Subvers
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Rugaciuni, acatiste ....

2 participanți

In jos

Rugaciuni, acatiste .... Empty Rugaciuni, acatiste ....

Mesaj Scris de vali Vin Mar 12, 2010 10:32 pm

In Postul Mare citeste aceasta rugaciune :
"Doamne, te iubesc si am nevoie de tine; vino in inima mea si binecuvanteaza-ma pe mine si familia mea, casa mea, prietenii mei, in numele Domnului nostru Iisus Hristos. Amin."
vali
vali
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1310
Puncte : 1559
Reputatie : 22
Data de inscriere : 26/05/2009
Varsta : 50
Localizare : acolo unde prostia si rautatea nu ajung

http://ioyahyia.wordpress.com/

Sus In jos

Rugaciuni, acatiste .... Empty Re: Rugaciuni, acatiste ....

Mesaj Scris de vali Vin Mar 12, 2010 10:36 pm

Prea Sfântă Născătoare de Dumnezeu,
Fecioară,
Ceea ce eşti plină de har, Marie,
Bucură-te,
Domnul este cu Tine!
Binecuvântată eşti Tu între femei
Şi binecuvântat este Rodul pântecelui Tău,
Căci ai născut pe Domnul nostru IIsus Hristos,
Mântuitorul sufletelor noastre!

Amin
vali
vali
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1310
Puncte : 1559
Reputatie : 22
Data de inscriere : 26/05/2009
Varsta : 50
Localizare : acolo unde prostia si rautatea nu ajung

http://ioyahyia.wordpress.com/

Sus In jos

Rugaciuni, acatiste .... Empty Re: Rugaciuni, acatiste ....

Mesaj Scris de vali Mar Mar 30, 2010 11:14 pm

in link aveti rugaciunea tatal nostru in aramaica veche care se mai vorbeste doar intr-un satuc din syria

https://www.youtube.com/watch?v=36GYBTzJyAU&feature=related
vali
vali
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1310
Puncte : 1559
Reputatie : 22
Data de inscriere : 26/05/2009
Varsta : 50
Localizare : acolo unde prostia si rautatea nu ajung

http://ioyahyia.wordpress.com/

Sus In jos

Rugaciuni, acatiste .... Empty Re: Rugaciuni, acatiste ....

Mesaj Scris de vali Vin Apr 09, 2010 4:52 pm

IZVORUL TAMADUIRII

http://www.crestinortodox.ro/liturgica/sarbatorile-69646.html

http://www.credo.ro/Izvorul-Tamaduirii.php

Vineri, in Saptamana Luminata, ortodoxia sarbatoreste Izvorul Tamaduirii, un mare praznic ce dateaza din a doua jumatate a primului mileniu crestin. Se face referire la o vindecare minunata a unui orb ce si-a recapatat vederea dupa ce si-a udat fata cu apa unui izvor situat intr-o padure din apropierea Constantinopolului. Biserica zidita din ordin imparatesc pe locul unde era situat acel izvor a primit hramul "Izvorul Tamaduirii".

La sarbatoarea de astazi mergem cu gandul si cu inima mai ales spre Maica Domului, cea care s-a dovedit izvor al dumnezeirii, prin nasterea Mantuitorului.

In toate bisericile si manastirile, dupa Sfanta Liturghie, se savarseste slujba de sfintire a apei (aghiasma mica), dupa o randuiala adecvata Saptamanii Luminate.

Hristos Cel inviat, Izvor nesecat de daruri pentru noi, sa fie pururi in mijlocul nostru. Amin.


Astazi va puteti ruga pentru vindecare .
vali
vali
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1310
Puncte : 1559
Reputatie : 22
Data de inscriere : 26/05/2009
Varsta : 50
Localizare : acolo unde prostia si rautatea nu ajung

http://ioyahyia.wordpress.com/

Sus In jos

Rugaciuni, acatiste .... Empty Re: Rugaciuni, acatiste ....

Mesaj Scris de vali Sam Aug 14, 2010 4:33 pm



RUGACIUNE INTRU SFANTA TREIME

Dumnezeu Tatal, Iisus Hristos si Maica Domnului sunt azi in tot si-n toate in viata mea,
Calea Lui Iisus Hristos si a Maicii sunt deschise azi in fata mea,
Dumnezeu Tatal, Iisus Hristos si Maica Domnului sunt azi in toate fiintele cu care ma intalneasc si in mine insami,
Dumnezeu Tatal, Iisus Hristos si Maica Domnului sunt azi in Umbra si Lumina tuturor celor cu care ma intalnesc azi si in Umbra si Lumina mea,
Dumnezeu Tatal, Iisus Hristos si Maica Domnului sunt azi in inimile si sufletele tuturor celor cu care ma intalneasc azi si in inima si in sufletul meu,
Dumnezeu Tatal, Iisus Hristos si Maica Domnului sunt azi in mintile si gandurile tuturor celor care se gandesc la mine si in mintea si gandurile mele,
Dumnezeu Tatal, Iisus Hristos si Maica Domnului sunt azi in ochii tuturor celor care ma vad si in ochii mei,
Dumnezeu Tatal, Iisus Hristos si Maica Domnului sunt azi pe buzele tuturor celor cu care vorbesc si pe buzele mele,
Dumnezeu Tatal, Iisus Hristos si Maica Domnului sunt in urechile tuturor celor care ma aud si in urechile mele,
Dumnezeu Tatal, Iisus Hristos si Maica Domnului sunt azi in mainile tuturor celor care ma ating si in mainile mele,
Dumnezeu Tatal, Iisus Hristos si Maica Domnului sunt azi in picioarele tuturor celor care se indreapta catre mine si in picioarele mele,
Dumnezeu Tatal, Iisus Hristos si Maica Domnului sunt azi in actiunile tuturor celor care se indreapta catre mine si in actiunile mele
Dumnezeu Tatal, Iisuse Hristoase , Maica Domnului astazi, tot raul indreptat spre mine, inainte de a ma atinge, se boteaza « IUBIRE , LUMINA, INTELEPCIUNE , FORTA si PACE » in numele Tatalui, al Fiului si al Sfantului Duh si se transforma in Lumina , Iubirea , Forta, Pacea si Intelepciunea Duhului Sfant spre Binele meu Suprem pe toate planurile.
Dumnezeule Tatal, Iisuse Hristoase , Maica Domnului , ajutati-ma ca tot ce fac astazi sa fac BINE si alungati tot RAUL, indiferent de natura lui,
Dumnezeule Tatal, Iisuse Hristoase , Maica Domnului , va ROG, inmultiti-mi TOT ce am in plan sufletesc, spiritual, energetic , fizic (material) ca, VOI, prin mine, sa-i indestulati si pe altii.

Rugaciune pentru vrajmasi (SFANTULUI IERARH NIFON)

"Doamne miluieste pe cei ce ma urasc, ma zavistuiesc si ma clevetesc! Nici unuia din acesti frati sa nu i se intample vreun rau pentru mine pacatosul, nici acum, nici in viitor, nici in clipa mortii, nici in ziua judecatii. Ci, ma rog, Doamne, sfarma si destrama uneltirile diavolului, pentru ca stii, Iubitorule de oameni, ca acesta este cel ce-i ridica impotriva mea, Rogu-te, Dumnezeul meu, ca, precum nu m-ai pedepsit pe mine ticalosul, ori de cate ori am gresit si am alergat cerand iertare la milostivirea Ta, tot asa, si pe acesti sfinti, robi ai Tai, care ma vorbesc de rau, sa nu-i pedepsesti, ci sfinteste-i cu Duhul Tau cel Sfant!"
vali
vali
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1310
Puncte : 1559
Reputatie : 22
Data de inscriere : 26/05/2009
Varsta : 50
Localizare : acolo unde prostia si rautatea nu ajung

http://ioyahyia.wordpress.com/

Sus In jos

Rugaciuni, acatiste .... Empty Re: Rugaciuni, acatiste ....

Mesaj Scris de vali Sam Aug 14, 2010 4:33 pm

SFANTA TREIME este alaturi de toti robii Săi care trăiesc departe de Biserică; dragostea SFINTEI TREIMI ii aduce pe toţi pe Calea Lui Dumnezeu Tatal, ii mantuie.

SFANTA TREIME are in grija Sa pe toti cei care sufera de cancer. Le alina suferintele si le reface matricea originala randuita de Dumnezeu , cu Lumina, Iubirea , Intelepciunea Sfintei Treimi, ii aduce pe toţi pe Calea Lui Dumnezeu Tatal, ii mantuie.

SFANTA TREIME are in grija Sa pe toti cei care sufera de boli uşoare sau grave si le reface matricea originala randuita de Dumnezeu , cu Lumina, Iubirea , Intelepciunea Sfintei Treimi, ii aduce pe toţi pe Calea Lui Dumnezeu Tatal, ii mantuie.

SFANTA TREIME are in grija Sa pe toti cei care suferă de infirmităţi trupeşti si le reface matricea originala randuita de Dumnezeu , cu Lumina, Iubirea , Intelepciunea Sfintei Treimi, ii aduce pe toţi pe Calea Lui Dumnezeu Tatal, ii mantuie.
SFANTA TREIME are in grija Sa pe toti cei care suferă de infirmităţi sufleteşti si le reface matricea originala randuita de Dumnezeu , cu Lumina, Iubirea , Intelepciunea Sfintei Treimi, ii aduce pe toţi pe Calea Lui Dumnezeu Tatal, ii mantuie.

SFANTA TREIME are in grija Sa pe toti conducătorii ţărilor de pe aceasta Planeta , le reface matricea originala randuita de Dumnezeu , cu Lumina, Iubirea , Intelepciunea Sfintei Treimi.
şi ii ajută să- si conducă creştineşte statele, popoarele, aplicand Legea Sfintei Treimi , le Lumineaza Sufletele si Mintile in fiecare clipa, ii aduce pe toţi pe Calea Lui Dumnezeu Tatal, ii mantuie.

SFANTA TREIME are in grija Sa pe toti copiii care provin din familii cu probleme, le reface matricea originala randuita de Dumnezeu , cu Lumina, Iubirea , Intelepciunea Sfintei Treimi si le Lumineaza Sufletele si Mintile in fiecare clipa, ii aduce pe toţi pe Calea Lui Dumnezeu Tatal, ii mantuie.

SFANTA TREIME are in grija Sa familiile care au probleme şi pe cei divorţaţi, le reface matricea originala randuita de Dumnezeu , cu Lumina, Iubirea , Intelepciunea Sfintei Treimi si le Lumineaza Sufletele si Mintile in fiecare clipa, ii aduce pe toţi pe Calea Lui Dumnezeu Tatal, ii mantuie.

SFANTA TREIME are in grija Sa pe orfanii din toată lumea, pe toţi cei îndureraţi şi nedreptăţiţi în această viaţă, pe văduvi şi pe văduve, le reface matricea originala randuita de Dumnezeu , cu Lumina, Iubirea , Intelepciunea Sfintei Treimi si le Lumineaza Sufletele si Mintile in fiecare clipa, ii aduce pe toţi pe Calea Lui Dumnezeu Tatal, ii mantuie.

SFANTA TREIME are in grija Sa pe toţi cei întemniţaţi, pe anarhişti, pe narcomani, pe ucigaşi, pe făcătorii de rele, pe hoţi, le reface matricea originala randuita de Dumnezeu , cu Lumina, Iubirea , Intelepciunea Sfintei Treimi si le Lumineaza Sufletele si Mintile in fiecare clipa, ii aduce pe toţi pe Calea Lui Dumnezeu Tatal, ii mantuie.

SFANTA TREIME are in grija Sa pe pe toţi cei înstrăinaţi, le reface matricea originala randuita de Dumnezeu , cu Lumina, Iubirea , Intelepciunea Sfintei Treimi si le Lumineaza Sufletele si Mintile in fiecare clipa, ii aduce pe toţi pe Calea Lui Dumnezeu Tatal, ii mantuie.

SFANTA TREIME are in grija Sa pe toţi cei ce călătoresc pe mare, pe uscat şi prin aer, şi-i păzeşte, le reface matricea originala randuita de Dumnezeu , cu Lumina, Iubirea , Intelepciunea Sfintei Treimi si le Lumineaza Sufletele si Mintile in fiecare clipa, ii aduce pe toţi pe Calea Lui Dumnezeu Tatal, ii mantuie.

SFANTA TREIME are in grija Sa pe slujitorii sfinţiţi ai Bisericilor de pe planeta, indiferent de religie, şi pe credincioşi, le reface matricea originala randuita de Dumnezeu , cu Lumina, Iubirea , Intelepciunea Sfintei Treimi si le Lumineaza Sufletele si Mintile in fiecare clipa, ii aduce pe toţi pe Calea Lui Dumnezeu Tatal, ii mantuie.

SFANTA TREIME are in grija Sa toate frăţiile monahale, pe stareţi şi pe stareţe, pe monahi şi pe monahii, le reface matricea originala randuita de Dumnezeu , cu Lumina, Iubirea , Intelepciunea Sfintei Treimi si le Lumineaza Sufletele si Mintile in fiecare clipa, ii aduce pe toţi pe Calea Lui Dumnezeu Tatal, ii mantuie.

SFANTA TREIME are in grija Sa pe robii Săi care sunt în vreme de război, le reface matricea originala randuita de Dumnezeu , cu Lumina, Iubirea , Intelepciunea Sfintei Treimi si le Lumineaza Sufletele si Mintile in fiecare clipa, ii aduce pe toţi pe Calea Lui Dumnezeu Tatal, ii mantuie.

SFANTA TREIME are in grija Sa pe robii care sunt prigoniţi, le reface matricea originala randuita de Dumnezeu , cu Lumina, Iubirea , Intelepciunea Sfintei Treimi si le Lumineaza Sufletele si Mintile in fiecare clipa, ii aduce pe toţi pe Calea Lui Dumnezeu Tatal, ii mantuie.

SFANTA TREIME are in grija Sa pe robii care sunt precum păsările vânate, le reface matricea originala randuita de Dumnezeu , cu Lumina, Iubirea , Intelepciunea Sfintei Treimi si le Lumineaza Sufletele si Mintile in fiecare clipa, ii aduce pe toţi pe Calea Lui Dumnezeu Tatal, ii mantuie.

SFANTA TREIME are in grija Sa pe robii care şi-au lăsat casele şi serviciile lor şi se chinuiesc, le reface matricea originala randuita de Dumnezeu , cu Lumina, Iubirea , Intelepciunea Sfintei Treimi si le Lumineaza Sufletele si Mintile in fiecare clipa, ii aduce pe toţi pe Calea Lui Dumnezeu Tatal, ii mantuie.

SFANTA TREIME are in grija Sa pe săraci, pe cei fără casă şi pe refugiaţi, le reface matricea originala randuita de Dumnezeu , cu Lumina, Iubirea , Intelepciunea Sfintei Treimi si le Lumineaza Sufletele si Mintile in fiecare clipa, ii aduce pe toţi pe Calea Lui Dumnezeu Tatal, ii mantuie.

SFANTA TREIME are in grija Sa toate popoarele acestei Planete, le ţine în braţele Sale, le acopera cu Sfântul Său Acoperământ, le păzeşte de orice rău şi de război, le reface matricea originala randuita de Dumnezeu , cu Lumina, Iubirea , Intelepciunea Sfintei Treimi si le Lumineaza Sufletele si Mintile in fiecare clipa, ii aduce pe toţi pe Calea Lui Dumnezeu Tatal, ii mantuie.

SFANTA TREIME are in grija Sa intreg poporul ROMAN SI ROMANIA, zi şi noapte o tine la sânul Său, o acopera cu Sfântul Său Acoperământ, o păzeşte de orice rău şi de război, le păzeşte de orice rău şi de război, le reface matricea originala randuita de Dumnezeu , cu Lumina, Iubirea , Intelepciunea Sfintei Treimi si le Lumineaza Sufletele si Mintile in fiecare clipa, ii aduce pe toţi pe Calea Lui Dumnezeu Tatal, ii mantuie.

SFANTA TREIME are in grija Sa familiile chinuite, părăsite, nedreptăţite, încercate , le reface matricea originala randuita de Dumnezeu , cu Lumina, Iubirea , Intelepciunea Sfintei Treimi si le Lumineaza Sufletele si Mintile in fiecare clipa, ii aduce pe toţi pe Calea Lui Dumnezeu Tatal, ii mantuie.

SFANTA TREIME are in grija Sa pe robii care suferă de tot felul de boli sufleteşti şi trupeşti, le reface matricea originala randuita de Dumnezeu , cu Lumina, Iubirea , Intelepciunea Sfintei Treimi si le Lumineaza Sufletele si Mintile in fiecare clipa, ii aduce pe toţi pe Calea Lui Dumnezeu Tatal, ii mantuie.

SFANTA TREIME are in grija Sa pe robii care se roaga pentru ei insisi si neamurile lor, le reface matricea originala randuita de Dumnezeu , cu Lumina, Iubirea, Intelepciunea Sfintei Treimi si le Lumineaza Sufletele si Mintile in fiecare clipa, ii aduce pe toţi pe Calea Lui Dumnezeu Tatal, ii iarta, ii binecuvanteaza, ii miluieste, ii mantuie.
vali
vali
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1310
Puncte : 1559
Reputatie : 22
Data de inscriere : 26/05/2009
Varsta : 50
Localizare : acolo unde prostia si rautatea nu ajung

http://ioyahyia.wordpress.com/

Sus In jos

Rugaciuni, acatiste .... Empty Re: Rugaciuni, acatiste ....

Mesaj Scris de vali Sam Aug 14, 2010 11:13 pm

Vino Lumina Mea şi luminează-mi întunericul! Vino Viaţa Mea şi înviază-mă din morţi! Vino Vindecătorul Meu şi vindecă-mi rănile! Vino Flacără a iubirii cereşti şi arde spinii păcatelor mele, înflăcărându-mi inima cu flacăra iubirii Tale! Vino Stăpânul Meu şi şezi pe tronul inimii mele şi stăpâneşte acolo, fiindcă doar tu eşti Stăpânul şi Domnul meu. Amin!
(Rugăciunea Sfântului Dimitrie al Rostovului)

Doamne nu ştiu ce să cer de la Tine. Tu unul ştii de ce am nevoie, Tu mă iubeşti pe mine mai mult decât pot să te iubesc eu pe Tine. Părinte dă robului Tău ce singur nu ştie a le cere. Nu îndrăznesc a cere nici cruce, nici mângâiere, numai stau înaintea Ta. Inima mea este deschisă Ţie; Tu vezi trebuinţele mele pe care nu le ştiu eu. Vezi şi fă după mila Ta. Loveşte-mă şi mă tămăduieşte; doboară-mă şi mă ridică. Mă cutremur şi tac cu evlavie înaintea voinţei Tale sfinte şi a căilor Tale celor nepătrunse de mine. Mă aduc Ţie jertfă, nu am altă dorinţă decât numai să fac voia Ta; învaţă-mă să mă rog, singur roagă-te în mine. Amin!
(Rugăciunea Sfântului Filaret al Moscovei)

Doamne, dăruieşte-mi să primesc cu linişte sufletească tot ce-mi va aduce ziua de azi. Învredniceşte-mă să mă dau întru totul Sfintei Voiei Tale. În tot ceasul astăzi, povăţuieşte-mă şi în toate mă sprijineşte. Oricare vor fi veştile pe care le voi primi în timpul zilei, învaţă-mă să le primesc cu sufletul liniştit şi întărit în credinţa că peste toate este Sfântă Voia Ta. În toate faptele şi cuvintele mele, Tu călăuzeşte-mi simţirile. În toate întâmplările neaşteptate, nu mă lăsa să uit că totul vine de la Tine. Învaţă-mă să fiu deschis şi înţelept cu fiecare din mădularele familie mele duhovniceşti, pe nimenea amărând, pe nimenea întristând. Doamne, dă-mi putere să port osteneala zilei de astăzi şi toate întâmplările din vremea ei. Călăuzeşte-mi voia şi învaţă-mă să mă rog, să nădăjduiesc, să cred, să iubesc, să rabd şi să iert. Amin!

(Rugăciunea ultimilor stareţi de la mânăstirea Optina)

Cum voi putea căuta spre Tine, Dumnezeule? Cum voi începe a mă mărturisi? Cu ce inimă şi conştiinţă voi îndrăzni să Te rog? Sau mă voi ispiti să-mi mişc limba cea pangărită şi buzele cele pline de spurcăciune? Şi cărui păcat voi cuteza să cer iertare mai întâi?Cruţă-mă Iubitorule de oameni! Milostiv fii mie, nevrednicului, Stăpâne! Şi să nu mă pierzi pe mine cu faptele mele deşi nu sunt mici. Am săvârşit desfrânare. Am săvârşit ucidere. Am vărsat sânge nevinovat, şi acum, Doamne, Ţie Celui ce pe toate le ştii, mă mărturisesc, cerând iertare de acestea. Să nu mă treci cu vederea, Stăpâne bune, ci pentru milostivirea Ta cea nemăsurată,îndură-Te spre mine, păgânul şi trimte mila Ta cea bogată peste mine, cel ce am căzut în prăpăstiile păcatului. Că m-a înecat viforul vrăjmaşului celui pierzător şi să nu mă înghită pe mine balaurul cel din adânc. Amin!
(Rugăciunea Cuviosului Iacov)
Doamne Iisuse Hristoase, ajută-mă ca astăzi toată ziua să mă lepăd de mine însumi, că cine ştie din ce nimicuri mare vrajbă am să fac şi astfel, ţinând la mine, să Te pierd pe Tine. Doamne Iisuse Hristoase, ajută-mi ca rugăciunea Preasfântului Tău nume să-mi lucreze în minte mai mult decât fulgerul pe cer, ca nici umbra gândurilor rele să nu mă întunece, căci iată păcătuiesc în tot ceasul. Doamne, Cela ce vii în taină între oameni, ai milă de noi, că umblăm împiedicându-ne prin întuneric. Patimile au pus tină pe ochii minţii, uitarea s-a întărit în noi ca un zid, împietrind în noi inimile noastre şi toate împreună au făcut temniţa în care Te ţinem bolnav, flămând şi fără haină, aşa risipind în deşert zilele noastre, umbriţi şi dosădiţi până la pământ. Doamne, Cel ce vii între oameni în taină, ai milă de noi şi pune foc temniţei, aprinde dragostea în inimile noastre, arde spinii patimilor noastre şi fă lumenă sufletelor noastre. Doamne, Cela ce vii în taină între oameni, ai milă de noi, vino şi Te sălăşluieşte întru noi, împreună cu Tatăl şi cu Duhul Tău cel Sfânt. Căci Duhul Sfânt se roagă pentru noi cu suspine negrăite, când graiul şi mintea rămân neputincioase. Doamne, Cel ce vii în taină, ai milă de noi, căci nu ne dăm seama cât suntem de nedesăvârşiţi şi cât eşti de aproape de sufletele noastre şi cât ne depărtăm noi prin păcatele noastre. Ci luminează lumina Ta peste noi, ca să vedem lumina prin ochii Tăi, să trăim în veci prin viaţa Ta. Lumina şi Bucuria noastră, slavă Ţie! Amin!
(Rugăciunea de dimineaţă a Părintelui Arsenie Boca)

O, Doamne, Dumnezeule al dumnezeilor şi Împărate al împăraţilor, cel mai sfânt decât toţi sfinţii, mulţumescu-Ţi că m-ai învrednicit a-mi împlini fără şovăială ostenelile nevoinţei. Iar acum mă rog Ţie ca mâna nevazutului diavol să nu se atingă de mine şi să mă tragă în adâncul pieirii, ci mai vârtos trimite-i pe sfinţii Tăi îngeri să mă călăuzească în sălaşul Tău preaminunat şi să mă facă moştean Împărăţiei Tale celei prea dorite. Primeşte sufletul meu şi auzi rugăciunile tuturor celor ce Îţi vor aduce Ţie jertfe, întru pomenirea mea! Caută spre dânşii din locaşul Tău cel sfânt şi dăruieşte-le lor darurile Tale cele bogate şi nestricăcioase, căci Tu eşti Unul bun şi milostiv dătător de bine în vecii vecilor. Amin!

(Rugăciunea Sfântului Mucenic Trifon, rostită înaintea morţii pentru noi)
O, foc care de-a pururerea arzi şi niciodată nu te stingi! O, dragoste, care de-a pururea eşti fierbinte şi niciodată nu te răceşti, aprinde-mă pe mine. O, de m-aş fi aprins tot dintru Tine, ca întreg numai pe Tine să Te iubesc. Fiindcă cel ce împreună cu altceva Te iubeşte pe Tine, mai puţin Te iubeşte.
O, de te-aş fi iubit pe Tine, că Tu mai întâi pe mine m-ai iubit. Şi de unde-mi este cuvânt, ca să spun semnele dragostei Tale, că prea mari sunt acestea, mai presus de cuviinţa mea, facerile Tale de bine cele nenumărate, cu care mi-ai ajutat din început. Că după facerea de bine a zidirii-ca dintru început din nimic după chipul şi după asemănarea Ta m-ai zidit, cinstindu-mă şi înalţându-mă întru zidirile ce s-au făcut de Tine şi vestit aşezându-mă, lumina feţei Tale întru lumina inimii mele o ai însemnat, prin care m-ai osebit pe mine de zidirile cele văzute şi de cele nevăzute şi cu puţin faţă de îngeri m-ai micşorat (Psalmul 8,6) – puţină s-a socotit aceasta înaintea bunătăţii Tale, ca în fiecare zi cu prea osebite şi prea multe daruri adeseori m-ai hrănit şi ca pe un prunc la sânul mângâierii Tale m-ai aplecat şi m-ai împuternicit, ca Ţie să-Ţi slujesc, toate câte mi-ai facut, spre slujba mea mi le-ai dat. Amin!
(Rugăciunea pentru fierbinţeala dragostei către Dumnezeu a Sfinţitului Augustin, Episcopul Iponiei)

vali
vali
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1310
Puncte : 1559
Reputatie : 22
Data de inscriere : 26/05/2009
Varsta : 50
Localizare : acolo unde prostia si rautatea nu ajung

http://ioyahyia.wordpress.com/

Sus In jos

Rugaciuni, acatiste .... Empty Re: Rugaciuni, acatiste ....

Mesaj Scris de Asterion Mar Sept 21, 2010 12:11 pm

Nu ar fi minunat dacă nu am spune „Tatăl nostru” ca pe.. „tatănostru”? Tatăl Nostru este una dintre cele mai profunde rugăciuni cuprinse în învăţămintele religioase, dar „tatălnostru” este ceva învăţat pe de rost, mecanic, şi spus la fel de mecanic, fără a ne gândi la ce înseamnă. Şi mai mult, nu ar fi minunat dacă am sta şi ne-am gândi ce înseamnă fiecare cuvânt şi fiecare vers al acestei chemări divine?

Deşi Iisus Christos nu a spus niciodată că numai aşa trebuie să ne rugăm, sau că ar trebui să învăţăm această rugăciune pe de rost, ea a avut un impact atât de mare încât a fost adoptată de mai toţi creştinii, indiferent de cult, pentru a exprima legătura cu Dumnezeu. A spune Tatăl Nostru orbeşte este ca şi cum am avea un şirag de perle şi ne-am juca distraţi cu el, fără să îi dăm atenţie. Fiecare vers este o perlă, şi ar trebui spusă cu suflet, şi cercetată la fel de bine cum este admirată o nestemată, pentru a putea vedea, simţi şi valorifica pentru noi înşine lumina, iubirea şi mai ales, înţelepciunea întrupată în el.

„Tatăl Nostru..care eşti în Ceruri.” Este prima perlă a acestui şirag. Este cea mai des trecută cu vederea, şi multe greutăţi ale omenirii de azi îşi au cauza în uitarea unui fapt extrem de simplu: legătura cu Tatăl. Când copilul se îndepărtează de părinţi, el are impresia că este mai liber, că poate face ce vrea fără a fi pedepsit, dar încet-încet, lumea lui devine mohorâtă, tristă, deoarece este întrerupt de la fluxul de iubire al celui care i-a dat viaţă. Când omul se îndepărtează de Dumnezeu, se îndepărtează de Părintele Prim. Dacă doar ne-am aduce aminte că nu suntem numai oameni, ci şi Fii şi Fiicele lui Dumnezeu, lumea nu ar mai fi aşa cum o vedem astăzi... Iisus nu este singurul Fiu al lui Dumnezeu. În Biblie, primul care este numit Fiu al lui Dumnezeu este Adam, părintele mitic al omenirii, însă cea mai frumoasă relatare vine din Psalmul 81, versetul 6: "Eu am zis: Dumnezei sunteţi şi toţi fii ai Celui Preaînalt", la care până şi Iisus face trimitere în predicile sale. Ar fi o greşeală să îl considerăm pe el Unicul Fiu şi să ne îndreptăm rugăciunile înspre el, când chiar el ne învaţă că cel căruia trebuie să ne rugăm este doar Tatăl.

Rugăciunea nu spune “Tatăl lui Iisus, care eşti în ceruri”, spune Tatăl Nostru. Nu spune nici Stăpân, Ziditor, Făcător, Creator, Plămăditor, Arhitect sau orice alt titlu al dominaţiei ierarhice, spune Tată. Ce alt cuvânt ar putea să fie mai plin de iubire şi de recunoştinţă? Ce alt atribut divin sau nume sacru ar fi mai mult pe plac lui Dumnezeu, din gura şi din inima unui fiu de-al său sau unei fiice de-ale sale, decât cuvântul Tată? Spunând Tată, ne recunoaştem propria origine divină, ne dăm seama că în noi există acea scânteie divină sădită la creaţie, desprinsă din cel mai adânc loc al luminii cereşti: inima Tatălui. Cerurile la care se referă versul nu sunt nici înălţimile atmosferei, precum îşi imaginau primitivii, nici vreun loc precis din spaţiul cosmic, şi nici un loc foarte îndepărat, la care nu putem ajunge. Cerurile sunt peste tot, iar lumea noastră fizică este doar un Cer din mai multe. Dumnezeu se află în toate şi în tot, nu poate fi exclus din nimic, aşă că nu trebuie să căutăm prea departe pentru a-L găsi. Un loc bun este cerul nostru personal, paradisul aflat în mijlocul nostru, în inimă. Când începeţi acestă rugăciune, conştientizaţi-vă inima, ştiind că acela este cerul de care se vorbeşte. Cerurile sunt toate inimile oamenilor, pentru că nu într-unul sălăşluieşte Dumnezeu, ci în toate. Gândiţi-vă la inimă când spuneţi Tatăl nostru, şi mai presus de toate simţiţi iubirea cuvântului Tată, vedeţi-vă drept copii ai celui mai mare şi mai înalt Părinte...

Asterion
Bigeiner
Bigeiner

Numarul mesajelor : 10
Puncte : 20
Reputatie : 0
Data de inscriere : 29/12/2009

Sus In jos

Rugaciuni, acatiste .... Empty Re: Rugaciuni, acatiste ....

Mesaj Scris de vali Mar Sept 28, 2010 1:25 am

Rugaciune scrisa de parintele Argatu
Iarta- ma, Doamne:
- pentru tot ce puteam sa vad si nu am vazut!
- pentru tot ce puteam sa aud si nu am auzit!
- pentru tot ce puteam sa simt si nu am simtit!
- pentru tot ce as fi putut sa inteleg si nu am inteles!
- pentru tot ce puteam sa constientizez si nu am constientizat!
- pentru iertarea pe care as fi putut sa o dau si nu am dat-o!
- pentru bucuria pe care as fi putut sa o traiesc si nu am trait-o!
- pentru Lumina pe care as fi putut sa o primesc si nu am primit- o!
- pentru viata pe care as fi putut sa o ocrotesc si nu am ocrotit-o!
- pentru visele pe care mi le- as fi putut împlini si nu le-am implinit!
- pentru necunoscutul in care as fi putut sa pasesc si din teama, nu am indraznit sa pasesc!
- pentru iubirea pe care as fi putut sa o exprim si nu am exprimat-o!
- pentru tot ce puteam sa creez bun si frumos si nu am creat pentru gloria Ta, Doamne si a Imparatiei Tale Divine!
Pentru tot ce stiu si nu stiu ca am gresit, pe Tine, Doamne, care esti Compasiunea si Iubirea infinita, te rog, iarta- ma si ma imbraca cu nesfarsita Ta Iubire si Lumina!

Iti multumesc, Doamne:
- pentru toata frumusetea pe care am vazut-o izvorand din Tine !
- pentru muzica tacuta a Inimii Tale, pe care mi-ai dezvaluit-o auzului!
- pentru tot ce am simtit bun si minunat in viata mea!
- pentru tot ce prin Gratia Ta am inteles!
- pentru lumina pe care am constientizat-o in adancul meu!
- pentru iertarea pe care daruind-o, mi-a adus pace!
- pentru bucuria fiecarei clipe traite in Tine, Doamne!
- pentru toate cadourile spirituale care mi-au imbogatit fiinta!
- pentru viata mea, care e a Ta, mica parte a simfoniei existentei!
- pentru visele care au prins forma prin armonia iubirii Tale pentru mine!
- pentru necunoscutul in care pasit plin de curaj, regasindu-te!
- pentru iubirea coplesitoare cu care ma dezmierzi clipa de clipa!
- pentru tot ce am creat prin Tine bun si frumos, aducand cu umilinta lauda Imparatiei Tale Divine!
Pentru tot ce stiu si nu stiu ca am primit, Tie, Doamne, care esti Compasiunea si Iubirea infinita, te rog,
Iti multumesc daruindu-Ti inima mea!”
vali
vali
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1310
Puncte : 1559
Reputatie : 22
Data de inscriere : 26/05/2009
Varsta : 50
Localizare : acolo unde prostia si rautatea nu ajung

http://ioyahyia.wordpress.com/

Sus In jos

Rugaciuni, acatiste .... Empty Re: Rugaciuni, acatiste ....

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum