Subvers
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Ce mai faci?

+2
***
io
6 participanți

Pagina 4 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4

In jos

Ce mai faci? - Pagina 4 Empty Re: Ce mai faci?

Mesaj Scris de io Dum Aug 22, 2010 9:11 pm

Pe Luminos1 nu o strig ca am mai strigato si nu raspunde.
io
io
Intermediate
Intermediate

Numarul mesajelor : 261
Puncte : 281
Reputatie : 0
Data de inscriere : 04/02/2010
Varsta : 64
Localizare : BUCURESTI

http://www.autocunoastere.com      http://celcesunt.blogspot.com

Sus In jos

Ce mai faci? - Pagina 4 Empty Re: Ce mai faci?

Mesaj Scris de Crystalin Lun Aug 23, 2010 7:15 am

Eu sunt in pregatiri de calatorie , ma duc pt o saptamana in Jedah si multumesc Bunului Dumnezeu pt toate aceste deplasari. Pana la sf anului voi fi tot pe drum, pe drum, pe drum. Muncesc, citesc si iubesc. Ma cam sacaie vezica biliara si sper sa nu fac vre-o nefacuta pe aici ca asta mi-ar mai lipsi. In rest...numai bine Smile Daca voi avea acces la internet o sa va impartasesc impresii din calatorie I love you
Crystalin
Crystalin
Intermediate
Intermediate

Numarul mesajelor : 466
Puncte : 573
Reputatie : 17
Data de inscriere : 04/06/2009

Sus In jos

Ce mai faci? - Pagina 4 Empty Re: Ce mai faci?

Mesaj Scris de vali Lun Aug 23, 2010 11:20 am

Shocked abia asteptam
vali
vali
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1310
Puncte : 1559
Reputatie : 22
Data de inscriere : 26/05/2009
Varsta : 50
Localizare : acolo unde prostia si rautatea nu ajung

http://ioyahyia.wordpress.com/

Sus In jos

Ce mai faci? - Pagina 4 Empty Re: Ce mai faci?

Mesaj Scris de io Lun Aug 23, 2010 7:02 pm

Drum bun!
"Jeddah este un oraș din Arabia Saudită situat pe costa Mării Roșii al cărei port este..." (asta zice Google) scratch
Ce ti/e si cu netul asta, te pune in dialog cu te miri cine si habar nu ai scratch
Tu poti face parte si din "mosad", din "al-Qaeda", poti fi oricine What a Face
Pana la urma de fapt conteaza cine esti tu in tine.
E, atunci mergi cu bine Crystalinule!
io
io
Intermediate
Intermediate

Numarul mesajelor : 261
Puncte : 281
Reputatie : 0
Data de inscriere : 04/02/2010
Varsta : 64
Localizare : BUCURESTI

http://www.autocunoastere.com      http://celcesunt.blogspot.com

Sus In jos

Ce mai faci? - Pagina 4 Empty Re: Ce mai faci?

Mesaj Scris de vali Mar Aug 24, 2010 10:54 pm

face parte din ambele Laughing
vali
vali
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1310
Puncte : 1559
Reputatie : 22
Data de inscriere : 26/05/2009
Varsta : 50
Localizare : acolo unde prostia si rautatea nu ajung

http://ioyahyia.wordpress.com/

Sus In jos

Ce mai faci? - Pagina 4 Empty Re: Ce mai faci?

Mesaj Scris de Crystalin Joi Aug 26, 2010 7:39 am

Am ajuns cu bine si incerc sa ma readaptez la clima excesiv de umeda (76%). Cred ca deja stiti ca in Arabia Saudita viata este destul de restrictiva, mai ales pt femei...Am fost foarte placut impresionata de faptul ca in acest oras poti merge singura pe strada sau in magazine fara ca Mutaween-ul (politia religioasa) sa te opreasca si sa-ti ceara actele la control sau chiar sa te trimita la puscarie asa cum se poate intampla oricand in Riyadh, de exemplu. Orasul este destul de modern si cosmopolit. Forta de munca este asigurata de filipinezi, indieni, pakistanezi, nepalezi in mare majoritate. Intalnesti si egipteni, libanezi, sirieni, iordanieni dar in numar foarte mic comparativ cu Emiratele Arabe Unite unde proportia este inversata.
Deocamdata doar atat pot sa va spun pt ca sunt presata de timp. Cand ma voi aduna pt mai mult timp in fata computerului va voi povesti mai multe. Sa aveti o saptamana frumoasa Smile
Crystalin
Crystalin
Intermediate
Intermediate

Numarul mesajelor : 466
Puncte : 573
Reputatie : 17
Data de inscriere : 04/06/2009

Sus In jos

Ce mai faci? - Pagina 4 Empty Re: Ce mai faci?

Mesaj Scris de vali Joi Aug 26, 2010 8:41 am

multumim si pupacim la tine Smile
vali
vali
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1310
Puncte : 1559
Reputatie : 22
Data de inscriere : 26/05/2009
Varsta : 50
Localizare : acolo unde prostia si rautatea nu ajung

http://ioyahyia.wordpress.com/

Sus In jos

Ce mai faci? - Pagina 4 Empty Re: Ce mai faci?

Mesaj Scris de Crystalin Mier Sept 01, 2010 10:49 am

Gata! Am vizitat ceva din Jeddah si m-am reintors in Riyadh unde m-a si luat un Mutaween la rost ca nu purtam naframa pe cap. Chesti asta cu mascatul in madam Ninja ma deprima, una pt ca este f cald si cand porti Abaia si Burqa (adica halatul negru si basmaua) parca esti bagata in cuptor, iar alta pt ca abaia este prea lunga si trebuie sa fiu f atenta cum pasesc pt a nu ma impiedica (am patit-o odata si nu mi-a placut). Deci, mi-a placut Jeddah pt ca regimul de viata este mult mai libertin. Poti merge singura pe strada fara ca Mutaween-ul sa te ia la rost, poti merge cu capul descoperit si nu se holbeaza nimeni la tine, poti locui in hotel fara probleme si esti si ascultata cand vorbesti. Au restaurante fara separeuri, poti fuma in locuri publice...etc. Mai bine spus, mi-a placut pt ca poti face tot ceea ce nu este acceptat de marea majoritate a cetatenilor din Riyadh. Bineinteles, ca si in Jeddah este o ”amestecatura” arhitecturala (vechi cu nou) ca in toate orasele mari dar are un aer de citadela noua datorita mall-urilor si sediilor marilor corporatii. Asa cum am vazut si pe la noi, locurile cele mai frecventate raman mall-urile, in speciale cele deschise cat mai recent, de parca nu ar avea aceleasi magazine si aceleasi produse ca a celor mai vechi.
Am avut curiozitatea de a vizita un cartier f vechi. Mai bine nu o aveam. A fost o intoarcere in sec al XVIII-lea. Un cartier mizer, populat cu oameni murdari din toate punctele de vedere dar in piata caruia am vazut marar proaspat. Pentru mine a fost o mare surpriza pt ca in bucataria araba nu se foloseste, dar mi s-a explicat ca cei ce locuiesc acolo sunt in mare majoritate etiopieni si alti emigranti. Ma rog, una peste alta a fost interesant chiar daca nu mai puteam scapat de cardul de copii cersetori care se tot tineau dupa mine. Nu am putut face prea multe poze pt ca nu este permis si nu pot sa le atasez acum pt ca aici este cenzura mare si nu pot accesa prea multe sit-uri. Cand voi ajunge inapoi in lumea moderna si civilizata am postez si poze. Deocamdata, atat

Smile
Crystalin
Crystalin
Intermediate
Intermediate

Numarul mesajelor : 466
Puncte : 573
Reputatie : 17
Data de inscriere : 04/06/2009

Sus In jos

Ce mai faci? - Pagina 4 Empty Re: Ce mai faci?

Mesaj Scris de io Mier Sept 01, 2010 2:18 pm

Nu mai pot, ma mananca tare limba.
Ce ...... cauti tu pe/acolo mai Crystalinule mai?
Nu ti/era mai bine prin Iuropa noastra?
Adeca uneori chiar te imbraci "araboaica"?
Uite, vezi, ce tie si cu misterele astea, cum mai starnesc ele interesul, deaia se zice ca femeia trebuie sa fie misterioasa. Laughing
"Sedere" placuta!
io
io
Intermediate
Intermediate

Numarul mesajelor : 261
Puncte : 281
Reputatie : 0
Data de inscriere : 04/02/2010
Varsta : 64
Localizare : BUCURESTI

http://www.autocunoastere.com      http://celcesunt.blogspot.com

Sus In jos

Ce mai faci? - Pagina 4 Empty Re: Ce mai faci?

Mesaj Scris de Crystalin Mier Sept 01, 2010 7:39 pm

Ce sa fac, mai, Io? Muncesc si pentru ca mi-a fost ascultata rugamintea de a putea calatori foarte mult prin lume folosindu-ma de profesie uite ca ajunsei si pe aici. Totul este sa ai relatii bune cu Doamne-Doamne. Nu ma pune sa vorbesc si pt tine pt ca nu asculta decat rugaminti personale. Wink
Crystalin
Crystalin
Intermediate
Intermediate

Numarul mesajelor : 466
Puncte : 573
Reputatie : 17
Data de inscriere : 04/06/2009

Sus In jos

Ce mai faci? - Pagina 4 Empty Re: Ce mai faci?

Mesaj Scris de vali Mier Sept 01, 2010 8:29 pm

Crystalin a scris:Gata! Am vizitat ceva din Jeddah si m-am reintors in Riyadh unde m-a si luat un Mutaween la rost ca nu purtam naframa pe cap. Chesti asta cu mascatul in madam Ninja ma deprima, una pt ca este f cald si cand porti Abaia si Burqa (adica halatul negru si basmaua) parca esti bagata in cuptor, iar alta pt ca abaia este prea lunga si trebuie sa fiu f atenta cum pasesc pt a nu ma impiedica (am patit-o odata si nu mi-a placut). Deci, mi-a placut Jeddah pt ca regimul de viata este mult mai libertin. Poti merge singura pe strada fara ca Mutaween-ul sa te ia la rost, poti merge cu capul descoperit si nu se holbeaza nimeni la tine, poti locui in hotel fara probleme si esti si ascultata cand vorbesti. Au restaurante fara separeuri, poti fuma in locuri publice...etc. Mai bine spus, mi-a placut pt ca poti face tot ceea ce nu este acceptat de marea majoritate a cetatenilor din Riyadh. Bineinteles, ca si in Jeddah este o ”amestecatura” arhitecturala (vechi cu nou) ca in toate orasele mari dar are un aer de citadela noua datorita mall-urilor si sediilor marilor corporatii. Asa cum am vazut si pe la noi, locurile cele mai frecventate raman mall-urile, in speciale cele deschise cat mai recent, de parca nu ar avea aceleasi magazine si aceleasi produse ca a celor mai vechi.
Am avut curiozitatea de a vizita un cartier f vechi. Mai bine nu o aveam. A fost o intoarcere in sec al XVIII-lea. Un cartier mizer, populat cu oameni murdari din toate punctele de vedere dar in piata caruia am vazut marar proaspat. Pentru mine a fost o mare surpriza pt ca in bucataria araba nu se foloseste, dar mi s-a explicat ca cei ce locuiesc acolo sunt in mare majoritate etiopieni si alti emigranti. Ma rog, una peste alta a fost interesant chiar daca nu mai puteam scapat de cardul de copii cersetori care se tot tineau dupa mine. Nu am putut face prea multe poze pt ca nu este permis si nu pot sa le atasez acum pt ca aici este cenzura mare si nu pot accesa prea multe sit-uri. Cand voi ajunge inapoi in lumea moderna si civilizata am postez si poze. Deocamdata, atat

Smile


pey pre tante mata circuli singuroaica? tante aia nu are grija de tine sa iti dea o trotineta ceva? mmmm credeam ca are mai multa grija de tine cand am sa o cunosc persona , am sa ii atrag atentia Laughing
vali
vali
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1310
Puncte : 1559
Reputatie : 22
Data de inscriere : 26/05/2009
Varsta : 50
Localizare : acolo unde prostia si rautatea nu ajung

http://ioyahyia.wordpress.com/

Sus In jos

Ce mai faci? - Pagina 4 Empty Re: Ce mai faci?

Mesaj Scris de io Mier Sept 01, 2010 9:59 pm

Crystalin a scris:Ce sa fac, mai, Io? Muncesc si pentru ca mi-a fost ascultata rugamintea de a putea calatori foarte mult prin lume folosindu-ma de profesie uite ca ajunsei si pe aici. Totul este sa ai relatii bune cu Doamne-Doamne. Nu ma pune sa vorbesc si pt tine pt ca nu asculta decat rugaminti personale. Wink
Da, stiu ca sunt previzibil, uite chiar si tu, cu usurinta ti/ai dat seama ca urma sa iti cer o mijlocire, O PILA, la conu' al mare, asa ca ai raspuns inainte sa zic eu ce si cum Sad
Si totusi, poate, poate, hai, ce/ar fi o incercare, îîî, ce zici? Very Happy
io
io
Intermediate
Intermediate

Numarul mesajelor : 261
Puncte : 281
Reputatie : 0
Data de inscriere : 04/02/2010
Varsta : 64
Localizare : BUCURESTI

http://www.autocunoastere.com      http://celcesunt.blogspot.com

Sus In jos

Ce mai faci? - Pagina 4 Empty Re: Ce mai faci?

Mesaj Scris de Rhini Joi Sept 02, 2010 4:05 am

eu stiam ca Dumnezeu asculta si rugamintile pt altcineva . Mie mi le asculta Very Happy

Rhini
Intermediate
Intermediate

Numarul mesajelor : 119
Puncte : 128
Reputatie : 3
Data de inscriere : 11/09/2009

Sus In jos

Ce mai faci? - Pagina 4 Empty Re: Ce mai faci?

Mesaj Scris de Crystalin Joi Sept 02, 2010 7:14 am

Da, Rhini, le asculta. Da, Io, il rog aproape in fiecare zi pt ca ma rog si pt prieteni asa cum ma rog si pt dusmani. Io stie mai bine la ce m-am referit. Sunt niste postari mai vechi de ale lui in care vorbeste despre relatia lui cu Doamne-Doamne Wink Si ca sa fiu si mai explicita, era un imbold spre rugaciune Smile
Crystalin
Crystalin
Intermediate
Intermediate

Numarul mesajelor : 466
Puncte : 573
Reputatie : 17
Data de inscriere : 04/06/2009

Sus In jos

Ce mai faci? - Pagina 4 Empty Re: Ce mai faci?

Mesaj Scris de io Joi Sept 02, 2010 4:24 pm

Crystalin a scris:Da, Rhini, le asculta. Da, Io, il rog aproape in fiecare zi pt ca ma rog si pt prieteni asa cum ma rog si pt dusmani. Io stie mai bine la ce m-am referit. Sunt niste postari mai vechi de ale lui in care vorbeste despre relatia lui cu Doamne-Doamne Wink Si ca sa fiu si mai explicita, era un imbold spre rugaciune Smile
M'am inverzit gandindu/ma la ce postari te referi.
Pe langa multe alte "calitati" native in general, o am si pe aceea ca, asa cum spunea profu'
meu de mate, din generala: "Ma! Voi sunteti deaia care prindeti greu si uitati repede".
Un lucru e sigur, din criminala experienta de viata pe care am avut/o pe linie spiritual/religioasa, am dubii mari ca presupusul dumnezeu asculta ceea ce indeobste se numeste rugaciune.
A! Ca "lumea", "inexistenta-existenta cea atotcuprinzatoare ale carei particule existentiale, forme, fractali, suntem si noi, are o relatie de feedbeack cu fiecare forma constitutionala a sa, inclusiv cu omul, asta da.
Pana acum insa nu am reusit sa ma fac "auzit" decat sporadic, de fapt e impropriu spus, deoarece nu e vorba sa ne auda cineva, doar suntem "unul", e vorba sa reatingi nivelul necesar de naturalete, de puritate, de firesc (nu cotidianul firesc cel nefiresc), astfel incat tu, portal al celui "unu", sa ai acces la tine, "unul" cel atotputernic.

Crystalinule, ma, te rog eu frumos, daca e posibil, mijloceste si pt io, cel inca prea "incetosat", sa se descurce financiar din cele care simte el ca il reprezinta cu adevarat, (stiu ca suna a lipsa de modestie, "pretentia", dar "in scris", adica de cand scriu, parca mi/am gasit chemarea), please!
Am zis si eu. Sad
Sper sa fiu mereu la categoria "prieteni", daca nu ai decat doua categorii.


Ultima editare efectuata de catre io in Vin Sept 03, 2010 1:25 pm, editata de 1 ori
io
io
Intermediate
Intermediate

Numarul mesajelor : 261
Puncte : 281
Reputatie : 0
Data de inscriere : 04/02/2010
Varsta : 64
Localizare : BUCURESTI

http://www.autocunoastere.com      http://celcesunt.blogspot.com

Sus In jos

Ce mai faci? - Pagina 4 Empty Re: Ce mai faci?

Mesaj Scris de Crystalin Vin Sept 03, 2010 4:41 am

Nu-mi este greu sa o fac dar stiu de acum ca atata timp cat nu o vei face tu, cu toata fiinta ta, nu se va intampla nimic. Nu stiu sa-ti explic( mai bine decat Lazarev) stiintific, spiritual sau psihologic ce anume se intampla cand te rogi din tot sufletul dar stiu sigur (din proprie experienta) ca va avea loc o schimbare in bine. Ce ar fi daca ai incerca? Smile Si sa sti ca incepand din seara aceasta o sa fac o rugaciune speciala pt tine. Sper sa te ajute I love you
Crystalin
Crystalin
Intermediate
Intermediate

Numarul mesajelor : 466
Puncte : 573
Reputatie : 17
Data de inscriere : 04/06/2009

Sus In jos

Ce mai faci? - Pagina 4 Empty Re: Ce mai faci?

Mesaj Scris de Crystalin Vin Sept 03, 2010 5:29 am

Io, am gasit aceasta pagina pe facebook. Poate te ajuta cu ceva...Sper, cel putin Smile https://www.facebook.com/pages/Bucuresti/Jobbering/100487216673579
Crystalin
Crystalin
Intermediate
Intermediate

Numarul mesajelor : 466
Puncte : 573
Reputatie : 17
Data de inscriere : 04/06/2009

Sus In jos

Ce mai faci? - Pagina 4 Empty Re: Ce mai faci?

Mesaj Scris de io Vin Sept 03, 2010 1:56 pm

E, multumesc oricum.
Multumesc si pt. bunavointa si pt. efort.
Ai tu impresia ca degeaba am ajuns eu asa blazat?
Ha, ha, ha, ce mult mi/as dori imposibilul, adica sa puteti si voi constientiza experienta mea religioaso/spirituala, ha, ha, atei inraiti ar scrie pe cei care ar reusi sa nu se sinucida, ha.
Revenind la relatia mea actuala cu necunoscutul pe care voi il numiti dumnezeu, ca asa i/au zis altii, (fiecare cu dumnezeul lui pe Terra asta, dealtfel), crezi ca nu am tot incercat diverse, "nimin niminicesc" am realizat.
Doar atunci cand s/a implicat un initiat direct sau prin a ma energiza pe mine, am avut unele reusite.
Ce mama dracului sa caut pe faceboocciele astea, poate daca era, face carti.
Sad
Ideea era sa combin utilul cu placutul si sa pot trai din asta, asa cum tu ti/ai dorit sa ai o profesie care sa iti permita sa calatoresti tot asa eu imi doresc sa traiesc din cele pe care le scriu, si ma repet, nu zic ca am nivelul, dar, mai stii. (de fapt "introspectia mea si a lumii universale" daca as putea sa ma exprim asa, asta ma pasioneaza).
De fapt m/ar durea undeva ca public sau nu daca ar veni banul.
Dar uite, ma gandesc ca totusi m/ar durea daca cineva mi/ar da banu si sa publice pe numele lui scrierile mele.
Hai ca bat campii, un vis numit dorinta.
Apropo, daca tu ma treci la "rugaciune", ma angajez sa "meditez" si eu ceva, ceva, pe tema, sa ma descurc financiar din preocuparea mea pt. autocunoastere, autocontrol, dezmarginirea bigotismului mintii si tot ce mai poate cuprinde acest domeniu.
io
io
Intermediate
Intermediate

Numarul mesajelor : 261
Puncte : 281
Reputatie : 0
Data de inscriere : 04/02/2010
Varsta : 64
Localizare : BUCURESTI

http://www.autocunoastere.com      http://celcesunt.blogspot.com

Sus In jos

Ce mai faci? - Pagina 4 Empty Re: Ce mai faci?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum