Subvers
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Femeia scump platita

3 participanți

In jos

Femeia scump platita Empty Femeia scump platita

Mesaj Scris de Ambra Mar Iun 15, 2010 12:05 am

Am citit la viata mea, tone de carti.La 10 ani citeam deja romane...
Unul pe zi. Very Happy Bibliotecara orasului nu ma credea.Credea ca le iau si le aduc inapoi.A fost socata cind i le comentam...matur!
Printre cartile care mi-au ramas in memorie si m-au marcat profund au fost:
-Jane Eyre
-Femeia scump platita(nu-mi amintesc autorul dar,in ciuda mentalitatii mele despre...genul de femeie,m-a impresionat profund suferinta acelei femei ;catalogata "cretina" de un mascul,i-am dat dreptate totusi acelei femei si am compatimit-o... in detrimentul "cistigatoarei".) Mad Nu as fi putut sa ma casatoresc cu fostul meu cumnat. Sad
-Germinie Laserteux ..scrisa de niste frati... scratch al caror nume nu mi-l amintesc.
-May in noembrie
As vrea sa stiu parerea voastra...despre cartile respective...despre subiecte...daca le-ati citit.


Ultima editare efectuata de catre Ambra in Mar Iun 15, 2010 6:32 pm, editata de 1 ori
Ambra
Ambra
Intermediate
Intermediate

Numarul mesajelor : 268
Puncte : 324
Reputatie : 4
Data de inscriere : 01/09/2009
Localizare : Akasha

Sus In jos

Femeia scump platita Empty Re: Femeia scump platita

Mesaj Scris de vali Mar Iun 15, 2010 6:47 am

femeia nu e niciodata scump platita , parerea mea.
vali
vali
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1310
Puncte : 1559
Reputatie : 22
Data de inscriere : 26/05/2009
Varsta : 50
Localizare : acolo unde prostia si rautatea nu ajung

http://ioyahyia.wordpress.com/

Sus In jos

Femeia scump platita Empty Re: Femeia scump platita

Mesaj Scris de Ambra Mar Iun 15, 2010 6:23 pm

Ei,acea femeie...da. Razz Citeste cartea.
Doar ca eu,as fi iertat-o...
Ambra
Ambra
Intermediate
Intermediate

Numarul mesajelor : 268
Puncte : 324
Reputatie : 4
Data de inscriere : 01/09/2009
Localizare : Akasha

Sus In jos

Femeia scump platita Empty Re: Femeia scump platita

Mesaj Scris de Crystalin Joi Iun 17, 2010 12:06 am

Da, le-am citit pe toate cu exceptia: "Femeia scump platita" a lui Jose M. Carretero. Cinstit iti spun ca nu prea gust autorii englezi, imi place literatura franceza, dar nordicii chiar sunt greu de digerat. Cand este vorba despre literatuta romantica prefer romanele lui Metaforel (La Medeleni, Lorelei), a Celei Serghi (Panza de paianjen), a Ilenei Vulpescu (Arta conversatiei), Hemingway, George Sand...Erich Maria Remarque..etc. Dar revenind la subiectul deschis de tine, ce parere sa am? Trei cazuri de viata diferite: una a vut parte de iubirea vietii ei, pana la urma, alta s-a indragostit de unul mai tanar, iar ultima s-a sinucis (despre Carola ta nu pot spune nimic ca nu stiu subiectul) Dar toate trei sunt prezentari (putin critice) ale societatii in care au trait autorii acestor romane si bineinteles conditia femeii din acele timpuri. Eu simt ca tu de fapt vroiai o parere pt o anumita situatie. Care ar fi aceea?
Crystalin
Crystalin
Intermediate
Intermediate

Numarul mesajelor : 466
Puncte : 573
Reputatie : 17
Data de inscriere : 04/06/2009

Sus In jos

Femeia scump platita Empty Re: Femeia scump platita

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum