Subvers
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

EXPERIMENT DE ALCHIMIE EXTERIOARA

3 participanți

In jos

EXPERIMENT DE ALCHIMIE EXTERIOARA Empty Re: EXPERIMENT DE ALCHIMIE EXTERIOARA

Mesaj Scris de Crystalin Sam Iun 13, 2009 4:42 pm

Si pozele unde sunt? Trebuie sa fie fascinant sa lucrezi cu focul. Una din cele mai dragi imagini este aceea a focului arzand in soba. Este o imagine la fel de draga ca a apei dar a apei in miscare (valuri, rauri, cascade). Sunt doua elemente pe care prefer sa le simt separat. De ce oare nu vreau sa le vad combinate?
Crystalin
Crystalin
Intermediate
Intermediate

Numarul mesajelor : 466
Puncte : 573
Reputatie : 17
Data de inscriere : 04/06/2009

Sus In jos

EXPERIMENT DE ALCHIMIE EXTERIOARA Empty Re: EXPERIMENT DE ALCHIMIE EXTERIOARA

Mesaj Scris de vali Sam Iun 13, 2009 5:10 pm

noi al-khimia fizica nu prea stim asa ca vom continua cu cea eterica esoterica ...

asteptam produsul final cand il vei termina . ma ofer cobai Smile cheers
vali
vali
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1310
Puncte : 1559
Reputatie : 22
Data de inscriere : 26/05/2009
Varsta : 50
Localizare : acolo unde prostia si rautatea nu ajung

http://ioyahyia.wordpress.com/

Sus In jos

EXPERIMENT DE ALCHIMIE EXTERIOARA Empty Re: EXPERIMENT DE ALCHIMIE EXTERIOARA

Mesaj Scris de vali Sam Iun 13, 2009 5:31 pm

mi-a placut experienta si de aceea vroiam sa vad cum este si al tau.
vali
vali
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1310
Puncte : 1559
Reputatie : 22
Data de inscriere : 26/05/2009
Varsta : 50
Localizare : acolo unde prostia si rautatea nu ajung

http://ioyahyia.wordpress.com/

Sus In jos

EXPERIMENT DE ALCHIMIE EXTERIOARA Empty Re: EXPERIMENT DE ALCHIMIE EXTERIOARA

Mesaj Scris de vali Vin Sept 11, 2009 1:24 pm

bine ai revenit printre noi si ne bucuram pentru noua faza atinsa in creerea pietrei filozofale.

btw eu sint abonat la editura herald de dimineata am primit de la ei un mail , cu aparitia unei noi carti
http://www.edituraherald.ro/bookdetail.asp?cod_carte=345
aceasta carte este scrisa de nicolas flamel , cand am vazut mail m-am gandit la tine , ca acum sa am surpriza postarii tale .
vali
vali
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1310
Puncte : 1559
Reputatie : 22
Data de inscriere : 26/05/2009
Varsta : 50
Localizare : acolo unde prostia si rautatea nu ajung

http://ioyahyia.wordpress.com/

Sus In jos

EXPERIMENT DE ALCHIMIE EXTERIOARA Empty Re: EXPERIMENT DE ALCHIMIE EXTERIOARA

Mesaj Scris de vali Sam Sept 12, 2009 11:32 am

mmm nush nu am luat-o inca . speram sa iti dea o mana de ajutor . uff cred ca pastreaza doar pentru ei Sad
vali
vali
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1310
Puncte : 1559
Reputatie : 22
Data de inscriere : 26/05/2009
Varsta : 50
Localizare : acolo unde prostia si rautatea nu ajung

http://ioyahyia.wordpress.com/

Sus In jos

EXPERIMENT DE ALCHIMIE EXTERIOARA Empty Re: EXPERIMENT DE ALCHIMIE EXTERIOARA

Mesaj Scris de Crystalin Dum Sept 13, 2009 9:03 am

Bine ai revenit. Felicitari pt tot ceea ce ai realizat pana acum si multa bafta mai departe. Smile
Crystalin
Crystalin
Intermediate
Intermediate

Numarul mesajelor : 466
Puncte : 573
Reputatie : 17
Data de inscriere : 04/06/2009

Sus In jos

EXPERIMENT DE ALCHIMIE EXTERIOARA Empty Re: EXPERIMENT DE ALCHIMIE EXTERIOARA

Mesaj Scris de Crystalin Dum Sept 13, 2009 2:53 pm

Da, insa acum sunt indragostita de o altfel de alchimie, mai de suflet si ii acord f mult timp si atentie. Am sa va povestesc mai multe dupa ce termin cursurile si perioada de practica dar iti urmaresc cu mult interes experimentele si astept incontinuare sa vad ce se mai intampla. Smile
Crystalin
Crystalin
Intermediate
Intermediate

Numarul mesajelor : 466
Puncte : 573
Reputatie : 17
Data de inscriere : 04/06/2009

Sus In jos

EXPERIMENT DE ALCHIMIE EXTERIOARA Empty Re: EXPERIMENT DE ALCHIMIE EXTERIOARA

Mesaj Scris de Atena Joi Dec 31, 2009 4:11 pm

Nu vreau sa va dezamagesc, dar alchmia este cu totul altceva.

Alchimie = magie sexuala = calea prin care putem deveni ingeri. Toate tratatele despre achimie sunt simbolice, ele nu se interpreteaza literal.
Atena
Atena
Bigeiner
Bigeiner

Numarul mesajelor : 26
Puncte : 23
Reputatie : -3
Data de inscriere : 31/12/2009
Varsta : 43

Sus In jos

EXPERIMENT DE ALCHIMIE EXTERIOARA Empty Re: EXPERIMENT DE ALCHIMIE EXTERIOARA

Mesaj Scris de Atena Mar Ian 05, 2010 2:31 am

Karma nu se arde, ci ea se plateste, eventual se negociaza. Asta cu arderea karmei este o inventie ...cat despre Paracelsus, Hermes etc , ei au fost mari initiati si tratatele lor nu se citesc literal. Daca vrei sa crezi in asa ceva e treaba ta, doar ca iti pierzi timpul.
Atena
Atena
Bigeiner
Bigeiner

Numarul mesajelor : 26
Puncte : 23
Reputatie : -3
Data de inscriere : 31/12/2009
Varsta : 43

Sus In jos

EXPERIMENT DE ALCHIMIE EXTERIOARA Empty Re: EXPERIMENT DE ALCHIMIE EXTERIOARA

Mesaj Scris de vali Vin Ian 08, 2010 8:58 pm

elias-alchimiel
nu sa inspirat urmeaza alte cursuri , si nu au nici in clin nici in maneca cu misa .

atena
nimeni nu detine adevarul absolut , nu mai faceti precum religiosii care se bat cu pumnul in piept ca doctrina lor e cea mai buna



multumim pentru expunerea doctrinelor !
vali
vali
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1310
Puncte : 1559
Reputatie : 22
Data de inscriere : 26/05/2009
Varsta : 50
Localizare : acolo unde prostia si rautatea nu ajung

http://ioyahyia.wordpress.com/

Sus In jos

EXPERIMENT DE ALCHIMIE EXTERIOARA Empty Re: EXPERIMENT DE ALCHIMIE EXTERIOARA

Mesaj Scris de vali Vin Mar 12, 2010 5:12 pm

De Eckhart Tolle



Vorbind la modul concret, inainte de Trezire, intr-o mare masura, nu aveti o relatie cu personalitatea voastra; sunteti personalitatea voastra. Daca ati putea avea o relatie cu personalitatea voastra – care este egoul, cu emotiile si modul sau de a reactiona si gandi – cine are o relatie cu personalitatea? Asta inseamna ca sunteti martorul ei?

Exista o constiinta de martor si daca ea exista, atunci aveti o relatie cu personalitatea voastra. Asta inseamna ca puteti fi acolo, ca o prezenta de martor, atunci cand egoul vostru face ceva amuzant. Si puteti rade de voi insiva – poate in acel moment, poate dupa aceea.

Daca sunteti in totalitate „prinsi” de personalitatea voastra, sau de egoul vostru, bineinteles ca atunci nu exista nici o relatie, deoarece ati devenit egoul vostru. Sunteti una cu modelele voastre de actiune reactiva si de gandire conditionata, incat nici nu stiti ca exista altceva in voi. Sunteti egoul.

Pe masura ce va treziti din punct de vedere spiritual, creste gradul de constienta care nu are nimic de a face cu personalitatea voastra si scade puterea personalitatii, cu tiparele sale de gandire conditionata. Treptat, personalitatea nu mai este opaca; ea este transparenta la lumina constiintei. Isi pierde soliditatea. De aceea, in oamenii care s-au Trezit – sau cei care sunt pe cale sa se trezeasca – exista mai multa lumina si ceva usor. Daca exista numai personalitatea, atunci exista o greutate psihica. Totul este foarte serios si sunteti defensivi, doriti intotdeauna ceva, sau intotdeauna va aparati de ceva.

Cand sunteti in relatie cu cineva in care nu exista un grad de constienta, intotdeauna veti avea un sentiment inconfortabil, deoarece acea persona nu este in largul ei. In cele din urma, toate personalitatile sunt stinghere. Pot pretinde ca sunt foarte increzatoare in ele insele, dar sub rolul de „increzatoare”, intotdeauna exista o persoana care nu se simte in largul ei. Au nevoie sa dovedeasca ceva, sau doresc ceva de la voi. Asa este personalitatea. Pe masura ce va treziti, acea parte devine mai putin opaca si mai usoara. Mai multa constienta de sine radiaza prin persoana respectiva.

Egoul este completa identificare cu gandirea si emotiile voastre. Cand sunteti inconstienti, personalitatea si egoul sunt un singur lucru. Pe masura ce va treziti, deveniti mai constienti de tiparele voastre, care inca mai pot opera in voi, intr-o oarecare masura.

Eu aleg sa definesc personalitatea ca fiind ceva de care puteti sa va dati seama. Ea a fost egoul, dar puteti fi constienti de ea, ca fiind tiparele care inca opereaza in voi. Daca nu exista constienta, si sunteti ea, atunci ea se afla in intregime ego. Pe masura ce va dati seama de egoul vostru, egoul devine personalitatea si puteti avea o relatie cu personalitatea voastra – in sensul ca puteti fi martorul ei.

Daca aveti o relatie dificila cu personalitatea voastra, asta e o iluzie, o amagire. In acest caz, personalitatea voastra s-a divizat, o parte avand o relatie cu cealalta, una spunand „Ar trebui sa fii mai buna, de ce nu poti sa fii mai constient/a?” Asta inseamna ca nu exista acolo o prezenta ca martor. O parte a personalitatii e in dezacord cu cealalta.

Constiinta de martor nu judeca. Nu va judecati in nici un mod, doar va observati comportamentul. Nu exista bine sau rau – pur si simplu, exista.

De exemplu, nevoia de a avea dreptate este o trasatura obisnuita a egoului. Daca este o nevoie adanc inradacinata, atunci credeti ca nu puteti gresi cand aveti o discutie. Va simtiti obligati sa va aparati. Apoi, brusc, puteti vedea asta in voi insiva.

In concluzie, a avea o relatie cu personalitatea voastra implica existenta unei prezente martor.
vali
vali
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1310
Puncte : 1559
Reputatie : 22
Data de inscriere : 26/05/2009
Varsta : 50
Localizare : acolo unde prostia si rautatea nu ajung

http://ioyahyia.wordpress.com/

Sus In jos

EXPERIMENT DE ALCHIMIE EXTERIOARA Empty Re: EXPERIMENT DE ALCHIMIE EXTERIOARA

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum