Subvers
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Ceaiul

5 participanți

In jos

Ceaiul Empty Ceaiul

Mesaj Scris de vali Joi Mai 28, 2009 7:40 am

ceaiul verde este apreciat din timpuri stravechi pentru proprietatile sale benefice. devine din ce în ce mai clar pentru oricine ca ceaiul verde are un spectru foarte larg de prevenire a bolilor. multi dintre noi il folosesc pentru slabire , altii anti imbatrinire , in japonia exista chiar ritualul ceaiului "chanoyu" .
preotul budist eisai (1141 - 1215), fondator al scolii de zen rinzai, a introdus ceaiul în japonia la întoarcerea sa din china, dupa studii care au condus la aprecierea valorii ceaiului folosit în timpul meditatiei. astfel, acesta a scris kissa yojoki, un tratat ce prezenta proprietatle ceaiului atat pentru sanatatea fizica cat si pentru cea spirituala. in uji, localitate din vecinatatea orasului kyoto, înfiinteaza o gradina botanica unde cultiva, printre alte plante, si planta ceaiului. frunzele plantei au constituit baza pentru licoarea preparată prin infuzie si servita ca o bautura revigoranta în templu. vizitatorii si calugarii budisti de la alte manastiri, care doreau sa invete cultivarea ceaiului, primeau la plecare seminte şi lastari. eisai este cunoscut în japonia ca „parintele ceaiului”. ceaiul a primit curand dupa aceea binecuvantarea imparatului devenind astfel cunoscut peste tot în japonia.
divertisment la inceput , folosirea ceaiului s-a transformat în „cultul ceaiului”, în chanoyu, numit asa de preotul budist murata juko,care a stabilit principiile ceremoniei punand accentul pe aspectul spiritual, si care s-a îndreptat tot mai mult spre o forma de expresie artistica.

chanoyu a fost completat de marele maestru soueki cel care i-a conferit un caracter specific japonez, perfectionandu-l pana la arta, forma în care se gaseste în zilele noastre.


Ultima editare efectuata de catre vali in Dum Mai 31, 2009 10:08 pm, editata de 1 ori
vali
vali
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1310
Puncte : 1559
Reputatie : 22
Data de inscriere : 26/05/2009
Varsta : 50
Localizare : acolo unde prostia si rautatea nu ajung

http://ioyahyia.wordpress.com/

Sus In jos

Ceaiul Empty Re: Ceaiul

Mesaj Scris de mihaela Vin Mai 29, 2009 7:31 am

In ultimii doi ani am fost o mare consumatoare de cei verde produs (ambalat) de firme romanesti. Si n-am observat deloc beficiile mentionate.
Cu doua luni in urma am primit cadou o cutie de ceai made in China si surpriza ... alt gust si imediat am constatat ca are si urmari benefice. Din pacate, am aruncat cutia. Mai am un pliculet pe care scrie ZEN CHAI Green tea speciality. Am cautat acest sortiment in magazine dar nu-l gasesc. Asa ca aveti grija ce firma comercializeaza ceaiul verde daca vreti sa aveti si rezultate notabile.
mihaela
mihaela
Bigeiner
Bigeiner

Numarul mesajelor : 13
Puncte : 18
Reputatie : 3
Data de inscriere : 27/05/2009

Sus In jos

Ceaiul Empty Re: Ceaiul

Mesaj Scris de vali Vin Mai 29, 2009 8:57 am

mihaela a scris:In ultimii doi ani am fost o mare consumatoare de cei verde produs (ambalat) de firme romanesti. Si n-am observat deloc beficiile mentionate.
Cu doua luni in urma am primit cadou o cutie de ceai made in China si surpriza ... alt gust si imediat am constatat ca are si urmari benefice. Din pacate, am aruncat cutia. Mai am un pliculet pe care scrie ZEN CHAI Green tea speciality. Am cautat acest sortiment in magazine dar nu-l gasesc. Asa ca aveti grija ce firma comercializeaza ceaiul verde daca vreti sa aveti si rezultate notabile.

eu cumpar numai ceai frunza nu pliculete , se poate amesteca yasmin (iasomie) sau se cumpara de la plafar ceai verde frunza cu lotus sau cu ginseng si mai sunt varia combinatii . cred ca cei de la celmar au 2 variante cu menta si lamaie , dar se gasesc separat de la alte firme . daca luati separat incercati infuzie din ceai verde iar in pahar bagati frunze verzi de menta e superb .
atentie never ever nu luati pliculete acolo e doar praf cu gust de ceai :lol:
vali
vali
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1310
Puncte : 1559
Reputatie : 22
Data de inscriere : 26/05/2009
Varsta : 50
Localizare : acolo unde prostia si rautatea nu ajung

http://ioyahyia.wordpress.com/

Sus In jos

Ceaiul Empty Re: Ceaiul

Mesaj Scris de Artemis_Dida Dum Mai 31, 2009 5:21 am

mihaela a scris:In ultimii doi ani am fost o mare consumatoare de cei verde produs (ambalat) de firme romanesti. Si n-am observat deloc beficiile mentionate.
Cu doua luni in urma am primit cadou o cutie de ceai made in China si surpriza ... alt gust si imediat am constatat ca are si urmari benefice. Din pacate, am aruncat cutia. Mai am un pliculet pe care scrie ZEN CHAI Green tea speciality. Am cautat acest sortiment in magazine dar nu-l gasesc. Asa ca aveti grija ce firma comercializeaza ceaiul verde daca vreti sa aveti si rezultate notabile.

dar ce "beneficii" ai observat?
eu una am baut ceai verde in sesiune pentru ca ma facea sa ma concentrez dar de la un timp ajunsesem sa nu mai pot rationa. pur si simplu nu-mi mai puteam folosi creierul + ca nu simteam nevoia sa dorm vreo 3 zile....eram treaza incontinuu. daca adormeam nu simteam ca m-as fi odihnit
am baut la ceainarie ceai verde...dar nu a avut nici un efect

Artemis_Dida
Board Moderator
Board Moderator

Numarul mesajelor : 36
Puncte : 61
Reputatie : 8
Data de inscriere : 31/05/2009
Varsta : 35
Localizare : Bacau

http://www.asc-ub.ro

Sus In jos

Ceaiul Empty Re: Ceaiul

Mesaj Scris de vali Dum Mai 31, 2009 10:42 am

Artemis_Dida a scris:
dar ce "beneficii" ai observat?
eu una am baut ceai verde in sesiune pentru ca ma facea sa ma concentrez dar de la un timp ajunsesem sa nu mai pot rationa. pur si simplu nu-mi mai puteam folosi creierul + ca nu simteam nevoia sa dorm vreo 3 zile....eram treaza incontinuu. daca adormeam nu simteam ca m-as fi odihnit
am baut la ceainarie ceai verde...dar nu a avut nici un efect

ceaiul verde este un bun stimulent neuronal, topeste grasimile din organism si cum spuneai te tine treaza Very Happy fiinca este si un bun energizant. stii ca totul este bun dar daca il folosesti in exces dauneaza. in ceainarii se serveste in general ceai la pliculet , in pliculetul ala poate fi varia plante nu numai ceai , deaceea eu prefer ceaiul frunza macar stiu ce beau. eu cumpar din plafar ceai verde pe care il combin cu crin ,lotus, ginseng si ce imi mai trece la momentul respectiv prin teasta Very Happy aa era sa uit uscati coaja de la portocala si taiati-o bucatele mici ii va da o aroma deosebita daca mai puneti si un bob de hel / cardamom (eu personal il pun si in cafea) ii da o aroma deosebita http://www.condimenteweb.ro/index.php?module=fisaCondiment&cid=73
vali
vali
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1310
Puncte : 1559
Reputatie : 22
Data de inscriere : 26/05/2009
Varsta : 50
Localizare : acolo unde prostia si rautatea nu ajung

http://ioyahyia.wordpress.com/

Sus In jos

Ceaiul Empty Re: Ceaiul

Mesaj Scris de BigDefender Dum Mai 31, 2009 2:21 pm

Asa beam si eu in IRAK ceai negru arabesc cu cana si nu stiam de ce nu dorm, mai ales ca nu consumam cafea!
BigDefender
BigDefender
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 24
Puncte : 31
Reputatie : 0
Data de inscriere : 28/05/2009
Varsta : 78
Localizare : Buzau-Romania

http://www.credinta-mea.ro/forum2/index.php?sid=e49d3db7a62a5325

Sus In jos

Ceaiul Empty Re: Ceaiul

Mesaj Scris de vali Dum Mai 31, 2009 2:32 pm

BigDefender a scris:Asa beam si eu in IRAK ceai negru arabesc cu cana si nu stiam de ce nu dorm, mai ales ca nu consumam cafea!
pai ei clocotesc apa si pun ceai cand e clocotita . asa ramane si aroma dar devine si foarte tare. in iran ceaiul se bea punand o bucata de zahar in gura si apoi gustand ceaiul . iranienii nu prea le au cu cafeaua .
vali
vali
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1310
Puncte : 1559
Reputatie : 22
Data de inscriere : 26/05/2009
Varsta : 50
Localizare : acolo unde prostia si rautatea nu ajung

http://ioyahyia.wordpress.com/

Sus In jos

Ceaiul Empty Re: Ceaiul

Mesaj Scris de desan Dum Mai 31, 2009 9:52 pm

indiferent de culoare sau soi ceaiul e un bun stimulent! si cam atat!
spre deosebie de cafea stimularea energetica a ceaiului e mai lina si tine mai mult timp..sa nu va asteptati la miracole si insanatosiri de la ceai!!
infuziile de diverse plante au efect medicinal...de exemplu floarea de tei e exeptionala in caz de raceala si calmeaza...samd..
desan
desan
Board Moderator
Board Moderator

Numarul mesajelor : 28
Puncte : 32
Reputatie : 0
Data de inscriere : 31/05/2009

Sus In jos

Ceaiul Empty Re: Ceaiul

Mesaj Scris de vali Dum Mai 31, 2009 10:12 pm

toate tipurile de ceai de la verde la negru sunt facute din frunzele aceleasi plante . pentru ceaiul verde se folosesc cele mai tinere si asa mai departe pana la cele din care se face ceaiul negru . diferitele tipuri de ceai se mai obtin si prin stilul de uscare si procedeele prelucrare.


Diferente intre ceai verde si ceai negru.
Prin ce se diferentiaza ceaiul vrede de cel negru in afara de culoare? In primul rand prin modul de obtinere.

Ceaiul verde se obtine prin doua metode. Metoda traditionala japoneza pregateste ceaiul verde prin expunerea frunzelor la abur. Metoda chinezeasca creeaza ceaiul prin gatire uscata in tigaie. Pentru a impiedica procesul de oxidare, ceaiul este procesat in maximum doua zile dupa culegere si astfel planta ne daruieste acea culoare verde-pal, atat de delicata. Aerul fierbinte la care sunt expuse frunzele plantei face ca procesul de fermentare sa nu aiba loc.
http://www.medicina-naturista.ro/stil-de-viata/ce-alegem-ceaiul-verde-sau-cel-negru.html
vali
vali
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1310
Puncte : 1559
Reputatie : 22
Data de inscriere : 26/05/2009
Varsta : 50
Localizare : acolo unde prostia si rautatea nu ajung

http://ioyahyia.wordpress.com/

Sus In jos

Ceaiul Empty Re: Ceaiul

Mesaj Scris de vali Vin Iul 10, 2009 9:13 pm

Pentru producerea ceaiului negru frunzele de ceai sunt lăsate să se oxideze natural pentru un timp îndelungat, până la o lună. Această formă de ceai este cea mai comună în ţările occientale. Ceaiul negru este cunoscut şi ca ceai roşu. Ceaiul negru este cel mai popular ceai din lume fiind un ceai de consum zilnic în vest şi nord-vest. Este ceaiul cel mai folosit în prepararea ceaiului cu gheaţă (Ice Tea) şi ceaiului englezesc (English Tea). Ceaiul negru (black tea sau red tea) aşa cum este cunoscut în China este rezultatul unei oxidări complete a frunzelor înainte de a fi uscate. Frunzele sunt împrăştiate afară şi lăsate să se usuce, pierzând umiditatea, rigiditatea şi mult din greutate. Frunzele expun un esenţial ulei la aer si începe procesul de oxidare. Când acesta este complet, frunzele sunt încălzite, sortate în funcţie de calitate şi împachetate. Acest procedeu de oxidare şi uscare dă culoarea neagră a frunzelor. Cu un conţinut mai ridicat de cofeină decât al ceaiurilor verzi, ceaiul negru conţine totuşi mai puţină cofeină decât cafeaua.
http://www.hailaceai.ro/narghilele.ceai_negru.html
cautand sa up-grade-z despre ceai am dat peste acest text , din cate stiam eu ceaiul rosu se face dintr-o alta planta care se cheama rooibos si creste in zona africii foarte cunoscut si apreciat pentru continutul sau bogat in magneziu, potasiu si minerale. rooibos-ul stiu ca, creste absorbtia de fier in organism, calmeaza sistemul nervos si poate contribui la pierderea in greutate. cred ca va amintiti reclamele la ceai rosu de la tv.
daca cineva stie mai bine asteptam lamuriri.
vali
vali
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1310
Puncte : 1559
Reputatie : 22
Data de inscriere : 26/05/2009
Varsta : 50
Localizare : acolo unde prostia si rautatea nu ajung

http://ioyahyia.wordpress.com/

Sus In jos

Ceaiul Empty Re: Ceaiul

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum