam in fiecare noapte inconstient. Cand adormim corpul astral se desprinde de corpul fizic si noi mergem ca niste roboti prin astral. Visele de fapt in mare parte sunt calatoriile noastre in astral. In general in astral noi repetam actiunile pe care le facem ziua pt ca constiinta noastra este adormita si nu realizam ca de fapt suntem in astral si nu in lumea fizica. Daca reusim sa ne trezim constiinta, vom calatori in planul astral constienti.

Si nu este adevarat ca poti sa nu te mai intorci. Iaca ca noi ne intoarcem in ficeacare dimineata. Mai periculos este sa mergem in astral adormiti, asa cum suntem, decat atunci cand suntem constienti si ne putem apara in cazul unui atac tenebros...
Atena
Atena
Bigeiner
Bigeiner

Numarul mesajelor : 26
Puncte : 23
Reputatie : -3
Data de inscriere : 31/12/2009
Varsta : 43

Sus In jos

Calatoriile astrale - Drumuri catre alte lumi Empty Re: Calatoriile astrale - Drumuri catre alte lumi

Mesaj Scris de vali Lun Ian 04, 2010 1:23 am

nu repetam neaparat ceea ce facem ziua . eu spre ex. lucrez la computer toata ziulica ori nu m-am visat never ever facand asta . m-am visat samurai (si nu vazusem nici un film recent ca sa fie ceva mecanic) si alte varia chestii care nu au nici o legatura cu activitatea mea zilnica. am stat (in vis ) 3 zile intr-o cuva undeva intr-o tara din america de sud unde am mers in zbor ....
singura chestie care ar fi aproape de ceea ce fac a fost sa tratez o doamna pe care nu o cunosteam si care a 2 zi a venit in magazin am fost surprins de asemanare.
asta cu repetitia o consider doar o teorie ca si aceea ca nu tre sa te trezeasca cineva brusc sau sa fie liniste in camera eu dorm cu laptopul deschis si pun muzica Very Happy
vali
vali
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1310
Puncte : 1559
Reputatie : 22
Data de inscriere : 26/05/2009
Varsta : 50
Localizare : acolo unde prostia si rautatea nu ajung

http://ioyahyia.wordpress.com/

Sus In jos

Calatoriile astrale - Drumuri catre alte lumi Empty Re: Calatoriile astrale - Drumuri catre alte lumi

Mesaj Scris de Atena Joi Mar 25, 2010 4:09 pm

Eu de fiecare data ma trezeam in casa, deci noaptea chiar umblam prin casa exact cum faceam si ziua. Nu repetam chiat orice, unele vise sunt simbolice, altele mecanice. Numai in cele mecanice repetam ce facem ziua, sau retraim anumite situatii care ne-au marcat pe parcursul zilei.
Atena
Atena
Bigeiner
Bigeiner

Numarul mesajelor : 26
Puncte : 23
Reputatie : -3
Data de inscriere : 31/12/2009
Varsta : 43

Sus In jos

Calatoriile astrale - Drumuri catre alte lumi Empty Re: Calatoriile astrale - Drumuri catre alte lumi

Mesaj Scris de vali Vin Mar 26, 2010 6:23 am

ok explica si la mine acest vis ca imi zise lumea ca nu stie:

io la masa cu basescu, imi intinde un sandwici facut cu mana lui din pastrama de miel condimente , salata , in fine o frumusete si io ii zic nu pot tin post.

btw nu am stat la masa cu base si pastrama de miel e criminal de buna . daca eram pe pamanturi l-as fi devorat in 2 timpi si 3 miscari
vali
vali
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1310
Puncte : 1559
Reputatie : 22
Data de inscriere : 26/05/2009
Varsta : 50
Localizare : acolo unde prostia si rautatea nu ajung

http://ioyahyia.wordpress.com/

Sus In jos

Calatoriile astrale - Drumuri catre alte lumi Empty Re: Calatoriile astrale - Drumuri catre alte lumi

Mesaj Scris de Atena Lun Mar 29, 2010 2:08 pm

Asta e un caz, dar tu chiar nu te-ai visat prin casa sau pe strazile pe care mergi de obicei? Smile Tare faza cu base. Very Happy
Atena
Atena
Bigeiner
Bigeiner

Numarul mesajelor : 26
Puncte : 23
Reputatie : -3
Data de inscriere : 31/12/2009
Varsta : 43

Sus In jos

Calatoriile astrale - Drumuri catre alte lumi Empty Re: Calatoriile astrale - Drumuri catre alte lumi

Mesaj Scris de vali Lun Mar 29, 2010 11:30 pm

nop ! de cand ma stiu nu am visat activitati cotidiene.
vali
vali
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1310
Puncte : 1559
Reputatie : 22
Data de inscriere : 26/05/2009
Varsta : 50
Localizare : acolo unde prostia si rautatea nu ajung

http://ioyahyia.wordpress.com/

Sus In jos

Calatoriile astrale - Drumuri catre alte lumi Empty Re: Calatoriile astrale - Drumuri catre alte lumi

Mesaj Scris de Crystalin Mier Mar 31, 2010 11:43 am

vali a scris:ok explica si la mine acest vis ca imi zise lumea ca nu stie:

io la masa cu basescu, imi intinde un sandwici facut cu mana lui din pastrama de miel condimente , salata , in fine o frumusete si io ii zic nu pot tin post.

btw nu am stat la masa cu base si pastrama de miel e criminal de buna . daca eram pe pamanturi l-as fi devorat in 2 timpi si 3 miscari

Cica ar fi vorba de pofte care au refulat. Una este legata de orgoliu si alta alimentara. Amandoua sunt legate de Manipura. Smile Curatari.
Crystalin
Crystalin
Intermediate
Intermediate

Numarul mesajelor : 466
Puncte : 573
Reputatie : 17
Data de inscriere : 04/06/2009

Sus In jos

Calatoriile astrale - Drumuri catre alte lumi Empty Re: Calatoriile astrale - Drumuri catre alte lumi

Mesaj Scris de vali Mier Mar 31, 2010 11:46 am

merci ! chiar au fost niste curatari in perioada respectiva.
vali
vali
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1310
Puncte : 1559
Reputatie : 22
Data de inscriere : 26/05/2009
Varsta : 50
Localizare : acolo unde prostia si rautatea nu ajung

http://ioyahyia.wordpress.com/

Sus In jos

Calatoriile astrale - Drumuri catre alte lumi Empty Re: Calatoriile astrale - Drumuri catre alte lumi

Mesaj Scris de *** Vin Apr 16, 2010 7:20 am

Si cand visezi constient de faptul ca esti in vis, sau cand iti modifici constient unele detalii in vis, despre ce e vorba? Sau daca iti poti continua unele vise - fie in aceasi noapte sau dupa cine stie cat timp, eventual le mai si modifici cursul, sau chiar te "intorci" la o anumita parte din vis si corectezi diverse situatii?

Apropo, Crystalin, te rog mult, stii cumva ce inseamna cand visezi pe o perioada de ani buni un camp de maci ... galbeni? Sau ca sugrumi un sarpe imens ... Sau uite, mi-am adus aminte de visul unei cunostinte si ma gandeam sa va intreb ce poate insemna: deci persoana a visat ca era undeva intr-o padure cu copaci verzi foarte mari si desi, iar padurea avea un luminis care trecea prin mijloc si prin care curgea un rau foarte limpede, apa foarte clara si curata, linistita....care curgea spre varf (adica in sus)!!! Iar de undeva de sus (sau de peste tot) era o lumina alba, puternica dar care nu deranja la ochi, dar nici nu era emisa de la soare sau becuri, pur si simplu era acolo. Iar persoana innota in raul care curgea invers si era extraordinar de fericita, o fericire care nu avea de a face cu nimic altceva, nici cu faptul ca innota, nici nu lumina, nici nu era vreo alta fiinta acolo, era pur si simplu fericita. Ce e socant e ca persoana spune ca acea senzatie de fericire nu a trait-o niciodata in viata concreta, era o stare de fericire totala (daca i se poate spune asa) fara legatura cu nimic.
Ei, si dupa ce a ajuns in varful muntelui (apa urca spre un varf de munte), a inceput sa coboare si pe masura ce cobora, apa devenea din ce in ce mai putin curata, si mai mica, si senzatia de fericire absoluta se disipa treptat si... persoana s-a trezit si i-a trebuit (conform spuselor) o jumatate de ora sa se dezmeticeasca si sa realizeze unde este. Pur si simplu cica nu-si putea reveni din amintirea sentimentului de fericire trait in vis.
Intrebarea care ma framanta pe mine este explicarea sentimentului avut in timpul visului in contextul respectiv, sentimentul este iesit din comun, deci starea era perfecta, implinirea totala! (pentru cei care s-au "conectat" vreodata la "mai mult", cred ca vor intelege ce vreau sa spun).
Experienta respectiva s-a repetat sub aspectul starii de care povesteam, in stare constienta, dupa cca 12 ani si a mai adus si cateva elemente noi, care au relevat caracterul de premonitie a visului. Mesajul visului apare acum de fapt ca un fel de pregatire pentru o anumita situatie (am uitat sa mentionez ca persoana respectiva nu a simtit nici un fel de depresie la "coborarea" pe raul din vis, ci doar lipsa starii de Fericire Absoluta - si 100% era vorba de o stare absoluta, nu relativa).

Multumesc mult pentru explicatii sau informatii cu privire la asa ceva ...

***
Traine
Traine

Numarul mesajelor : 67
Puncte : 67
Reputatie : 0
Data de inscriere : 24/03/2010

Sus In jos

Calatoriile astrale - Drumuri catre alte lumi Empty Re: Calatoriile astrale - Drumuri catre alte lumi

Mesaj Scris de Crystalin Sam Apr 17, 2010 4:37 am

Nu am mai intrat de mult in forumel si tocmai astazi "m-a pocnit" un dor de el. Coincidenta? Nu credem in asa ceva deci trebuia sa-mi dau cu parerea asupra subiectului de mai sus. Pai, sa o luam treptat:
1. cand visezi constient de faptul ca esti in vis ... este vorba de un vis lucid. Constiinta isi construieste o lume in care se simte in siguranta sau realizarea unor dorinte intr-un plan simbolic, ca o compensatie la unele nerealizari.
2. macii sunt simbolul somnului si al mortii. Galbenul are trei noante: deschis, inchis si culoare lamaii. Mac-ul galben ma duce la Kuthumi. Parerea mea este ca in toti acei ani nu ti-ai manifestat total pofta de viata, bucuria, intelepciunea, ai trait mai mult in stare de alerta nestiind cand sa pleci sau sa te opresti, ai avut mult curaj. Au fost ani in care ai acumulat multa cunoastere spirituala, ai inceput sa te cunosti, ai avut comunicari angelice si device, ti-ai dezvoltat mentalul, ti-a crescut simtul umorului. Au fost ani si de confuzie intensa legata de ceea ce vroiai si nu vroiai. Dar intuitia ma face sa spun ca au fost ani in care maestru ti-a fost Kuthumi. Cat de mult iubesti florile, natura?
3. sarpe...simbolul fertilitatii, vindecarii, cresterii si continuitatii, Khundalini. Sunt multe interpretari pozitive sau negative, depinde de context. Nu am amanunte asa ca nu stiu ce sa-ti spun. S=ar putea sa fi visat intr-o perioada in care erai dominat/a de dorinte sexuale...
4. visul cunostintei...a fost o intoarcere la sursa divina pt o initiere, energizare, mai bine spus pregatire. Este normal sa nu fi simtit nici=o dezamagire atata timp cat deja stia ca trebuie sa se intoarca pt a-si indeplini misiunea. Smile
Crystalin
Crystalin
Intermediate
Intermediate

Numarul mesajelor : 466
Puncte : 573
Reputatie : 17
Data de inscriere : 04/06/2009

Sus In jos

Calatoriile astrale - Drumuri catre alte lumi Empty Re: Calatoriile astrale - Drumuri catre alte lumi

Mesaj Scris de *** Sam Apr 17, 2010 5:13 am

Nu e coincidenta, cred ca noi o sa ne cunoastem mai bine ...
Sper ca mai esti, uite incerc sa raspund pe scurt ca ma grabesc la dus Smile ...

Am avut o perioada in care visam frecvent lumi cu doi sori, sau tot felul de planete si fiinte pe care nu le-am vazut in viata mea, si super real si deosebit.

Tot asa am avut o perioada in care visam frecvent ca Raul (sub diverse forme, dar cel mai frecvent cea cunoscuta ca fiinta raului = aghiuta) ma urmarea oriunde as fi mers, vroia sa ma "aiba" de partea lui, insa nu mi-era frica pentru mine in nici unul din vise (desi erau destul de "de groaza"), eu stiam in toate visele ca sunt protejat, pur si simplu stiam asta, normal ca ma speriam si eu, sau simteam atmosfera "urata", insa stiam ca mie nu mi se poate intampla nimic rau, dar mi-era teama pentru ceilalti, pe ei incercam sa-i protejez constant si sa-i salvez ... visam frecvent ca ma duceam sa-i scot din diverse locuri si sa-i ajut sa fugim de Rau ...

Poate poti sa-mi spui ceva si despre astea, iti raman dator ...

Insa revenind la punctul 2 de mai sus, cine e Kutumi? O sa caut pe net mai tarziu, insa poate mai esti online si-mi raspunzi ... Ce ai vrut sa spui prin "ai avut mult curaj"? Si iubesc natura, plantele si animalele foarte mult! Sunt cei mai buni prieteni ai mei alaturi de Divin. Sun o persoana foarte outdoor, daca as putea as trai in cort, daca nu ies in natura macar 30 min la 2 zile, o iau razna lol!
In rest subscriu la tot ce ai spus la punctul 2 de mai sus ... cam asa am simtit si eu, desi evident nu am de unde sa stiu cu certitudine daca asa a fost ...

Ok, acum la 3) ... contextul era relativ diferit: de obicei incerca sa ma sugrume sau sa ma muste si il sugrumam eu, sau spre exemplu in alt vis au incercat sa omoare un copil mic in leagan (erau 3 serpi de marime medie) si i-am omorat eu, sau am visat un ecran de laptop imens din care cadeau serpi de toate tipurile si marimile ... Intr-adevar e posibil sa fi fost o perioada cu tenta sexuala accentuata atunci ... era perioada adolescentei doar!

Poti sa dezvolti putin la 4) te rog mult? Simt ca stii despre ce vorbesti, asa ca apreciez mult ideile si parerile tale ...

Multumesc, numai bine.

P.S. Vali ... felicitari, se pare ca ai antrenat personalitati interesante pe forumul acesta ... insa emo-urile sunt oribile lol!

***
Traine
Traine

Numarul mesajelor : 67
Puncte : 67
Reputatie : 0
Data de inscriere : 24/03/2010

Sus In jos

Calatoriile astrale - Drumuri catre alte lumi Empty Re: Calatoriile astrale - Drumuri catre alte lumi

Mesaj Scris de vali Sam Apr 17, 2010 5:30 am

merci , ma intereseaza persoanele care chiar are ceva de spus , pentru jocuri pe net sunt alte forumuri.
marea majoritate din cei care sunt aici au ocupat ocupa sau vor ocupa un loc inviata mea .

emo-urile au venit cu suportul de forum so sint mostenire Very Happy
vali
vali
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1310
Puncte : 1559
Reputatie : 22
Data de inscriere : 26/05/2009
Varsta : 50
Localizare : acolo unde prostia si rautatea nu ajung

http://ioyahyia.wordpress.com/

Sus In jos

Calatoriile astrale - Drumuri catre alte lumi Empty Re: Calatoriile astrale - Drumuri catre alte lumi

Mesaj Scris de *** Sam Apr 17, 2010 6:07 am

banuiam legat de emo ... si de restul ... insa trebuia sa spun ce am de spus ... flower

***
Traine
Traine

Numarul mesajelor : 67
Puncte : 67
Reputatie : 0
Data de inscriere : 24/03/2010

Sus In jos

Calatoriile astrale - Drumuri catre alte lumi Empty Re: Calatoriile astrale - Drumuri catre alte lumi

Mesaj Scris de Crystalin Sam Apr 17, 2010 7:27 am

stardust a scris:Nu e coincidenta, cred ca noi o sa ne cunoastem mai bine ...
Sper ca mai esti, uite incerc sa raspund pe scurt ca ma grabesc la dus Smile ...

Am avut o perioada in care visam frecvent lumi cu doi sori, sau tot felul de planete si fiinte pe care nu le-am vazut in viata mea, si super real si deosebit.

Tot asa am avut o perioada in care visam frecvent ca Raul (sub diverse forme, dar cel mai frecvent cea cunoscuta ca fiinta raului = aghiuta) ma urmarea oriunde as fi mers, vroia sa ma "aiba" de partea lui, insa nu mi-era frica pentru mine in nici unul din vise (desi erau destul de "de groaza"), eu stiam in toate visele ca sunt protejat, pur si simplu stiam asta, normal ca ma speriam si eu, sau simteam atmosfera "urata", insa stiam ca mie nu mi se poate intampla nimic rau, dar mi-era teama pentru ceilalti, pe ei incercam sa-i protejez constant si sa-i salvez ... visam frecvent ca ma duceam sa-i scot din diverse locuri si sa-i ajut sa fugim de Rau ...

Poate poti sa-mi spui ceva si despre astea, iti raman dator ...

Insa revenind la punctul 2 de mai sus, cine e Kutumi? O sa caut pe net mai tarziu, insa poate mai esti online si-mi raspunzi ... Ce ai vrut sa spui prin "ai avut mult curaj"? Si iubesc natura, plantele si animalele foarte mult! Sunt cei mai buni prieteni ai mei alaturi de Divin. Sun o persoana foarte outdoor, daca as putea as trai in cort, daca nu ies in natura macar 30 min la 2 zile, o iau razna lol!
In rest subscriu la tot ce ai spus la punctul 2 de mai sus ... cam asa am simtit si eu, desi evident nu am de unde sa stiu cu certitudine daca asa a fost ...

Ok, acum la 3) ... contextul era relativ diferit: de obicei incerca sa ma sugrume sau sa ma muste si il sugrumam eu, sau spre exemplu in alt vis au incercat sa omoare un copil mic in leagan (erau 3 serpi de marime medie) si i-am omorat eu, sau am visat un ecran de laptop imens din care cadeau serpi de toate tipurile si marimile ... Intr-adevar e posibil sa fi fost o perioada cu tenta sexuala accentuata atunci ... era perioada adolescentei doar!

Poti sa dezvolti putin la 4) te rog mult? Simt ca stii despre ce vorbesti, asa ca apreciez mult ideile si parerile tale ...

Multumesc, numai bine.

P.S. Vali ... felicitari, se pare ca ai antrenat personalitati interesante pe forumul acesta ... insa emo-urile sunt oribile lol!

Scuze de intarziere dar unde sunt eu acum este cam greu cu net-ul.

Lumile cu... cred ca deja sti ca vizitai alte universuri.

Aghiuta...apectul tau negativ reprimat, deci fugind de aceasta latura a ta contietizai cat de mult ii poti rani pe ceilalti.

Kuthumi impreuna cu El Morya, Lady Nada, Hilarion, Serapis Bey, Iisus, St. Germain, Pallas Atena si Aeolus, Orion si Angelica, Lady Portia, Lao Tsu and Kwan Yin, Sanat Kumara si Lady Venus Kumara, Maha Chohan si Djwal Khul sunt Maestii Ascendenti, Invatatori. Kuthumi este Maestrul celei de a doua raze a Intelepciunii.El ajuta sa primesti informatii de la plante,minerale si animale. Aduce intelepciune si iubirea neconditionata.

Sarpe...poate fi si dusman. Copilul era copilul din tine, partea inocenta care a fost atacata dar ai reusit sa scapi. Serpii din laptop..."prieteni" virtuali cu care ai avut niste conflicte.

Nu pot sa spun mai mult decat am spus. Scuze... Smile
Crystalin
Crystalin
Intermediate
Intermediate

Numarul mesajelor : 466
Puncte : 573
Reputatie : 17
Data de inscriere : 04/06/2009

Sus In jos

Calatoriile astrale - Drumuri catre alte lumi Empty Re: Calatoriile astrale - Drumuri catre alte lumi

Mesaj Scris de *** Sam Apr 17, 2010 7:46 am

Crystalin a scris: Scuze de intarziere dar unde sunt eu acum este cam greu cu net-ul.
Lumile cu... cred ca deja sti ca vizitai alte universuri.
Aghiuta...apectul tau negativ reprimat, deci fugind de aceasta latura a ta contietizai cat de mult ii poti rani pe ceilalti.
Kuthumi impreuna cu ....aduce intelepciune si iubirea neconditionata.
Sarpe...poate fi si dusman. Copilul era copilul din tine, partea inocenta care a fost atacata dar ai reusit sa scapi. Serpii din laptop..."prieteni" virtuali cu care ai avut niste conflicte.
Nu pot sa spun mai mult decat am spus. Scuze... Smile
[/color]

Oki, multumesc oricum, insa speram la ceva mai mult - nu poti pentru ca nu stii sau nu vrei sau nu te lasa "cineva" sa raspunzi mai mult?

Btw, dar unde esti? Curiosity killed the cat ... Chestia cu alte lumi - da, asa e, stiam insa vroiam sa vad ce spui tu ...Aghiuta - hmm, nu stiu, nu simt ca e cea mai relevanta "traducere" a viselor, chiar deloc, no ofense. Sarpe - chiar nu stiu, insa simt ca semnifica mai mult decat dusman ...Despre Kutumi - ce ai spus ar trebuin sa fie foarte aproape de adevar ... Serpii din laptop - iarasi nu sunt sigura de interpretare ....

Chiar nu vrei sa incerci mai mult? Stiu ca poti ... insa for some reason nu o faci ... Ar trebuie sa-ti accepti "riscurile" ..;. cine te iubeste, te "iubeste" asa cum esti, cu bune si cu rele, insa sincer (si tu si persoana/ele)

Basketball Exclamation

***
Traine
Traine

Numarul mesajelor : 67
Puncte : 67
Reputatie : 0
Data de inscriere : 24/03/2010

Sus In jos

Calatoriile astrale - Drumuri catre alte lumi Empty Re: Calatoriile astrale - Drumuri catre alte lumi

Mesaj Scris de Crystalin Sam Apr 17, 2010 8:00 am

Nu are rost. Aveai raspunsurile de mult, mai vroiai o parere. Ti-am dat-o. Suficient.
Sunt din Bucuresti... dar acum sunt 2 far away.
Nu am inteles la ce riscuri te referi Embarassed iar povestea cu iubitul cu bune si cu rele asa este...it's 2 common...give me something new,pls. Idea
Crystalin
Crystalin
Intermediate
Intermediate

Numarul mesajelor : 466
Puncte : 573
Reputatie : 17
Data de inscriere : 04/06/2009

Sus In jos

Calatoriile astrale - Drumuri catre alte lumi Empty Re: Calatoriile astrale - Drumuri catre alte lumi

Mesaj Scris de *** Sam Apr 17, 2010 11:11 pm

Multumesc, intr-adevar este posibil ca unele din explicatiile viselor sa le fi intuit si eu, insa sa nu crezi ca aveam raspunsurile complete - poate nici acum. Si oricum o alta parere, eventual da la cineva care stie mai bine, este binevenita. Iti multumesc oricum.

***
Traine
Traine

Numarul mesajelor : 67
Puncte : 67
Reputatie : 0
Data de inscriere : 24/03/2010

Sus In jos

Calatoriile astrale - Drumuri catre alte lumi Empty Re: Calatoriile astrale - Drumuri catre alte lumi

Mesaj Scris de *** Dum Apr 18, 2010 7:39 pm

Crystalin sau oricine se pricepe la lucrurile astea,

Te poti "uita" peste randurile astea cu privire la un vis foarte recent, azi dimineata ... Simt ca a fost un vis - mesaj, care transmite ceva, ca dovada ca mi-l si amintesc bine, aproape cu detalii, plus ca senzatia pe care o aveam in timpul visului era aceasi ca in visele premonitorii sau in cele in care calatoream pe alte lumi / locuri.

Nu-mi mai aduc aminte chiar tot, insa la un moment dat eram intr-o masina cu cu un barbat si o femeie, eu stateam in fata langa sofer, si mergeam sa vizitam o fata care locuia in Bod (Brasov). Si era noapte, un fel de intuneric luminos, daca intelegi ... adica, de unde eram noi - in varful unui platou de munte - ne uitam peste valea unde trebuia sa ajungem si in primul rand era superb, un peisaj atat de frumos, si lumina multa de la stele (era cerul plin de stele, se vedea clar Caleea Lactee, nu era cerul pe care-l vezi de obicei), case de tara marcate de luminite mici, etc. Foarte frumos, idilic, de mult nu m-am mai visat in natura asa frumos. Si ei imi aratau unde sta fata aceea (pe care eu o cunosc indirect, nu am vazut-o niciodata, insa in vis stiam cum arata si mi-a aparut si adresa ca scrisa pe un plic, foarte clar). Si ma uitam si ma gandeam ce noroc pe fata aia sa traiasca asa o viata linistita in peisajul acela frumos. Si la un moment dat, cum ma uitam eu in urma la peisaj, din masina, am vazut in spatele nostru ca un glob de lumina alba, destul de mare, care cobora din cer inspre noi, dar nu pe noi ci in spatele masinii, ca si cum ne urma, ne proteja, nu mi-era teama, insa era un fenomen foarte ciudat de vazut, stiam ca e trimis de Dumnezeu sa ne purifice si sa ne protejeze (dar parca nu numai pe noi, parca pe mai multi). Si le-am spus celor care erau cu noi ca: uite ce se intampla. Ei cand s-au uitat la glob, au ramas cumva paralizati, parca nu se puteau misca, stiam ca o sa le fie bine, insa pe moment erau paralizati. Si globul acela a coborat si a urcat inapoi in ceruri de cateva ori, nu mi-era teama deloc, aveam un usor fior in inima caci stiam ca se intampla ceva important (pentru mine si planeta), ca si cum incepe ceva, insa stiam de asemenea ca totul va fi bine. Cumva ma bucuram, era ca ceva ce asteptam de multa vreme sa inceapa. Insa repet: simteam foarte clar in vis ca ce se intampla nu ma privea doar pe mine, era la scara planetara.

Si apoi m-am trezit, primul meu gand a fost la Dumnezeu si m-am rugat, aveam o stare de bine.

Ce parere aveti, care sunt semnificatiile visului? Multumesc mult si scuze de all the trouble... flower

***
Traine
Traine

Numarul mesajelor : 67
Puncte : 67
Reputatie : 0
Data de inscriere : 24/03/2010

Sus In jos

Calatoriile astrale - Drumuri catre alte lumi Empty Re: Calatoriile astrale - Drumuri catre alte lumi

Mesaj Scris de silver99 Sam Apr 24, 2010 8:40 pm

Am trait si eu o experienta... mai tulburatoare si nu stiu exact despre ce ar putea fi vorba... Nu am o experienta in
a scrie pe forumuri si de fel nu sunt un tip foarte vorbaret, dar o sa incerc sa ma fac inteles cat mai bine. Sper
sa si reusesc...
De cateva ori am intrat in meditatie si dorind sa ma rup de corpul fizic, am avut (nici nu stiu cum sa spun) o
viziune sau ceva de genul acesta.
M-am vazut intr-un castel mare, cu o arhitectura destul de ciudata. Castelul parca era sapat in stanca, nu parea a
fi construit din blocuri de piatra sau altceva. Liniile erau continuue si totusi destul de puternice. Ca sa va
faceti o idee, am mai vazut ceva in genul acelei constructii in arhitectura cladirilor din "Lord of the ring".
Poate ca unii vor spune ca de fapt am vazut filmul inainte sau ceva de genul acesta, dar nu este cazul. Tin sa precizez ca pe vremea cand am avut prima data acasta viziune (1998-1999) nici nu era lansat acest film, si nici nu se stia de asa ceva. Abia dupa aceea, cind am vazut filmul, dupa vreo 3 ani, mi-am dat seama ca seamana ca si arhitectura cu castelul din viziunea mea. Va dau toate aceste detalii pentru ca sunt convins ca exista o simbolistica in aceasta viziune/calatorie si cred ca e important sa detaliez cat mai mult ce am vazut. Dar sa revin la viziunea mea...
In acest castel apar mergand pe un culoar destul de larg si de lung, avand in mana dreapta o sabie scurta, scoasa
din teaca, parca facuta din argint. Sabia era foarte stralucitoare, parca emana o lumina argintie.(Am cautat sa
aflu ce fel de sabie aveam in mana si am gasit ceva similar in sabiile din evul mediu fabricate in tarile
britanice, doar ca sabia mea era mai scurta aprox 50-60cm) Ce era foarte ciudat erau de fapt senzatiile pe care le aveam. Eram convins ca sunt militar si de un "rang superior" (posibil din garda palatului daca exista asa ceva acolo). Ma plimbam pe acel culoar pe care-l cunosteam foarte bine si aveam o senzatie de siguranta cum rar am simtit in viata reala. Nu ma putea atinge nimic, eram practic de neatins si de nepatruns. Dar partea cu adevarat ciudata si interesanta apare abia acum: Cum mergeam pe acel culoar, pe partea dreapta a culoarului erau usi inalte inchise, iar pe partea stanga erau niste arcade/bolte (vezi http://pixdaus.com/single.php?id=169890 ) foarte inalte (cam 5-6m inaltime) si dupa ele era ceva ca o prapastie, dar cu verdeata, nimic infricosator, ci doar FRUMOS... Uitandu-ma in exterior, am avut surpriza sa vad ceea ce m-a uimit cel mai tare: niste oameni cu fata de piatra imbracati in robe albe simple si avand aripi, zburau peste tot fara a ma lua in seama. Cand zburau, nu dadeau din aripi cum ar fi fost normal, ci doar stateau putin aplecati spre fata si se deplasau lin in zbor unde aveau nevoie. Aripile erau stranse pe linga ei si pareau de asemenea ca sun din
piatra.Nu-mi dau seama daca si eu eram la fel ca ei, pt ca nu-mi vedeam fata si nici nu-mi constientizam aripile
(daca ar fi fost), dar in acelasi timp nu eram deloc surprins de aparitia lor, ba dimpotriva, senzatia era ca sunt locuitorii acelor locuri si cred ca eram destul de familiarizat cu ei si ei cu mine...
Niciodata nu am reusit sa trec de acest moment, tot timpul ma "trezesc" in acest punct din pacate. Nu stiu unde ma
duc, nici cine sunt eu, nici cine sunt oamenii cu fete de piatra, nici ce caut acolo, dar ideea este ca am mereu
aceeasi viziune atunci cind reusesc sa calatoresc mental. Daca si voi aveti sau ati avut o experienta similara, va
rog sa-mi spuneti si mie ce inseamna ce am vazut. Eu am anumite banuieli, dar vreau sa stiu si parerea altora vis-
a-vis de acest subiect.
Stiu ca este ceva important, dar din pacate nu-mi dau seama care este simbolistica viziunii
mele. Daca ma puteti ajuta, cei mai avansati spirituali, va rog sa o faceti..

silver99
Bigeiner
Bigeiner

Numarul mesajelor : 2
Puncte : 2
Reputatie : 0
Data de inscriere : 24/04/2010

Sus In jos

Calatoriile astrale - Drumuri catre alte lumi Empty Re: Calatoriile astrale - Drumuri catre alte lumi

Mesaj Scris de *** Sam Apr 24, 2010 9:35 pm

Din punctul meu de vedere nu pot spune decat ca locul despre care vorbesti imi este famliar, nu-mi aduc aminte de fiintele cu aripi, insa in timp ce citeam am realizat ca il cunosc, tot din vise si tot asa cu mult timp inainte de lord of the rings, etc (undeva intre 1994-1996 cred) ... si am avut aceasi senzatie pe care ai avut-o tu ... de Acasa absolut. Nu-mi sunt familiare detaliile de care vorbesti (sau cel putin nu-mi aduc aminte de ele), insa castelul/constructia similara... il stiu. In cazul meu fiintele calatoreau pe niste care (asemanatoare cu carele romane din arene), insa zburau trase de un fel de cai cu aripi (cam ca inorogii)... visul se intampla chiar inainte de rasaritul celor 2 sori ai planetei... poate stii senzatia aia cand esti in varful unui castel foarte inalt, construit pe o stanca, poate pe cel mai inalt varf de munte al planetei... si privesti stand pe coridorul exterior (balcon/terasa) in jos, si dedesubt se vede prapastia si verdeata salbatica din vale si de pe versanti, esti atat de sus incat practic se vad nori pe la jumatatea piscului, dar tu esti deasupra lor (cel mai bine seamana cu imaginea care se vede de pe stancile suspendate in aer din Avatar 3D) ... si esti in pragul unei noi zile, atat la propriu cat si la figurat pentru poporul tau - pur si simplu stii asta - si incep sa rasara sorii, intai o lumina rosiatica care incepe sa stearga intunericul, apoi putin mai mult ... si din departare incep sa apara carele de care-ti spuneam, cu fiintele respective, si te bucuri atat de mult sa-i vezi caci ei aduc speranta supravieturii a ceea ce a mai ramas din poporul tau ...
As putea sa fac un film dupa visele astea :lol: ... insa nu cred ca as reusi sa gasesc pe planeta locurile si detaliile vazute de mine in vis ...
Dupa cum vezi visul meu e putin diferit, insa locul de care vorbesti tu mai sus e acelasi si l-am mai visat si altadata in circumstante putin diferite ...
Oricum, vad ca nici tu nu te plictisesti dormind Wink

Nici eu nu stiu cum sa interpretez visele astea, habar n-am ... pur si simplu incerc sa mi le explic - cu riscul de a ma crede dusa cu pluta - ca si calatorii pe alte planuri existentiale, sau alte vieti, in orice caz pe alte planete, si intr-unele din vise nu am nici macar infatisare umana.

***
Traine
Traine

Numarul mesajelor : 67
Puncte : 67
Reputatie : 0
Data de inscriere : 24/03/2010

Sus In jos

Calatoriile astrale - Drumuri catre alte lumi Empty Re: Calatoriile astrale - Drumuri catre alte lumi

Mesaj Scris de silver99 Sam Apr 24, 2010 11:36 pm

Ma bucur ca mai este si altcineva care are parte de asa senzatii.. Si eu cred ca este o calatorie in astral si nu doar un simplu vis, mai ales ca atunci cand am "vazut" acele locuri nu dormeam (constient intrasem in stare de meditatie).
Totusi sunt curios sa aflu care ar putea fi simbolistica celor vazute, pt ca sunt convins ca au o semnificatie, mai ales sabia din mana mea. Sunt cateva variante, dar acum nu prea am timp sa scriu tot...

silver99
Bigeiner
Bigeiner

Numarul mesajelor : 2
Puncte : 2
Reputatie : 0
Data de inscriere : 24/04/2010

Sus In jos

Calatoriile astrale - Drumuri catre alte lumi Empty Re: Calatoriile astrale - Drumuri catre alte lumi

Mesaj Scris de Georgya Dum Apr 25, 2010 1:48 am

Ptr stardust, in primul rand scuze, mouss-ul meu a luat-o razna si din greseala a activat un minus nedorit de mine. Iar ca raspuns la visul tau - se pare ca ai o misiune de protectie sau de ajutorare a fetei de la Bod, sfera de lumina te indruma spre ea. Incearca sa iei legatura cu fata respectiva si vezi ce probleme are si cum o poti ajuta.
Georgya
Georgya
Bigeiner
Bigeiner

Numarul mesajelor : 13
Puncte : 15
Reputatie : 0
Data de inscriere : 24/04/2010

Sus In jos

Calatoriile astrale - Drumuri catre alte lumi Empty Re: Calatoriile astrale - Drumuri catre alte lumi

Mesaj Scris de Georgya Dum Apr 25, 2010 1:58 am

Toate aceste vise din trecut nu fac decat sa ne reaminteasca de unde venim si ce misiune avem pe Pamant, ce am platit din karma si ce mai e de platit. Traim intr-o vreme a schimbarilor, a evolutiei spirituale, iar totul este foarte accelerat, depinde numai de noi cum vom lucra in lumina ptr a plati greselile trecute si a cladi lumea de maine. Foarte multe persoane incep sa se trezeasca, visele nu fac decat sa ne deschida ochii si mintea, sa ne ajute sa gasim drumul drept. Tu esti un luptator in lumina misiunea ta e sa aperi, sa lupti de partea luminii, sabia e arma ta din astral.
Georgya
Georgya
Bigeiner
Bigeiner

Numarul mesajelor : 13
Puncte : 15
Reputatie : 0
Data de inscriere : 24/04/2010

Sus In jos

Calatoriile astrale - Drumuri catre alte lumi Empty Re: Calatoriile astrale - Drumuri catre alte lumi

Mesaj Scris de *** Dum Apr 25, 2010 6:21 am

Georgya in my mind .... flower
Nu-ti face probleme de mousse, eu nu vad nici un "minus" ...
Multumesc pentru sfat, o sa incerc sa dau de persoana respectiva ... si marea problema e ca nu mi-am notat adresa imediat dupa trezire si am uitat-o. Tampenie tipica mie. Insa cred ca e doar o parte din mesajul visului. Si ce parere ai de celalalt?

Pt. Silver ... scuze, am remarcat prea tarziu ca tu erai stare de meditatie cand ai avut viziunea respectiva ... insa nu cred ca asta schimba foarte mult ceea ce spuneam... visul (sau cel putin unele dintre ele) sunt doar o alta forma de a calatori ... si tu sti asta. Chestia cu sabia - sunt convinsa ca Georgya are dreptate legat de luptator in lumina ... Castelul insa ... e alta poveste, sigur legata de "misiunea" ta, insa interesant este ca e un spatiu comun - se pare - pentru diverse fiinte (inclusiv eu) la fel si ideea de siguranta absoluta, locul unde apartii, e comuna dupa cum vezi cu privire la acelasi loc ... Ah, cat as vrea sa inteleg asa cum trebuie toate mesajele care mi se trimit constant ...

***
Traine
Traine

Numarul mesajelor : 67
Puncte : 67
Reputatie : 0
Data de inscriere : 24/03/2010

Sus In jos

Calatoriile astrale - Drumuri catre alte lumi Empty Re: Calatoriile astrale - Drumuri catre alte lumi

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum