Subvers
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Din scrierile mele, io cel ce sunt, mai ales, nimeni si nimic deja cunoscut

4 participanți

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

In jos

Din scrierile mele, io cel ce sunt, mai ales, nimeni si nimic deja cunoscut - Pagina 2 Empty Re: Din scrierile mele, io cel ce sunt, mai ales, nimeni si nimic deja cunoscut

Mesaj Scris de vali Vin Sept 03, 2010 7:42 pm

uite dom Io de ce ai scris mata atata , nu tantea aia care iti era maestra a facut ceva ca sa scrii ci legatura ta cu divinul.

---------------------------------------------------------------------------------------



“Un alt efect al meditatiei, preponderent in aceste timpuri este potopul de scrieri asa-zis “inspirate” care se ivesc pretutindeni, si pentru care in alte revendicari sunt formulate. Unii sunt prea ocupati sa scrie in mod automat, inspirat si profetic si dau publicului rezultatul muncii lor.

Aceste scrieri, se disting prin anumite trasaturi uniforme si pot fi explicate in multe feluri. [..] Ele sunt in mod curios identice; indica un spirit de suava inspiratie; nu spun nimic nou, ci repeta ceea ce s-a spus de multe ori inainte; sunt pline de afirmatii si fraze ce le leaga de scrierile misticilor sau de invatatura crestina; contin profetii asupra evenimentelor viitoare (de obicei sinistre); aduc multa satisfactie scriitorului si il fac sa simta ca este un suflet minunat; si, din fericire, sunt in general inofensive. Ele devin extrem de plictisitoare dupa ce ai parcurs cateva din manuscrise. Unele sunt definitiv distructive; ele prezic mari si imediate cataclisme si nasc frica in oameni. [..]

S-ar putea intreba pe drept cuvant: poate cineva sa deosebeasca intre scrierile cu adevarat inspirate ale cunoscatorului veritabil, si aceasta maculatura ce napadeste minte publicului in prezent?

Mai intai, as punea ca scrierea cu adevarat inspirata va fi in intregime libera de referinte personale; va face sa auda o nota de iubire si va fi degajata de ura si de bariere de rasa; va exprima cunostinte definite si va aduce o nota de autoritate prin apelul sau la intuitie; peste tot, va purta intiparirea Intelepciunii Divine si va conduce omenirea putin mai departe. Autorii acestor lucrari inspirate vor sti sa se pazeasca de iluzie si de intruziunea personalitatilor si vor avea o cunoastere efectiva a aparatului cu care lucreaza. Daca primesc invataturi de la entitati descarnate si de la mari mestri, ei vor sti cum sa le primeasca si vor sti atunci totul in privinta agentului care transmite invatatura.

Cei care vor sa serveasca cu adevarat precum si cei care eu intrat in contact cu lumea sufletului prin meditatie, n-au timp pentru pleatitudini; acestea pot fi lasate cu toata siguranta pe seama papagalilor lumii.

[..] Trebuie sa mentionam si alte forme de iluzie caci prima lume cu care aspirantul intra in contact pare, deobicei sa fie lumea psihica, iar aceasta este lumea iluziei. Aceasta lume a iluziei isi are foloasele ei, si a patrunde aici e o experienta dintre cele mai pretioase, cu conditia ca legea iubirii si nonegoismului sa fie respectate si ca toate celelaltle contacte realizate sa fie supuse mintii discriminative si bunului simt. Multor aspiranti le lipseste simtul umorului si se iau prea in serios. Par sa dea la spate bunul lor simt, atunci cand patrund intr-un nou camp de fenomene. Este folositor a inregistra ceea ce e de vazut si auzit si apoi de a le da uitarii pana in momentul in care incepem sa functionam in domeniul sufletului; atunci nu ne mai intereseaza amintirea lor.

Trebuie inlaturate de asemenea orgoliile si mandria, caci ele n-au loc in viata sufletului, care e guvernata de principii de iubire pt toate fiintele. Cand aceste lucruri sunt dezvoltate, nu va mai fi nici un pericol pt studentul in meditatie de a se rataci; el va intra inevitabil in aceasta lume despre care s-a spus: “Ochiul n-a vazut, urechea n-a auzit, lucrurile pe care Dumnezeu le-a revelat acelora care-L iubesc.” Timpul fiind dependent de perseverenta si de rabdarea sa.” (“tratat de Meditatie, Alice Bailey, cap Practica Meditatiei, ed Herald Bucuresti)
vali
vali
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1310
Puncte : 1559
Reputatie : 22
Data de inscriere : 26/05/2009
Varsta : 50
Localizare : acolo unde prostia si rautatea nu ajung

http://ioyahyia.wordpress.com/

Sus In jos

Din scrierile mele, io cel ce sunt, mai ales, nimeni si nimic deja cunoscut - Pagina 2 Empty Re: Din scrierile mele, io cel ce sunt, mai ales, nimeni si nimic deja cunoscut

Mesaj Scris de io Dum Sept 05, 2010 7:10 pm

Cand am constatat ca ai intrat pe acest topic, gandul mi/a zis ca nu e a buna, si, asa a fost.
Iata tu subscrii, parerii unei tipe care desfiinteaza practic pe cei ca mine, dar nu se vede pe ea cat de paranoica este.
Stii, unii au participat la razboi iar altii isi dau cu parerea ca ce fel este.
Ai obiceiul de a ataca dur, nu e prima data, motiv pt. care iti indeplinesc dorinta de a scapa de mine, ma retrag de pe forumul tau.
Ramai in ale tale.
io
io
io
Intermediate
Intermediate

Numarul mesajelor : 261
Puncte : 281
Reputatie : 0
Data de inscriere : 04/02/2010
Varsta : 64
Localizare : BUCURESTI

http://www.autocunoastere.com      http://celcesunt.blogspot.com

Sus In jos

Din scrierile mele, io cel ce sunt, mai ales, nimeni si nimic deja cunoscut - Pagina 2 Empty Re: Din scrierile mele, io cel ce sunt, mai ales, nimeni si nimic deja cunoscut

Mesaj Scris de vali Lun Sept 06, 2010 9:30 am

nu am nimic cu nimeni am postat un comentariu facut de aceasta doamna poti fi de acord sau nu cu ceea ce scrie ea . cred ca am demonstrat ca acest forum este doar pentru informatii, nu afecteaza cu nimic relatia dintre mine si useri , unii dintre ei fiindu-mi foarte buni amici .
tu ai liber arbitru si poti face ce doresti , eu nu am postat ca sa te desfiintez ci doar sa discutam pe tema .

vali
vali
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1310
Puncte : 1559
Reputatie : 22
Data de inscriere : 26/05/2009
Varsta : 50
Localizare : acolo unde prostia si rautatea nu ajung

http://ioyahyia.wordpress.com/

Sus In jos

Din scrierile mele, io cel ce sunt, mai ales, nimeni si nimic deja cunoscut - Pagina 2 Empty Re: Din scrierile mele, io cel ce sunt, mai ales, nimeni si nimic deja cunoscut

Mesaj Scris de Crystalin Joi Sept 09, 2010 3:22 am

Ups!!! S-a suparat Io. Pacat. O sa ne lipseasca... No
Crystalin
Crystalin
Intermediate
Intermediate

Numarul mesajelor : 466
Puncte : 573
Reputatie : 17
Data de inscriere : 04/06/2009

Sus In jos

Din scrierile mele, io cel ce sunt, mai ales, nimeni si nimic deja cunoscut - Pagina 2 Empty Re: Din scrierile mele, io cel ce sunt, mai ales, nimeni si nimic deja cunoscut

Mesaj Scris de vali Joi Sept 09, 2010 10:13 am

mda cred ca nu a inteles ca io nu gadil pe nimeni sa intre , ia foc aiurea , banuiesc ca trebuia sa il aplaud doar.
vali
vali
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1310
Puncte : 1559
Reputatie : 22
Data de inscriere : 26/05/2009
Varsta : 50
Localizare : acolo unde prostia si rautatea nu ajung

http://ioyahyia.wordpress.com/

Sus In jos

Din scrierile mele, io cel ce sunt, mai ales, nimeni si nimic deja cunoscut - Pagina 2 Empty Re: Din scrierile mele, io cel ce sunt, mai ales, nimeni si nimic deja cunoscut

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum