Subvers
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

SEF sau POLITICIAN in Romania

2 participanți

In jos

SEF sau POLITICIAN in Romania Empty SEF sau POLITICIAN in Romania

Mesaj Scris de lucian_c Lun Apr 02, 2012 6:40 pm

Cu aproximativ 4 ani in urma printr-o conjunctura destul de ciudata am ajuns sa fiu Sef de Atelier intr-o fabrica din Bucuresti, fabrica la care sunt actionari diversi politicieni mai mult sau mai putin controversati si unde lucreaza diferite rude ale acestora (se puteau identifica usor prin faptul ca priveau cu dispret, superioritate si autoritate de la geamul masinilor de lux), am avut in subordine aproximativ 60 de angajati. Nu stiam foarte multe despre firma la timpul ala, ce mi s-a spus era ca trebuie sa CRESC PROFITUL - SA EFICIENTIZEZ MUNCA (am lucrat aproximativ 2 ani) - teorie aplicata de orice angajator.
Ar fi fost bine ca lucrurile sa se limiteze doar la asta....

Dupa o scurta perioada de la angajare observasem ca aveau un flux mare de demisii si ca respectivul DIRECTOR folosea diverse metode (un pic rusesti, de armata, de teroare....unii cedau, se enervau si demisionau). Am inceput sa vorbesc cu fiecare in parte: sa ascult ce au de zis, am incercat sa ii fac sa functioneze ca o echipa, am gasit cateva metode tehnice de crestere a productiei care au functionat. Oricum, dupa un an se putea observa o schimbare "in bine" - oamenii nu mai lucrau asa de stresati si implicit profit crescut si munca eficienta. (Directorul zicea doar ca "DACA NU FACI CUM ZIC EU, TE DAU AFARA!", si ierarhic se transmitea o stare de panica). Nu zic ca nu am folosit si eu manipularea, doar ca incercam sa calmez subordonatii (daca intr-o sedinta conducerea "arunca" ierarhic "energia negativa" asupra mea, nu o transmiteam la randul meu subordonatilor, nu ii faceam sa se simta urmariti, si ii stimulam prin apreciere sa faca produse de calitate (fara bonusuri sau mariri salariale, ca nu erau aprobate de conducere).
Si conducerea a inceput presiunile asupra mea, cautau "nod in papura", chiar daca treaba mergea bine, desi eram eu politicos, mi se faceau diverse reprosuri....si presiunile au crescut, incepusera sa mi se adresezi injurii si jigniri, pana intr-o zi cand m-au dat afara. Si mi-a zis directorul:

"TU nu o ajungi niciodata SEF sau POLITICIAN in Romania!"
: ca nu sunt "rau si al dracu' cu oamenii, chiar daca treaba merge bine", ca "nu pup mana care imi dau o paine", ca "nu trebuie sa gandesc ci doar sa execut".

Si avea dreptate, asta vad la TV zilnic, astia sunt POLITICIENII si SEFII din Romania, cei ce deservesc ierarhic interese obscure si straine, SI CARORA NU E DE AJUNS CA AU ACUMULAT ATATA AVERE PRIN FURT...vor mai mult!

lucian_c
Bigeiner
Bigeiner

Numarul mesajelor : 5
Puncte : 7
Reputatie : 0
Data de inscriere : 29/03/2012

Sus In jos

SEF sau POLITICIAN in Romania Empty Re: SEF sau POLITICIAN in Romania

Mesaj Scris de vali Lun Apr 02, 2012 7:41 pm

eu prefer o anumita amicitie cu salariatii , stresul scade randamentul .
vali
vali
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1310
Puncte : 1559
Reputatie : 22
Data de inscriere : 26/05/2009
Varsta : 50
Localizare : acolo unde prostia si rautatea nu ajung

http://ioyahyia.wordpress.com/

Sus In jos

SEF sau POLITICIAN in Romania Empty Re: SEF sau POLITICIAN in Romania

Mesaj Scris de lucian_c Lun Apr 02, 2012 8:20 pm

Corect, de aia la asa zise studii de specialitate au observat astia o productivitate marita pe timp de noapte, cand nu prea sunt sefi...Smile, si eu aveam o relatiei de amicitie cu majoritatea.
Asemanarea dintre fabrica aia si viata politica din Romania nu e intamplatoare, pe de o parte actionarii de care aminteam si pe de alta parte produsele in sine (multe erau destinate armatei ucrainiene si rusesti, cat si armatei americane - asta din urma printr-o filiala greceasca, totul foarte bine 'mascat').
Si, de fapt ideea principala era ca incepand cu anumite intreprinderi "controlate" direct, pana la viata politica, e nevoie de un grad de putreziciune sufleteasca, de o lipsa de scrupule cat si de un grad mare de pupincurism (advanced level Smile ) pentru a putea "avansa" in grad (daca asta se poate numi avansare...), ca "sa fie rau chiar daca iese banu' ".

lucian_c
Bigeiner
Bigeiner

Numarul mesajelor : 5
Puncte : 7
Reputatie : 0
Data de inscriere : 29/03/2012

Sus In jos

SEF sau POLITICIAN in Romania Empty Re: SEF sau POLITICIAN in Romania

Mesaj Scris de vali Lun Apr 02, 2012 8:45 pm

mda , eu daca ma lauda cineva prima data accept a doua zic ca poate poate a vazut el ceva si ma simpatizeaza de la a 3-a deja ma intreb ce vrea de la mine , nu imi place pupincurismul .
vali
vali
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1310
Puncte : 1559
Reputatie : 22
Data de inscriere : 26/05/2009
Varsta : 50
Localizare : acolo unde prostia si rautatea nu ajung

http://ioyahyia.wordpress.com/

Sus In jos

SEF sau POLITICIAN in Romania Empty Re: SEF sau POLITICIAN in Romania

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum